Hypertonia 2020/1

Illusztráció
Nemcsak a koronavírus lehet halálos

A Magyar Hypertonia Társaság elnökének üzenete

Nemcsak a koronavírus lehet halálos

A Magyar Kardiológusok Társaságának legfontosabb célja a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelem. A járványügyi helyzetben életünk sok területen jelentősen megváltozott. Hazánkban továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet…
 Tovább
Őrült vagyok, de van bennem rendszer

Beszélgetés Beregi Péter színművésszel

Őrült vagyok, de van bennem rendszer

Szerző: Herth Viktória

Valószínűleg a Hypertonia olvasói is tudják, hogy a Tudomány Kiadó másik lapjának, a Diabetesnek vagyok a főszerkesztője – 31 éve. A közelmúltban kaptam felkérést, hogy készítsek interjúkat a Hypertoniába, ismert magas vérnyomásos személyekkel. Örömmel vállaltam, s most először kettős minőségben beszélgethettem: Beregi Péter színművész ugyanis érdekelt a hipertóniában és a diabéteszben egyaránt.

 Tovább
Járványkörkép gyógyszerészszemmel

SARS-CoV-2, az új vírus

Járványkörkép gyógyszerészszemmel

2019 decemberében a közép-kínai Vuhanból ismeretlen eredetű tüdőgyulladás-járványt jelentettek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felé. A rendkívül nagy fertőzőképességgel bíró, új vírusos, légzőszervi megbetegedés kórokozóját azonosították az egészségügyi hatóságok. Egy membránburokkal rendelkező RNS-vírusról van szó, amely a koronavírusok törzsébe tartozik, közeli rokonságot mutat a korábban már megbetegedéseket okozó SARS- (2002) és MERS-koronavírussal (2012).
Az általa okozott betegséget COVID-19-nek (COVID: coronavirus disease – koronavírus okozta megbetegedés 2019) nevezték el.

 Tovább
Járvány idején is fontos a rendszeres kezelés!

Járvány idején is fontos a rendszeres kezelés!

A Nemzeti Betegfórum (NBF), a Betegszervezetek Magyarországi Szövetsége (BEMOSZ), a Magyar Rákellenes Liga és a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége (RIROSZ) messzemenően üdvözli az erőfeszítéseket, amik azért történnek, hogy a jelenlegi helyzetben…
 Tovább
Szív- és érrendszeri prevenció karantén idején

Szív- és érrendszeri prevenció karantén idején

Szerző: Szécsi Emese

El tudnak képzelni egy olyan munkahelyet, ahol a tagok szinte egy emberként lélegeznek és gondolkodnak, ténykednek? Zuglóban egy ilyen hely biztosan van, ez pedig a Zuglói Egészségügyi Szolgálat fenntartásában működő Zuglói Egészségfejlesztési Iroda (ZEFI).
A járványügyi vészhelyzet válaszút elé állított minket, és feltette a kérdést, hogy akkor lássuk, mit tud kihozni egy jó csapatból egy kényszerhelyzet? Elmondható, hogy mára valósággá vált az elképzelhetetlen, vagyis minden szolgáltatásunkat online formában működtetjük a járványügyi vészhelyzet ideje alatt.

 Tovább
Hogyan lehetnénk boldogabbak?

Hogyan lehetnénk boldogabbak?

Szerző: Barabás Mónika

Az életünket külső és belső történések egyaránt befolyásoljak. A külső behatás alatt azokat a helyzeteket értem, ami felett viszonylag kevés kontrollom van, ilyen lehet pl. hogy várakozom a dugóban, vagy esős reggelre ébredek. Persze nem azt mondom, hogy én ebben a cselekedetben nem vagyok jelen, de vannak helyzetek, amikre nem tudok hatást gyakorolni, azaz nem tudom magát a helyzetet megváltoztatni. Nem tudom a dugót megszüntetni, és nem tudok napfényt varázsolni az esőben.
És itt jön a belső befolyásolásom, azaz a szabad belső döntésem afölött, ahogy én a külső helyzetemre reagálok. Bizonyára észrevette már magán, hogy voltak olyan napjai, amikor nyugodtabban reagált egy városi dugóra, és lehet, volt olyan is, amikor feszültebb volt. Tehát a gondolkodása, ahogy a helyzetet értékeli, kihatással van arra, hogyan érzi magát. Minél inkább elégedettnek érzi magát a világgal, annál inkább jelennek meg kellemes érzések önben, és ez igaz a fordítottjára is, minél inkább elégedetlen a körülményeivel, önmagával, annál nagyobb valószínűséggel megy bele egy negatív érzelmi spirálba, ami egyre mélyebbre fogja önt vinni.

 Tovább
Előszó

Dr. Ádám Ágnes

Előszó

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Az elmúlt hetek, hónapok a koronavírus-járvány által okozott korlátozások életmódbeli változtatásokat, sok otthon töltött időt követeltek, követelnek. Lelassultunk, nyugodtabb, de mégis feszültebb napok vártak ránk…
 Tovább
Félelmeink koronája

Félelmeink koronája

Szerző: Simon Kata

Több mint két hónap eltelt már a COVID-19-járvány bejelentkezése óta. Az életünk nagyon más vágányra került, a megszokott rutinok felborultak, sokan egyedül maradtunk, beszorítva lakásunkba. Ha éppen dolgozni vagyunk kénytelenek járni, azt hiszem, egyvalami biztosan közös bennünk: a félelmeink intenzívebben találnak meg minket. Mit tudunk tenni velük?

 Tovább

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének online adása

Tanulni most is kell

A koronavírus okozta világméretű járvány eddig soha nem tapasztalt helyzeteket teremt, bizonytalanságot szül életünk szinte minden területén, és egyelőre megjósolni sem lehet, hogy mikor és hogyan kerülünk vissza – legalábbis megközelítőleg – a normál kerékvágásba.

 Tovább
Életmód Orvostani Társaság

Életmód Orvostani Társaság

Az életmódorvoslásnak (lifestyle medicine) nevezett új, interdiszciplináris egészségügyi szakterület alapvetően az életmód okozta egészségkárosodások kivédésével, megelőzésével és kezelésével foglalkozik. Létjogosultságát az adja, hogy ma a megbetegedési és halálozási listákon vezető szerepet betöltő betegségek nagy részének kapcsolata van az életmóddal, kialakulásuk életmódváltással megelőzhető vagy késleltethető, súlyosságuk, lefolyásuk kedvezően befolyásolható. Az életmódorvoslás több problémára is megoldást kínál, hiszen a megelőzést támogatja, és a páciensre helyezi a hangsúlyt. Gyakorlatilag nincs olyan szakterülete az orvostudománynak, ahol nem játszik szerepet az életmód legalább egy gyakori betegségnél, így minden szakterület érdeklődésére számot tarthat az életmódorvoslás.

 Tovább
A rendszeres otthoni vérnyomásellenőrzés fontosságáról és egy új, ezt segítő okostelefon-applikáció bevezetéséről

A Magyar Hypertonia Társaság közleménye

A rendszeres otthoni vérnyomásellenőrzés fontosságáról és egy új, ezt segítő okostelefon-applikáció bevezetéséről

Hazánkban a halálozási statisztikát vezető szív- és érrendszeri betegségek legjelentősebb kockázati tényezője a magasvérnyomás-betegség (hipertónia), amely a felnőtt lakosság mintegy 35–40 százalékát, azaz kb. 3,5 millió személyt érint. Közülük kb…
 Tovább
Mégis kinek a betege?

Mégis kinek a betege?

Szerző: Dr. Antalics Gábor

Egy szeptember végi péntek délelőtt ismeretlen férfi beteg jelentkezett rendelésünkön. Praxisunk egyik betegére hivatkozva, akit cukorbetegsége, magas vérnyomása miatt rendszeresen ellenőrzök, kért ellátást…
 Tovább
Tartsd 140/90 alatt!

Tartsd 140/90 alatt!

Szerző: Ambrus Zsófia

A magasvérnyomás-betegség a leggyakrabban előforduló szív- és érrendszeri megbetegedés…
 Tovább
Táplálkozással a szív egészségéért és a jó vérzsírszintekért

Zsiradékok és étrendi szerepük

Táplálkozással a szív egészségéért és a jó vérzsírszintekért

Szerző: Pangl-Szarka Dorottya

Sajnálatos tény, de a szív- és érrendszeri betegségek a leggyakoribb halál­okok között szerepelnek. Az embrionális fejlődés harmadik hetében kezdenek el a legfontosabb erek és maga a szív is kialakulni, tehát mondhatjuk, hogy mellkasunkban dobogó szervünk szó szerint egész életünkön át egészségünket szolgálja. Kiemelten fontos, hogy életmódunkkal, táplálkozásunkkal is a javát szolgáljuk és óvjuk e fontos szervünket!
Táplálkozástudományi szempontból több terület is kiemelhető, ami a szív egészségével összefügg. E cikkben a zsiradékokról és étrendünkben betöltött szerepükről esik szó.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!