Feltöltés dátuma: 2025.03.25.

Szurikáta Alapítvány

10 éves Szurikáta programok

2025 elején 10 éves lett a DiabTanoda pedagógusképzés és a Szurikáta gyermekfoglalkozás – a Szurikáta Alapítvány két alapprogramja, amivel a diabéteszes gyerekek integrációjához aktívan hozzájárul. A cikkben felidézzük mi történt 10 év alatt.

Illusztráció

Az elutasítástól a természetes befogadásig

„Az ismeretek eloszlatják a félelmeket, nyitottá tesznek intézményünkben a diabéteszes gyermek fogadására” – írta az első megtartott pedagógusoktatásunk után a törökbálinti Csupa Szív Óvoda leendő 1-es típusú kisóvodásának pedagógusa. A képzés a csepeli gyermekdiabétesz-napon debütált, ahol egyértelművé vált alapítványunk vezetője, Kocsisné Gál Csilla számára, hogy nemcsak a családok számára szükséges, hanem a pedagógusok részéről is igény van az elméleti alapokon nyugvó, ugyanakkor gyakorlat-fókuszú diabéteszoktatásra, hogy az intézmények fogadni merjék a diabéteszes gyermekeket.

Szerencsénkre, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája Bókay utcai részlegének szakemberei pro bono felvállalták a nemes feladatot, így létrejöhetett a hiánypótló DiabTanoda pedagógusképzés 10 évvel ezelőtt.

Állandó oktatóink, dr. Tóth-Heyn Péter diabetológus, Zeher Zsuzsanna főnővér, Horváth Csilla dietetikus és Kocsisné Gál Csilla mellett meg kell még említenünk dr. Derzbach Lászlót, Magrik Orsolya és Szilfai Nikoletta dietetikusokat, akik korábban vállaltak szerepet a pedagógusképzésben, valamint Kovácsné Mari Zsófiát, aki érintett anyukaként 2019 óta viszi a DiabTanoda adminisztratív feladatait, szintén önkéntesként.

Dr. Tóth-Heyn Péter egy korábbi DiabTanodában
Dr. Tóth-Heyn Péter egy korábbi DiabTanodában

Az eltelt időben nemcsak a diabéteszkezelés változott nagyot, amivel természetesen kibővült a képzés tananyaga is, hanem a jogszabályi környezet is, többek között lett egy kötelezően elvégzendő oktatás, ha valaki diabéteszes gyermeket fogad intézményébe. Ettől függetlenül azt tapasztaljuk, hogy folyamatos az érdeklődés a DiabTanoda iránt, ami gyakorlati, a mindennapi helyzetekben hasznosítható tudást ad át.

„Nagyon hasznos volt a képzés. Előtte tartottam, sőt féltem is attól, hogy hogyan fogom segíteni a diabéteszes tanulókat. A képzés után megnyugodtam, mert rengeteg információval gazdagodtam. Jó volt, hogy feltehettük kérdéseinket, ez segített az ismeretek tisztánlátásában” – írta visszajelzésként egy résztvevő a képzés után.

A Szurikáta gyerekfoglalkozás is betöltötte a 10. évét

A diabéteszes gyermekek beilleszkedését segítő érzékenyítő foglalkozásunk, a Szurikáta gyerekfoglalkozás is jubilált idén februárban. Az élményterápiás programot számos szakmai díjjal elismerték az elmúlt években, többek között 2020-ban az Edisonplatform Egészség kategóriájának fődíjasa, 2018-ban pedig a bécsi székhelyű, társadalmi innovációs SozialMarie díj szakmai zsűridíjas és magyar közönségdíjas projektje lett.

A 10 év alatt 185 foglalkozást tartottak az orvostan- és dietetikushallgató önkénteseink, akik Budapesten kívül eljutottak számos vidéki településre, Győrtől Szegedig, Pécstől Székesfehérváron át Debrecenig, amennyiben a szorgalmi időszakuk ezt lehetővé tette. Ezzel megközelítőleg 4600 gyermeket értünk el és érzékenyítettünk a témában.

Összesen 53 egyetemista segített eddig a foglalkozások lebonyolításában, aminek egyik legrégebbi résztvevője, Téglásné Varga Csenge orvos, aki mind a mai napig koordinálja a programot.

„2016-ban csatlakoztam a Szurikáta Alapítványhoz. Foglalkozásvezető társaimmal Győrtől Bujákig beutaztam az országot, több tucat osztályba, csoportba jutottam el, ahol mindig nagy örömmel és szeretettel fogadták a szurikátákat és minket. A gyerekek lelkesedése, kedvessége, az óvodás és kisiskolás időszak bája még mindig vonz, így ha alkalmam nyílik rá, a mai napig szívesen megyek Szurikáta foglalkozásokat tartani.”

A programot 35 nagyrendezvényre is elvittük, Csenge egyik kedves emléke is a Szurikáta Családi Naphoz kapcsolódik, ahol a foglalkozás miniváltozatát szoktuk megvalósítani.

„Egy diabéteszes kislánnyal egy ilyen rendezvényen ismerkedtem meg, több egymást követő évben eljöttek a programra, és az egyik alkalommal hallottam, hogy név szerint engem keres, ahogy közeledett a gyermeksarok felé. Szívet melengető belegondolni, micsoda élményt adhatott neki a közös játékunk” – emlékszik vissza.

Téglásné Varga Csenge gyerekfoglalkozása
Téglásné Varga Csenge gyerekfoglalkozása

Varázspálca-díjas pedagógusok

Van ebben az országban 400 csodás pedagógus és gyermekintézmény, aki Varázspálca díjra érdemes? Azaz a szülők véleménye alapján példásan, felkészülten, nagy-nagy szeretettel látja el a diabéteszes bölcsisét, ovisát, tanítványát? Mi a Szurikáta Alapítványnál hiszünk benne! Éppen ezért negyedik alkalommal is meghirdettük a Varázspálca díjat, amire a szülők terjeszthetik fel diabos gyermekük pedagógusát, kisgyermeknevelőjét, dajkáját, pedagógiai asszisztensét, edzőjét, zenetanárát, illetve azt a személyt, aki a mindennapokban, a tanítási-nevelési időben ellátja a gyermeket. A Szurikáta Alapítvány olyan közösségeket és intézményeket is keres, akiknek tagjai közösen vállalták fel a pluszfigyelemmel, gondoskodással járó feladatot, amit a diabéteszes gyermek ellátása igényel.

Jelölni a szurikataalapitvany.hu oldalon lehet az első 100 nevezés beérkezéséig. A Varázspálca díjátadó ünnepséget május 10-én, a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjában tartjuk ismét ünnepi hangulatban, gyerekprogramokkal, diabetikus finomságokat kínáló kiállítókkal.

Megjelent a diabetes2025/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!