Mire figyeljünk?
Az inzulin felfedezése, 1921 óta a diabetológiában három területen is nagyívű fejlődésnek lehettünk tanúi: az inzulinok evolúciója (fejlesztésük a mai napig nem ért véget); az inzulinbeadás eszközeinek fejlődése (fecskendők, penek, pumpák); a vércukor- és szöveti glükózmérés. Ebben a cikkben a hazai fejlesztésű, gyártású vércukorönellenőrző készülékek fejlődését szeretném áttekinteni, amelynek belgyógyász-diabetológusként magam is szemtanúja lehettem.
Tovább
A cukorbetegek körében több mint négyszer, a túlsúlyosoknál pedig mintegy 30 százalékkal gyakoribb az onkológiai betegségek kialakulásának kockázata – hangzott el a Magyar Diabetes Társaság május végén tartott XXXII. kongresszusán, Budapesten, ahol többek között az elhízás témakörét és a megelőzési lehetőségeket járták körül a szakemberek.
Tovább
Ideje hozzászoknunk az időjárás extrém változásaihoz. Számíthatunk arra, hogy nyáron is próbára tesznek majd az erős hőhullámok, meg az azokat megszakító, hirtelen lehűlést hozó viharos légáramlatok. E szélsőséges változások egészségügyi hatásait jó ideje kutatják a Semmelweis Egyetemen is.
Tovább
DiabPont
A cukorbetegség és az ahhoz kapcsolódó diéta nem megy szabadságra, akkor is be kell tartanunk az étkezési ritmusunkat, illetve a diétánk alapelveit, ha házon kívül étkezünk. Ez nagy odafigyelést, tudatosságot igényel.
Tovább
Edzőként és cukorbetegként is a sport mellé tettem a voksom, ez keretet is tud adni a napnak, a pozitív „mellékhatásait” nem is említve.
Tovább
Kard Éva receptjei
A CEOSZ 2024-es receptversenyében a diabéteszesek étrendjébe (és ezáltal az egészséges táplálkozásba) beilleszthető, ötletes, formabontó, desszertként (is) fogyasztható finomságokat keresik. Gondolatébresztőnek most állandó szerzőnk, Kard Éva receptjeiből válogattunk.
Tovább
MDT
A Magyar Diabetes Társaság kongresszusán számos szakmai elismerést adtak át. A Pro Aegrotis díj a diabéteszgondozás terén végzett kiemelkedő munkát értékeli. Idén prof. dr. Gerő László is megkapta a díjat.
Tovább
A nemzetközi focikupát ismét Lengyelországban, de most Varsóban rendezték, ahol a Sportos Cukros focisták képviselték Magyarországot.
Tovább
Egész életre vonatkozó tanácsok terhességi cukorbetegség után
Tájékoztató a terhességi cukorbetegséggel gondozott kismamának a szülés utáni, illetve a későbbi életszakaszban követendő teendőkről
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Ez a cikk a terhesség alatt alkalmazott inzulinpumpa-terápia előnyeit tárgyalja. Fontos azonban kiemelni, hogy a közleményben szereplő fejlett, hibrid zárt hurkú inzulinpumpa (AHCL) terápiás alkalmazásának szigorú feltételei vannak mind a kismama, mind a gondozó team oldalán. A terápia melletti döntés mindig egyedi elbírálás kérdése.
A rendszerrel tapasztalt kiváló klinikai eredményekre, az egyre szélesebb körben történő elterjedésre való tekintettel az AHCL-kezelés lehetőségét, az előnyöket, az esetleges korlátokat minden 1-es típusú cukorbetegnek ismernie kell.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
A Magyar Diabetes Társaság Diabétesszel Társuló Terhességgel Foglalkozó Munkacsoportjának vezetője prof. dr. Tabák Gy. Ádám, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika diabetológiai szakrendelésének vezetője. A professzor több mint 20 éve foglalkozik cukorbeteg kismamákkal.
Ezen a néven az MDT munkacsoportja 2008 óta működik, de a cukorbeteg terhes anyák speciális, intenzív gondozásának jelentőségét hazánkban már évtizedekkel ezelőtt felismerték, és a ’60-as évektől számos orvos foglalkozott a diabéteszes nők terhesség alatti gondozásával.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Erős Antóniát mindenki ismeri az országban. Az RTL Klub híradósa sokat tett a cukorbetegség megismertetéséért, a cukorbetegek elfogadtatásáért. Már azzal is, hogy nyilvánosan felvállalta diabéteszét, az általa létrehozott Egy Csepp Figyelem Alapítvány pedig nagyon sok mindent tesz e célok érdekében.
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket. Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.
Tovább
A mi kilenc hónapunk
Kismamák örök panasza – nekem is az volt annak idején –, hogy domborodó pocakjuk minden hölgyet saját terhessége, szülése felelevenítésére ösztönöz. Több évtizeddel saját történetünk után osztjuk a jó tanácsokat, ha kérik, ha nem. Szívesen beszélgetünk a mi kilenc hónapunkról.
Jakupcsek Gabriellát is azért hívtam fel, hogy az ismert televíziós személyiség gesztációs diabéteszéről interjút készítsek. A kérdés-felelet „katonás” ritmusa helyett azonban jóízű beszélgetés kerekedett. Én természetesen ismertem őt, ha nem is személyesen, ő azonban nem tudott a létezésemről. De mielőtt letettük a telefont, megállapítottuk, sok a hasonlóság köztünk. Mi élveztük a beszélgetést, és reméljük, egy-két jó tanács segít a most gesztációs diabétesszel élő fiatal anyukáknak.
Tovább
A főtt ételek szénhidráttartalmának kiszámolása a legnehezebb, hiszen ezek több nyersanyagból állnak, több helyről tevődik össze a szénhidráttartalmuk. Eleinte nagyon bonyolultnak látszik, de odafigyeléssel hamar megtanulható. Ehhez nyújtok most segítséget.
Tovább
Cukorbetegség és gyermekvállalás
Az amerikai diaTribe.org portál elismert nőgyógyászokat kérdezett: mit tanácsolnak azoknak, akiket frissen diagnosztizáltak gesztációs diabétesszel?
Tovább
Közösségi kérdések
Generációk
A Civil Fórumon ebéd után generációs kérdésekről szóló kerekasztal-beszélgetés zajlott a színpadon. Tudjuk, egyre idősebbek a cukorbetegklubok tagjai. A fiatalok érdektelenek, vagy csak nincs idejük a közösségi életre? Szerkesztőségünk az elmúlt 35 év során igyekezett mindig a legaktuálisabb kérdésekkel foglalkozni. 2024-ben úgy érezzük, ez a legfőbb probléma a diabéteszesek közösségében. A beszélgetés során megoldást nem találtunk, de felvetődtek kérdések, megismerhettünk jó kezdeményezéseket.
Tovább
A manapság desszertként emlegetett finomságok – szakértők szerint – csak a XVII. század óta léteznek. Ekkor született az ötlet, hogy étkezéskor az édesség külön fogás legyen. Ezt megelőzően az édes és sós ételeket egyszerre fogyasztották, később a főételek között tálalták az édességet. Végül az étkezés zárása lett a desszert, köszönhetően az újvilági ültetvények megművelésének és a csökkenő cukorárnak.
Tovább
A veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért által alapított Lang Gusztáv-díjat minden évben egy orvos és egy cukorbeteg-közösség kapja a Civil Fórumon. Idén dr. Vörös Péter, az Észak-budai Szent János Centrumkórház főorvosa és a Komlói Cukorbetegek Egyesülete vehette át.
Tovább
A Maresi Foodbroker Kft., a Canderel, a Tante Fanny és a Maretti termékek forgalmazójának támogatása révén a 35 éves Diabetes magazin idén újragondolt desszertekkel készült a Civil Fórum résztvevőinek. Fogadják szeretettel a rendezvényen kínált finomságok receptjeit!
Tovább
A Newswise.com tudományos hírportál beszámolt egy egészen friss, egereken végzett kutatásról, amelynek eredményei rámutatnak arra, mi történik azoknak a diabéteszeseknek a szervezetében, akiknél Alzheimer-kór alakul ki. Azt több korábbi kutatás is kimutatta már, hogy a két betegség között kapcsolat áll fenn. Az újabb eredmények azt sugallják, hogy az Alzheimer-kór kialakulásának rizikófaktora csökkenthető.
Tovább
A cukorbetegek kezelésben, akár 1-es, akár 2-es típusú vagy egyéb diabéteszformáról beszélünk, a terápiaválasztás során a preventív szemlélet a meghatározó: megfelelő anyagcserehelyzet elérésével, majd fenntartásával és a társbetegségek megfelelő kezelésével meg tudjuk-e előzni a szövődményeket? Ehhez elsősorban korai felismerés és korai, hatékony kezelés szükséges.
Tovább
Doktori címet szerzett edukátor
Nem mindennapi teljesítményről és egy nem mindennapi hölgyről lesz szó az alábbiakban. Egy gyógytornászról, diabetológiai edukátorról, aki a közelmúltban megszerezte a doktori címet.
Tovább
SZEBB-protokol
Tavaly novemberben, 2023/5 számunkban írtunk már a Magyar Gyógyszerészi Kamara programjáról, a SZEBB-protokolról. Most további gyakorlati tudnivalók mellett saját gyógyszereinkből is felkészülhetünk.
Tovább
35 éve
Talán nekem a leghihetetlenebb, hogy 35 éve életem része a Diabetes. Már el sem tudom képzelni nélküle a mindennapjaimat. Hazudnék, ha azt mondanám, mindig örömet okozott. Voltak olyan életszakaszaim, amikor nagy terhet jelentett, de a 35 évből legfeljebb, ha 5 sorolható ide. Összességében elmondhatom: örömet okoz, hogy írhatom, szerkeszthetem.
Tovább
MentaPRO Alapítvány
Korunk egyik függőségi kihívása a technológiai addikció, amelynek számos aspektusa lehet, különböző életkorokban és élethelyzetekben másként jelentkezhetnek. Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermeket nevelő szülők, akik modern eszközöket is használnak a kezeléshez, speciális módokon találkoznak ezzel a problémával.
Tovább
2040-re az 5. leggyakoribb haláloki tényező lehet világszerte
Becslések szerint közel 850 millió embert érint az idült vesebetegség globálisan, vagyis napjainkra már nagyobb problémát jelent, mint a sokat emlegetett cukorbetegség. Ezen nem csodálkozhatunk, hiszen a változatos tünetek, olykor teljes tünetmentesség miatt a betegek vesefunkciójuk akár 90 százalékát is elveszíthetik, mire tudomást szereznek állapotukról – hívja fel a figyelmet a Magyar Nephrologiai Társaság a március 14-ei Vese Világnapja alkalmából. Fontos tudni, hogy a CKD rutin vérvizsgálattal is egyszerűen azonosítható az ún. bGFR-érték meghatározásával, illetve vizeletvizsgálat során a fehérjevizelés ellenőrzésével, ezeket a vizsgálatokat érdemes rendszeresen elvégeztetni – hangsúlyozzák a szakemberek.
Tovább
A jelesebb születésnapok egyben visszatekintő, összegző szerepet is kapnak. Érdemes hát megállni, és a teljesség igénye nélkül felidézni néhány dolgot, amelyek ez alatt a fél emberöltő alatt történtek.
Tovább
Támogatónk, a 77 Elektronika
A Diabetes magazinnal csaknem egykorú (alig három évvel idősebb) 77 Elektronika Kft.-ről sokszor írtunk már lapunkban. Olvasóink is jól ismerik a céget, hiszen a cukorbetegek közösségi életének rendszeres, nagyvonalú támogatója a családi vállalkozás. Lapunkban is rendszeresen jelennek meg hirdetései, szponzorált cikkei. Érthető hát, hogy a Diabetes 35. születésnapja alkalmából ismét beszélgettünk Zettwitz Sándorral, a 77 Elektronika tulajdonosával, vezetőjével.
Tovább
DiabPONT Továbbképző program
A holos teljességet, egészt jelent. Az orvoslásban a holisztikus megközelítés azt jelenti, hogy nem egyetlen biológiai szervben vagy betegségben gondolkodunk, hanem az egész személyt – a környezetével együtt – tekintjük egy működési egységnek.
Tovább
Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért Magyarország Kormánya megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását. A diabéteszesek érdekét képviselő hasonló stratégiára mindeddig nem volt példa hazánkban.
Tovább
Diabétesz: a motiváló állapot
Köszönöm a szerkesztőségnek a lehetőséget, hogy elindíthatom állandó rovatomat, amelyben terveim szerint tapasztalaton alapuló, gyakorlati tanácsokat, valamint tudományos érdekességeket osztok meg az érdeklődőkkel.
Tovább
Étrend-kiegészítők
Kovács Bence receptjei (videóval)
Népszerűsége okán folytatódik a hagyományunk, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége idén is karácsonyi „receptes” videókkal köszöni meg tagjainak, partnereinek és támogatóinak az egész éves közös munkát. Sőt, idén játékot is hirdetünk, ezért érdemes a videókat a diabetes.hu Facebook-oldalon megkeresni, ahol a korábbi évek felvételei is visszakereshetők, így lassan komoly menüválaszték alakul. Új ötletekkel most is Kovács Bence, állandó munkatársunk volt segítségünkre, a fényképeket Baranyai Norbert készítette.
Tovább
Mindkét betegség 100 milliárd forint nagyságrendű egészségbiztosítási kezelési költséggel jár – életmódváltás és holisztikus kezelési szemlélet szükséges az életkilátások javítása érdekében.
Tovább
Ilyen az életünk: hol lent vagyunk, hol fent. Ami állandó, az a bizonyosság: ha fent vagyunk, leszünk lejjebb, ha lent vagyunk, leszünk jobb helyzetben, feljebb. Krónikus betegként különösen érzékeljük ezt a libikókát.
Tovább
Az utóbbi években a D-vitamin csontanyagcserén túlmutató hatása a tudományos figyelem középpontjába került. Számos tanulmány látott napvilágot arra vonatkozóan, hogy a D-vitamin-hiány összefüggésben lehet a szív- és érrendszeri, a daganatos betegségekkel, az autoimmun kórállapotokkal, az összhalálozással, valamint szerepet játszhat a cukorbetegség és a neurodegeneratív betegségek kialakulásában. Tekintettel arra, hogy mérvadó becslés szerint a 2000-ben 171 millióra tartott cukorbetegszám, 2030-ra várhatóan 366 millióra fog növekedni, igen nagy jelentőségűek a cukorbetegséggel kapcsolatos tanulmányok.
Tovább
3200 km-t tett meg kerékpárral két biciklista, hogy adományt gyűjtsön az Ukrajnában élő diabéteszeseknek.
Tovább
A legtöbben valószínűleg nem tudják, mit takar pontosan az étrend-kiegészítő mint jogi kategória. Mit várhatunk el tőle, megbízható-e, illetve hogyan ismerhetjük fel a megbízható étrend-kiegészítőt? Sőt, sokszor nem is biztos, hogy felismerjük, hogy gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt szedünk be az adott tablettával.
Tovább
A veszélyes szövődményekre hívta fel a figyelmet a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége.
Tovább
Vércukorérték-rendben
Amíg az inzulin felfedezésért éppen 100 esztendeje odaítélt Nobel-éremhez járó pénzből négyen részesedtek, s a díj dicsőségén is osztoztak ketten, csupán egyikük születésnapja vált globális ünneppé.
Tovább
Dr. Békefi Dezső emlékei
Dr. Békefi Dezső gyermekdiabetológus a magyar érettségi során Az ember tragédiájáról értekezett. Hosszú évtizedekig ez volt az utolsó nem orvosi témáról szóló írása. Aztán jött a COVID-járvány, és a doktor urat kitiltották a kórházból.
Tovább
Bizonyára sokan hallottak már a szenzorról, szenzorozásról. A glükózszenzor, azaz a folyamatos szöveti glükózmonitor (CGM) rendszerrel ismerkedőknek számos új fogalmat kell megtanulniuk. A jelen tájékoztatót a CGM iránt érdeklődőknek ajánljuk.
Tovább
Mikor, ha nem most?
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) a 2021–2023 közötti időszakra egységes mottót és témát jelölt ki a diabétesz világnapja alkalmából: Mikor, ha nem most? – hangzik a világnap szlogenje immár harmadik éve, ami az ügy sürgősségére hívja fel a figyelmet. Világszerte több millió diabéteszes nem részesülhet megfelelő ellátásban, pedig a cukorbetegség folyamatos odafigyelést és gondoskodást igényelne ahhoz, hogy az érintettek megőrizhessék egészségüket és megelőzhessék a szövődményeket.
Tovább
Ötödik alkalommal tartott a Sportos Cukorbetegek Egyesülete felnőttek számára edzőtábort. Különböző sportágakat űző, aktív életet élő 1-es típusú cukorbetegek vettek részt a programon. Hármójuk beszámolóját olvashatják.
Tovább
48 órás extrém magashegyi kaland
A hétvégén megnéztük a napfelkeltét, 2860 méteren állva. Régi tervem volt a Sportos Cukorbetegek Egyesületével ellátogatni a Júliai-Alpokba.
Tovább
A címben vállalt feladatom nem könnyű, a gyógyszerkölcsönhatások témaköre bonyolult, de remélem, segíthetek megérteni ezt a fontos témát. Különösen fontos a cukorbetegek számára, hiszen nagyon gyakran több társbetegséggel vagy szövődménnyel, és szinte minden esetben több gyógyszer szedésével jár ez a betegség.
Tovább
Tavasszal, a Magyar Diabetes Társaság kongresszusán vehette át prof. dr. Jermendy György a beteggondozásért járó Pro Aegrotis díjat.
Tovább
A cukorbetegséget népbetegségként tartjuk számon. Az idült vesebetegséggel (CKD) élők száma hazánkban megközelíti a cukorbetegekét. Hétszázezer ember cukorbetegsége már felismert, s megközelítőleg ugyanennyien vannak, akiknél eddig még nem diagnosztizálták. Ma Magyarországon a krónikus vesebetegek száma meghaladhatja az egymillió háromszázezer főt, de csak nagyon kis hányaduk felismert. Ennek oka nagyrészt az elhúzódó kezdet és az általában hosszasan fennálló tünetmentesség lehet.
Tovább
SZEBB-protokollal a biztonságos gyógyszeralkalmazásért
A Kormány 2010-ben fogalmazta meg először, hogy a lakossági gyógyszerellátásban el kell érni a gyógyszer-, beteg- és ellátásbiztonságot, majd ezeket az elveket a Semmelweis-programban is rögzítette.
Tovább
Diabétesz-gyermektáborok
Nemzetközi Diabétesz Szövetség
Egy nemzetközi kerékpáros csapat Ukrajnában diabétesszel és más krónikus betegséggel élők számára szervez adománygyűjtést. Augusztus végén indul a hosszú távú kerékpártúra, a résztvevők egy hónap alatt több mint 2500 km-t tekernek, közben 8 európai országot szelnek át. Ezzel a nem mindennapi erőfeszítéssel céljuk a figyelemfelhívás, szolidaritás kifejezése, valamint öt számjegyű euró értékben gyűjteni adományokat.
Tovább
Sportos Cukorbetegek Egyesülete
Idén is megrendezésre került a Tour de Ring kerékpárverseny július közepén, ahol 24 órán keresztül, váltásban tekertek a csapatok a Hungaroringen. Tavaly első alkalommal indult egy csapat a Sportos Cukorbetegek Egyesületének színeiben, idén pedig két csapat képviselte a diabos bringásokat.
Tovább
Közös út Cukorbetegek Egyesülete
A monori Közös út Cukorbetegek Egyesülete és a József Attila Gimnázium összefogásával valósult meg június közepén a már hagyományossá vált jótékonysági színes nap az iskolában.
Tovább
SCE
A nyár folyamán nagyon sok 1-es típusú diabéteszes gyereknek tudtunk táborozási lehetőséget biztosítani.
Tovább
A MentaPRO Alapítvány napközis tábora
Immár hatodik alkalommal szerveztük meg napközis táborunkat, a MentaBolygót, amelyet az Erzsébet-táborok jóvoltából idén is térítésmentesen tudtunk biztosítani a diabéteszes gyermekeknek.
Tovább
DiabPONT továbbképző program
A cukorbetegséget közvetlenül ritkán hozzuk összefüggésbe a gasztroenterológiai betegségekkel, pedig a cukorbetegeknél gyakoriak a gyomor- és bélrendszeri tünetek. Egyrészt azért, mert a 2-es típusú cukorbetegek zöme a középkorú vagy idősebb korosztályból kerül ki, akik körében már életkorukból adódóan is számos más betegség, így gyomor- és bélrendszeri betegség is előfordul. E mellett a cukorbetegség specifikus szövődményeként megjelenhet az autonóm neuropátia, ami szintén érintheti a gyomor-bél traktus szerveit.
Tovább
Kérdések és válaszok
A lassan 35 éves Diabetes magazin különszámaként tavaly megjelentettünk egy, a terhességi diabéteszről és a diabéteszesek terhességéről szóló, úgynevezett gesztációs kiadványt. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége pedig egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket.
Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.
Tovább
Prof. dr. Várkonyi Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Belgyógyászati Klinikájának igazgatója vehette át a Magyar Diabetes Társaság tavaszi kongresszusán a Pro Diabetologia Díjat.
Tovább
Mind gyakrabban tapasztalhatjuk, hogy nem csupán az emberi civilizáció terheli durván a környezetét, hanem olykor a „megtámadott” is visszacsap. Lehetséges eszközeiből már a mindennapjaikban is megmutatkozik néhány, mint a villámárvizek, az extrém hőhullámok, a termőföldjeink elsivatagosodása vagy épp’ az egzotikus paraziták, s velük új betegségek térnyerése. Ezek előbb-utóbb kikényszerítik, hogy az etikus életvitel részének számítson a személyes „ökológiai lábnyom” csökkentése is.
Tovább
DiabPONT továbbképző program
A fogyasztószerek, testsúlycsökkentő gyógyszerek, étrend-kiegészítők mindig nagyon keresettek és népszerűek voltak. Ki ne szeretne tabletta bevételével könnyen lefogyni? Egy korábbi lapszámban részletesen foglalkoztam a valóban működő, de izzadságos módszerrel, a sporton és megfelelő étrenden alapuló életmódváltással. Viszont a könnyebb út annyira csábító, hogy a piacon újra és újra megjelennek a csodaszerek, és a gyógyszerkutatások is intenzíven foglalkoznak a hatóanyagkereséssel, mert megéri. Még a nem működő fogyasztószerekre is rengeteg pénzt költünk, ha megfelelő a csomagolás és a marketing, így teljesen érthető az is, hogyan kerül a címbe a hamis gyógyszer.
Tovább
Újból megmozdult az ország
Salus aegroti, suprema lex esto
Tovább
Botra fel!
Május 20-án ötödik alkalommal került sor a „Botra fel!” országos nordic walking sétára. A CEOSZ által 2017-ben indított, töretlen népszerűségnek örvendő kezdeményezés célja olyan mozgásforma megismertetése és kipróbálása, amely minden korosztály számára ajánlható, függetlenül az életkortól, attól, hogy valaki sportolt-e korábban, vagy hogy van-e bármilyen betegsége.
Tovább
DiabPONT
A környezetünktől függünk. Mindenki, de a cukorbetegek talán kicsit jobban. Mire gondolok? Orvosként számtalanszor halljuk: ugyanazt ettem, ugyanazt csináltam, mint máskor, mégis egészen más volt a cukrom.
Tovább
Magyar Diabetes Társaság
Az elmúlt hónapokban a Magyar Diabetes Társaság több orvostársasággal is együttműködési megállapodást kötött. Erről – és a betegoktatás fontosságáról – kérdeztük Wittmann István professzort, az MDT elnökét.
Tovább
1991. március 10-én, Budapesten megszületett Paróczai Geri, egészségesen, készen arra, hogy szembenézzen a világ kihívásaival. 1999. március 10-én a Heim Pál Kórház betegágyán fekve megtudta, hogy diabéteszes.
Tovább
COVID-19
Májusban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) lefújta a COVID-veszély miatt meghirdetett világriadót, ezzel az új koronavírus is besorolt a szokásos járványaink közé. Már ritkábban kerül be a napi hírekbe, kevésbé látszik érdekesnek, de ettől még nem lett veszélytelen, ugyanúgy halálos kimenetelű is lehet. Ez utóbbi miatt pedig még sokáig érdekes lehet a COVID kutatása, s a rizikócsökkentés bevált módjait is érdemes gyakorolni.
Tovább
CEOSZ
Az idei június nem csak szokatlanul esős napokkal, hanem egy fantasztikus eseménnyel indult, hiszen a Magyar Szabadidősport Szövetség június 7-én hatalmas és hihetetlenül jó hangulatú rendezvényre várta a fesztiválozni vágyókat. Bár a fiatal életkor nem volt kizáró tényező, a Szépkorúak Fesztiválja elsősorban az érettebb, tapasztaltabb, bölcsebb korosztálynak kínált felejthetetlen élményeket.
Tovább
DiaEuro 2023
Nem vagyok focirajongó, de a magyar diabéteszesek futsalválogatottjáért nagyon izgultam. Annyira lelkesek voltak a fiúk, annyira akartak bizonyítani! Sikerült nekik!
Tovább
Receptsarok
Pontosan tudjuk, hogy többet és többször kellene zöldséget ennünk, mert kiváló hatással vannak az egészségünkre. A CEOSZ szeretné elősegíteni, hogy minél többen, minél több és minél változatosabb módon illesszék be a zöldséget napi étkezéseik során, ezért az idei évre a fenti, Zöldséget a tányérra! címmel hirdette meg receptversenyét. Gondolatébresztőnek most állandó szerzőnk, Kard Éva receptjeiből válogattunk.
Tovább
A vesék a kiválasztás páros szervei. Feladatuk a szervezetünk anyagcseréje során keletkezett vízoldékony anyagcsere-végtermékek eltávolítása, a só- és vízháztartás szabályozása, a homeosztázis fenntartása. Fontos szerepe van a vérnyomás szabályozásában, a vörösvértestek képzésében, valamint a kalcium- és csontanyagcserében. A veseműködés szervezetünk csaknem minden szervrendszerére hatással van valamilyen módon, az egészség megtartásához nélkülözhetetlen a vesék megfelelő állapota.
Tovább
Búvárrégész űrhajósjelölt
Gyáli Cukorbetegek Egyesülete
A gyáli Cukorbetegek Egyesülete áprilisban megalakulásának 30 éves jubileumát ünnepelte az Arany János Közösségi Házban.
Tovább
Az ördög a részletekben rejlik
A Civil Fórum délutáni programjában dr. Rozsos István szórakoztató stílusú, de roppant hasznos előadását hallhatták a jelenlévők. Ennek – kicsit komolyabb – írásos változatát olvashatják alább.
Tovább
Sportos Cukorbetegek Egyesülete
Március 11–12-én két lengyelországi település, Suchy Las és Baranowo adott otthont a Red Card For Diabetes 2023 teremfutball-versenyeinek, amelyeken – tavalyhoz hasonlóan – három korcsoportban képviselte a magyar színeket a Sportos Cukorbetegek Egyesülete által toborzott, 1-es típusú diabétesszel élő fiatalokból álló csapat.
A legidősebbek ellentmondást nem tűrő játékkal megnyerték a Bajnokok ligáját, a közepesek Európa-liga ezüstéremmel, míg a legkisebbek Konferencia-liga elsőséggel gazdagodtak. A bajnokságon a hazaiak mellett angol, német, svéd és bolgár csapatok is képviseltették magukat, így igazi nemzetközi mezőny jött össze erre a hétvégére.
Tovább
DiaEuro futsal-Európa-bajnokság
Tovább
Adatok a cukorbetegség gyakoriságáról, jelentőségéről
A diabetes mellitus olyan magas vércukorszinttel járó tünetcsoport, amelyet nem megfelelő kezelés esetében drámaian romló életminőség és korai halálozás jellemez. A cukorbetegség járványszerűen terjed, világjárványról, pandémiáról lehet beszélni.
Tovább
Baráti légkörben, családias hangulatban, sok közös emléket idézve ünnepelte meg alapításának tizedik évfordulóját nemrég a Vanderlich Egészségcentrum. A kollégák alkotta Vanderlich-család mellett az alapító ügyvezető, dr. Vándorfi Győző legközvetlenebb családtagjai is ott voltak a jubileumi találkozón.
Tovább
Akiről, amiről mesélni fogok önöknek: non plus ultra (e latin kifejezés jelentése: felülmúlhatatlan, utolérhetetlen dolog, aminél már nem kell jobb vagy több). Egy diabéteszes fiatalemberről mesélek, aki jelentkezett űrhajósnak, és a több száz jelentkező közül bejutott az első 25-be. Ott kiesett – de nem a diabétesze miatt. Dalicsek Dániel 34 éves, Dániában él, 16 és fél éves kora óta 1-es típusú diabéteszes és búvárrégészként dolgozik. Ő a bizonyítéka annak, hogy a diabétesz nem akadálya semminek.
Tovább
A mozgás mindig jó, a több mozgás még jobb, ám annak időzítésében is vannak extra lehetőségek. Talán nincs is olyan élettani folyamat, amit ne segíthetne a rendszeres és kiadós fizikai aktivitás. Ezúttal a vércukor-szabályozás és az „edzésidőpontok” megválasztásának kapcsolatáról szolgált friss ismeretekkel a tudomány.
Tovább
DiabPONT
Dr. Domboróczki Zsolt a DiabPONT programjában egy kellemes, már-már szórakoztató előadást tartott. Közmondások, ősi bölcsességek alapján fűzte össze a diabéteszes élet szabályait. A könnyed, de tanulságos előadás írásos változatát olvashatják itt.
Tovább
Március 11-én, Budapesten, a Budai Fonóban ugyanolyan remek volt a hangulat, mint az előző években. A járvány időszakát leszámítva minden évben összegyűlnek a cukorbetegek helyi képviselői a Diabetes magazin és a Tudomány Kiadó programján. Épp ezért van a Civil Fórum, a találkozásért.
Tovább
(Test)súlyos kérdések
Diabéteszesként a mindennapok során nem csak egészségügyi problémákkal kell szembenéznünk, igen gyakran a szabályok, előírások útvesztőibe keveredünk. Rendszeres jogi szaktanácsadónk, dr. Strényer Ferenc cikksorozatában segít eligazodni e szabályok között.
Tovább
DiaEuro
A járványhelyzet miatt három év kihagyás után kerül újra megrendezésre a cukorbetegek futsal-Európa-bajnoksága, a DiaEuro. Az idei rendezvény kapcsán a szervezőkkel Somfai Katalin, az elmúlt 10 év magyar tapasztalatairól Herth Viktória beszélgetett.
Tovább
Kovács Bence receptjei (videóval)
Nagy ünnepeinknek megvannak a szokásos ételei. Vallási előírás, nemzeti hagyomány állhat ezek hátterében, vagy egyszerűen családi tradíció. Dédnagymama annak idején ezt főzte húsvétkor, így az unoka is ezt főzi, pedig már nem is tudja, miért.
Tovább
Hiánycikkek a gyógyszerek között is mindig előfordultak, de szerencsére eddig ritkán okozott gondot a mindennapokban, még a krónikus gyógyszerszedők is elvétve találkoztak ilyen helyzettel. Sajnos az utóbbi hetekben, hónapokban a jelenség gyakoribb lett, és a helyzet rendeződése is csak lassan várható. Ezért most néhány tanáccsal készültem, hogyan vészelhető át ez az időszak, mire kell figyelni a gyógyszerkiváltásnál.
Tovább
Január elején jelentette be egy ígéretes, új, karkötő méretű eszköz közös fejlesztését egy német és egy dán vállalat. Céljuk a vércukorszint-ellenőrzés megkönnyítése a diabétesszel élők számára. Ennek érdekében a két társaság partnerségi megállapodást kötött egy nem invazív elven működő szöveti cukormonitor miniatürizálására, amely a csuklón lesz hordható és minilézer-alapú technológiával fog működni.
Tovább
SCE
Idén kerek szülinapot ünneplünk, 10 évesek lettünk: 2013. január 30-án került hivatalosan bejegyzésre a Sportos Cukorbetegek Egyesülete, amelyet leginkább Sportos Cukrosként szoktak emlegetni. Hihetetlen belegondolni, hogy már 10 éve segítjük az 1-es típusú diabétesszel élő kicsik és nagyok életét edukációs célú vagy sportos programjainkkal, támogató tevékenységünkkel.
Tovább
Az egész embert vizsgálja
Cukorbetegként otthonosan mozgunk az orvostudomány különböző ágazatai, szakterületei között – legalábbis ezt hisszük magunkról. Magabiztosan mondjuk ki a különböző latin neveket, de ha valaki rákérdezne, melyik kifejezés mögött mi rejlik, elbizonytalanodnánk. Erről is szólt dr. Ádám Ágnes előadása a CEOSZ DiabPONT-adásában. Ennek írásos változatát olvashatják most.
Tovább
Szurikáta Alapítvány
A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért újabb szakmai elismerésben részesült: a Miniszterelnökség Értékteremtő Közösségekért díjával tüntették ki szervezetünket. Mi pedig ismét Varázspálca-díjjal ismerjük el a diabéteszes gyermekek mindennapjait támogató pedagógusokat.
Tovább
A diabétesz világnapja
Kovács Bence receptjei (videóval)
Népszerűsége okán folytatódik a kétéves hagyomány, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége idén is karácsonyi „receptes” videókkal köszöni meg tagjainak, partnereinek és támogatóinak az egész éves közös munkát. A videók – mint eddig minden évben – a diabetes.hu Facebook-oldalon jelentek meg, ahol a korábbi évek felvételei is visszakereshetők, így lassan komoly menüválaszték alakul. Új ötletekkel most is Kovács Bence, állandó munkatársunk volt segítségünkre, a fényképeket Baranyai Norbert készítette.
Tovább
Mindenki csak a nappal történtekkel foglalkozik, mintha éjszaka nem is élnénk, mintha éjszaka nem történnének életfontosságú folyamatok. Pedig történnek. A betegeknek kevesebb mint 5 százaléka keresi fel orvosát kifejezetten az alvászavara miatt, 70 százalékuk soha nem is említi.
Tovább
Aktív közösségek
Az előző években a járványügyi helyzet miatt felemásra sikerültek a rendezvények: voltak, akik az online térben tartották, máshol pedig létszám- és egyéb korlátozások árnyékolták be a korábban önfeledt találkozásokat. Így természetesen hatalmas várakozás előzte meg mindenhol az idei megemlékezéseket, az ország szinte minden szervezete, klubja, egyesülete készült a diabétesz világnapjára. Lapunk is rengeteg meghívást kapott – számos helyen találkozhattak velünk, de minden meghívásnak sajnos nem tudtunk eleget tenni. Jó volt látni, hogy az érdeklődők száma és lelkesedése nem csappant, ugyanakkor a kiállítók közül – az aktuális gazdasági kihívások miatt – többen távol maradtak. Akinek nem volt lehetősége a személyes jelenlétre, most összeállításunk segítségével körbejárhatja az országot.
Tovább
Mennyire idegesít a cukorbetegségem a mindennapokban?
A klinikailag igazolt depresszió sem ritka cukorbetegek körében, de a cukorbetegség okozta lelki teher, distressz nem azonos a depresszióval. Sokszor nem gondolunk rá, pedig a felmérések szerint gyakoribb, mint a depresszió. (A distressz kifejezés káros stresszt jelent, amikor olyan magas a stressz szintje, hogy annak csak a negatív hatásai érvényesülnek − a szerk.)
Tovább
Megküzdeni a nehézségekkel
Elválaszthatatlanul összetartozunk a természeti környezetünkkel, akkor is, ha a civilizáció fejlődésével sokszor lekapcsolódunk erről a bizonyosságról. A testi-lelki jóllétünk, egészségünk, biztonságunk függ attól, hogyan tudunk harmonikusan kapcsolódni a nagy egészhez. Hosszú távon nem tudunk anélkül jól lenni, hogy a környezetünk ne lenne jól, mert mi magunk vagyunk a természet. Ez a szemlélet sok esetben segít elfogadni a problémáinkat, segít abban, hogy ne valamely nehézségünk – például a diabétesz – határozza meg, hogyan gondolunk magunkra.
Tovább
Gyógyászati segédeszközök
Diabéteszesként a mindennapok során nem csak egészségügyi problémákkal kell szembenéznünk, igen gyakran a szabályok, előírások útvesztőibe keveredünk. Rendszeres jogi szaktanácsadónk, dr. Strényer Ferenc cikksorozatában segít eligazodni e szabályok között. Előző számunkban a nem inzulintípusú gyógyszerek és az inzulinok használatáról volt szó. Most a gyógyászati segédeszközökkel, az önellenőrzés eszközeivel (vércukormérők, ketonmérő, szenzorok) és az inzulinbeadás eszközeivel (penek, pentűk, inzulinpumpák) foglalkozunk. A sorozat harmadik részében az adókedvezményről és a cukorbetegeket érintő korlátozásokról beszélünk majd, például a jogosítványhoz jutással kapcsolatban és a különböző foglalkozások tekintetében.
Tovább
Kávé
A kávé régóta ismert és kedvelt élénkítő ital, de nagyot változott az utóbbi években a tudományos megítélése – egészségtelen függőség helyett a kutatások fókuszában immár az egészségre gyakorolt pozitív hatásai állnak. Korábban a keringési betegségek kockázati tényezőjének gondoltuk, a kutatások azonban nem találtak összefüggést a kávéfogyasztás és a szív-érrendszeri megbetegedések között.
Tovább
Még márciusban, a Civil Fórumon adta át a veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért a Lang Gusztáv-díjakat. Megígértük, hogy a két díjazottat későbbi számunkban bemutatjuk. Be kell vallanom – mentségünkre szóljon, hogy nagyon zavaros évünk volt –, elfelejtkeztünk róla. Szerencsére észbe kaptunk, s ebben a kicsit ünnepi, karácsonyra megjelenő számunkban pótoljuk mulasztásunkat.
Tovább
Jó oka van annak, hogy a mediterrán étrendet 2022-ben ötödik éve választják a legjobb étrendnek a világon és a legjobb diétának a cukorbetegség kezelésére. A mediterrán diéta inkább életmód, mint szigorú étrend. Kiváló választás lehet, ha cukorbetegként ennek a diétának a szabályait követjük, hiszen nemcsak jobb vércukorszinteket, hanem akár fogyást és az energiaszint növekedését is megtapasztalhatjuk. Ezért fontos küldetése az ALSAD applikáció fejlesztőcsapatának, hogy informatikai megoldásokkal segítse a cukorbetegeket az egészségtudatos gondolkodásmód elérésében. Támogat egészségi állapotunk javításában, és az ehhez szükséges életmódváltás nehézségeinek megoldásában.
Tovább
Oktatással a holnap védelmében
A 30 éves lengyel hölgy 22 éve diabéteszes, háromszoros Ironman triatlonista. Idén szeptemberben pedig teljesítette a Dupla Ironman triatlont, vagyis az ultratriatlont, az ausztriai Klagenfurtban megrendezett versenyen.
Tovább
Diabéteszesként a mindennapok során nem csak egészségügyi problémákkal kell szembenéznünk, igen gyakran a szabályok, előírások útvesztőibe keveredünk. Rendszeres jogi szaktanácsadónk, dr. Strényer Ferenc most induló cikksorozatában segít eligazodni e szabályok között.
Most, elsőként a nem inzulin típusú gyógyszerek és az inzulinok használatáról lesz szó. A következő részben a gyógyászati segédeszközökkel, az önellenőrzés eszközeivel (vércukormérők, ketonmérő, szenzorok) és az inzulinbeadás eszközeivel (penek, pentűk, inzulinpumpák) foglalkozunk. A sorozat harmadik részében az adókedvezményről és a cukorbetegeket érintő korlátozásokról beszélünk, például a jogosítványhoz jutással kapcsolatban és a különböző foglalkozások tekintetében.
Tovább
A hideg idő beköszöntével sajnos a különböző vírusos megbetegedések, felső légúti tünetek is megjelenhetnek, amire fel kell készítenünk az immunrendszerünket. Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk támogatni a védekezésben, a táplálkozásunkra, életmódunkra és a mentális jóllétünkre is fontos figyelnünk. Ez komplex feladat, de szervezetünk meghálálja. Talán nem is gondolnánk, de a kevés alvás vagy a nagyfokú stressz is gyengíti az immunrendszerünket.
Tovább
Kard Sándorné Éva
Akik a Diabetes Receptsarok rovatát és különszámait rendszeresen forgatják, s benne nem csak a finom ételeket, hanem azok szerzőit is figyelik, ismerhetik Kard Sándorné Éva nevét. E számunkban megismerhetik a receptek hátterét is.
Tovább
A magyar fejlesztés Bluetoothon keresztül valós idejű adatmegosztást tesz lehetővé
Tovább
„A Smartfoodban minden benne van, amire szükséged van ahhoz, hogy egészségesen táplálkozz: a több mint 13 éves szakmai tapasztalatom, több száz ügyféllel folytatott konzultációm és az ételekben minden olyan élelmiszer, nyersanyag, amelyre a szervezetednek szüksége van. Menüink IR-barátak, pajzsmirigyproblémával küzdők, PCOS-ben szenvedők is nagy megelégedéssel fogyasztják. És természetesen a fogyni vágyók, akik normális ételekkel és nem csodaszerekkel akarnak eredményt elérni.” – Egy szuper vállalkozás honlapján fogalmazta meg így a lényeget a szakmai vezető, dr. Takács Hajnalka dietetikus. A Smartfood nevű, ételt házhoz szállító vállalkozásról van szó, amely egyedülálló az országban, mivel napi ötszöri étkezést biztosít, kiegyensúlyozott tápanyagarányokkal, alacsony glikémiás indexszel, hozzáadott cukor nélkül és kizárólag teljes kiőrlésű lisztekkel.
Tovább
Emlékezetes edukáció
33 éve jelenik meg a Diabetes magazin, hogy minél több információval segítse a cukorbeteg emberek mindennapjait. Folyamatosan próbálkoztunk, hogy egyre jobb legyen, egyre több mindenkihez szóljon ez az edukációs újság. Most újabb álmunk valósult meg, gyermekvállalásról szóló különszámot készítettünk a diabéteszes, illetve diabéteszessé vált kismamáknak a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségével együttműködésben.
Első hallásra bonyolultnak tűnhet, igyekszem elmagyarázni: A cukorbeteg hölgyeknek évtizedekkel ezelőtt nem javasolták, hogy próbálkozzanak a gyermekszüléssel, sok keserűséget és nagy hiányérzetet okozva ezzel nekik. Szerencsére sokat változott az orvostudomány, a diabéteszhez való hozzáállás, s ma már semmi akadálya annak, hogy diabéteszes hölgyek egészséges gyermeket, gyermekeket szüljenek.
Vannak hölgyek, akik nem cukorbetegek, vagy bár azok, de még nem vették észre, s állapotosak lesznek. A magyar protokoll szerint minden kismamánál elvégzik a vércukorterheléses vizsgálatot, s ilyenkor kiderülhet, hogy gesztációs diabéteszes (terhességi cukorbeteg). Sok esetben elég, ha diétázik a várandósság ideje alatt, előfordul, hogy inzulint is kell adnia magának, de jó eséllyel a diabétesze szülés után elmúlik. Egy dolog marad vissza minden esetben: a kockázat, az átlagosnál nagyobb esély arra, hogy később cukorbeteggé válik. (De mivel ezt tudja, megelőzheti megfelelő életmóddal.)
Különszámunk mindkét típusba tartozó kismamáknak vagy gyermekvállalásra készülő fiatalasszonyoknak szól. A lap szerzői között orvosok, védőnő, dietetikus is megtalálható, de a legizgalmasabb cikkeket érintett édesanyák írták. Alább némi ízelítőt kapnak új különszámunkból. – Herth Viktória
Tovább
A diabétesz diagnózisa után az egyik legnagyobb nehézséget az étrendünk kialakítása, az előírt, szervezetünknek megfelelő szénhidrátdiéta betartása jelenti. A Szurikáta Alapítvány abban szeretne segíteni az új weboldalán megosztott szakmai cikkekel és receptekkel, hogy ne legyen nagy teher a diéta.
Tovább
A Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség 2022 év májusában – a pandémia miatti kétéves szünet után – ismét felmérte tagjai körében, hogy mennyit kell várakozniuk a betegeknek ahhoz, hogy bejussanak egy-egy szakrendelésre.
Tovább
Alexander Zverev: A diabétesz nem szab nekem korlátokat
A németek világklasszis teniszjátékosa nagy visszhangot keltő bejelentést tett a közelmúltban: létrehozott egy alapítványt diabéteszes gyermekek támogatására. Nem véletlenül. Most először beszélt nyilvánosan arról, hogy maga is cukorbeteg.
Tovább
Diabbal is nyeregben
A versenyre 2022 tavaszán kezdett szerveződni a 6 fős csapat Sportoscukros Bike Team néven a Diabos bringások Facebook-csoportban, amely szoros kapcsolatban áll a Sportos Cukorbetegek Egyesületével. A verseny célja: a mogyoródi Hungaroring Forma-1-es pályán 24 órán keresztül kerékpározni megállás nélkül.
Tovább
Szeptember közepéig várták a recepteket, ötleteket a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének pályázatára, ezúttal olyan főételek leírására írtak ki pályázatot, amelyekben megjelenik egy, a hagyományos magyar konyhára jellemző sajátosság. Most a legjobbnak ítélt 24 receptből válogattunk.
Tovább
A Magyar Diabetes Társaság XXX. kongresszusát tartotta szeptember elején Szegeden. A szakmai összejövetelen több diabetológus orvost is díjazott a társaság.
Winkler Gábor professzor Pro Aegrotis díjat kapott, amellyel a diabétesz gondozása területén végzett eredményes munkáját ismerték el. A díj átadására 2010-től minden második évben, az MDT kongresszusán kerül sor.
Somogyi Anikó professzor asszony, a SOTE II. Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának munkatársa Magyar Imre-díjat vehetett át. Az 1986-ban alapított díjat a társaság vezetősége azoknak az MDT-tagoknak ítéli oda, akik tevékenységükkel, életpályájukkal kiemelkedő mértékben járultak hozzá a társaság szakmai, szervezeti életének fejlődéséhez.
Dr. Körner Anna Pro Diabetologia díjban részesült. Az 1984-ben alapított Pro Diabetologia díjat a Magyar Diabetes Társaság vezetősége azoknak a társasági tagoknak ítéli oda, akik szakmai tevékenységükkel, életpályájukkal kiemelkedő mértékben járultak hozzá a hazai diabetológia fejlődéséhez.
Herth Viktória mindhárom kitüntetettel interjút készített. A Winkler professzor úrral és Somogyi tanárnővel készített beszélgetést itt olvashatják. Körner doktornő életútját a rövidesen megjelenő Diabetes Juniorban ismerhetik meg.
Tovább
Füzesi Brigitta, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének és a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének elnöke a diabétesszel élők érdekében végzett odaadó munkája elismeréseként megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést augusztus 20-a alkalmából.
Tovább
Megmozdult az ország
Mi is van benne?
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér felhőalapú egészségügyi informatikai rendszer, amely 2017. november 1. óta működik. Nagyon sokan hozzáférhetnek: állampolgárok, köz- és magánszolgáltatók, a háziorvosoktól az egyetemi klinikákig. Célja, hogy minden magyar állampolgár egészségügyi adatai egy helyen szerepeljenek.
Szerte Európában vannak hasonló megoldások, de olyan kiterjedt egészségügyi informatikai rendszer, amilyen Magyarországon ma működik, még nincs másutt.
Tovább
Ukrajna 2022
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség szerint 2022 elején Ukrajnában 2,3 millió cukorbeteg volt, akik közül 230 ezren inzulint használnak. Most, háborús körülmények között különösen nehéz az életük. Az ukrajnai cukorbetegek jelenlegi helyzetéről kérdeztük ukrán barátunkat.
Valentina Ocseretenko számos civil szervezet és szövetség létrehozásában, alapításában működött közre. 1998 és 2012 között az Ukrán Diabétesz Szövetség alelnöke, 2012-től napjainkig elnöke. 2003–2009 között a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) alelnöke, az egykori Szovjetunió országainak első képviselője az IDF igazgatótanácsában.
Tovább
Gyermek- és családi nap
Idén május 29-én, gyermeknap alkalmával tartottuk meg a II. DiabKupa és Sportágbemutatót. A rendezvényen az ország számos diabéteszcentrumából fogadtunk résztvevőket, érkeztek kicsik és nagyok egyaránt. Mindannyian 1-es típusú cukorbeteg gyermeket nevelő családok, akik azért jöttek el, hogy mozgással és sok nevetéssel töltsék ezt a napot.
Tovább
Zalai Noémi receptjei
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége DiabPONT Továbbképző programjának szinte a kezdetek óta előadója Zalai Noémi dietetikus. Természetesen az adások témája igyekszik mindig aktuális lenni – így júniusban a hűsítő, frissítő levesek kerültek terítékre. Az adásokhoz jelenleg bárki csatlakozhat, az igényt az iroda@ceosz.hu e-mail címen lehet jelezni.
Tovább
Egyes bőrbetegségek gyakoribbak nyáron, mások nyáron jobban zavarnak bennünket. Lássuk, mit tehetünk ellenük!
Tovább
A diabétesz korábban sokszor adott okot arra, hogy a betegségben érintettek ne utazzanak el nyaralni, de legalábbis sok előkészületet igényelt és leszűkítette a lehetséges úti célok listáját is. A cukorbetegséggel élőknek ugyanis több kihívással is szembe kell nézniük a nyaralás megszervezésekor, legyen szó az egészséges menüsort biztosító szállás kiválasztásáról vagy a rendszeres vércukorszint-önellenőrzésről. Ez utóbbi problémára jelenthet egyszerű és megbízható megoldást a 14 napos szenzorélettartamú GlucoMen Day folyamatos cukormonitorozási rendszer.
Tovább
Első ízben adták át a budapesti MagNet Közösségi Házban a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért által létrehozott Varázspálca díjakat, elismerve és megköszönve azt a példaértékű munkát, amit pedagógusok és intézmények tesznek a diabéteszes gyermekek közösségbe fogadása és napi ellátása érdekében.
Tovább
Botra fel!
Minden eddiginél többen vettek részt a május végén a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége és a Magyar Hypertonia Társaság által közösen szervezett Botra fel! megmozduláson. Az eredetileg 24 városban meghirdetett sétán közel 1300-an vettek részt annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a sport cukorbetegségre és magas vérnyomásra gyakorolt kedvező hatására.
Tovább
A digitális technológia és a technológiai eszközök által összegyűjtött adatok lehetőséget adnak a betegek állapotának ellenőrzésére, az életmódi vagy a terápiás tanácsok személyre szabására, az egészségügyi ellátás minőségi korrekciójára. A felhasználók szempontjaira, a fogyasztók elvárásaira választ adó Consumer Electronic Show 2022-es bemutatóján olyan fejlesztéseket mutattak be, amelyek az otthoni eszközös betegfelügyelet jövőjét jelenthetik. A Consumer Electronics Show (CES) 2022. évi találkozóján a feltalálók tucatnyi új eszközt ismertettek, amelyekkel az emberek egészségét a mindennapok során nyomon lehet követni.
Tovább
Közösségek, programok
A Civil Fórumon 5 cukorbeteg résztvevővel kerekasztal-beszélgetés zajlott délután. Magukról, a diabéteszükről meséltek.
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége idei receptversenyének felhívása apropóján gondolt újra néhány levest Kovács Bence fiatal szakács barátunk. Idén a hagyományos magyar konyha ízeinek megtartása mellett, a hozzávalók és elkészítés módjának újragondolásával érdemes pályázni. Ezek a fogások biztosan terítékre kerülnek majd a szervezet rövidesen induló „Ízműves élménykonyha” programjában is.
Tovább
Az idős ember krónikus betegségeinek hatékony és biztonságos kezelése a sikeres öregedés alapvető feltétele. A cukorbetegség vonatkozásában ez egyénre szabott, a páciens adottságainak és elvárásainak megfelelő diétát, életmódot, antidiabetikum- és inzulinválasztást jelent.
Figyelembe véve a társuló betegségeket, a gyógyszer-mellékhatások és ellenjavallatok gyakori előfordulását, kiemelten fontos a terápia kockázatainak csökkentése, mindenekelőtt az alacsony vércukor miatti rosszullétek elkerülése. A beteg állapota meghatározza a vércukor és ezzel együtt a vérnyomás és a vérzsírok céltartományát is, egyaránt kerülendő a túl- és az alulkezelés. A gyógyszer- és inzulinkészítmények, valamint az önellenőrzés eszközeinek fejlődése lehetővé teszi a diabetológia idősgyógyászati oldalának fejlődését is.
Tovább
Adjon esélyt a veséinek! – a magyar nyelvben a két vese valójában egy. Ha az egyik hiányzik, nem azt mondjuk, egy veséjű, hanem azt, hogy félveséjű. Ha mindkét vesénk megvan, akkor vagyunk egészek a vese szempontjából. Ezt az egységet leginkább veszélyeztető betegség a diabétesz. Dr. Wittmann István professzor úr Civil Fórumon elhangzott előadásának írásbeli változatát olvashatják.
Tovább
Megküzdeni a nehézségekkel
Tovább
Az Alapítvány a Cukorbetegekért és a Veszprém Megyei Diabetes Egyesület az I. Dunántúli Diabetes Hétvége (DDH) megrendezésének 20. évfordulójára 2011-ben Pannon Diabetes Díjat alapított. A díjat egy, a Dunántúlon dolgozó, a cukorbetegek ellátásában kimagasló szakmai és emberi teljesítményt nyújtó orvosnak és egy nővérnek vagy dietetikusnak ítélik oda az alapítók. Az alapítók a díj alapításával nagyrabecsülésüket kívánják kifejezni a cukorbetegek közvetlen ellátásában dolgozó orvos, nővér, dietetikus kollégáknak, szeretnének hozzájárulni az orvoslás megbecsülésének helyreállításához. Eddig Pannon Diabetes Díjban részesült prof. dr. Simon Kornél és Bosits Istvánné (2011), dr. Pátkay József és Szabó Gyuláné (2013), dr. Baranyai Marietta és a Törp program (2015), dr. Strényer Ferenc és Hegedüs Marianna (2016), dr. Bujtor Zoltán és Kovács Éva (2017), dr. Erényi Ottó és Stáhlné Tausz Katalin (2018), dr. Sudár Zsolt és Forrás Béláné (2019), dr. Késmárki Nóra és Tuifel Andrea (2020), dr. Dezső Enikő és Keserű Sándorné (2021). A díjat az idei évben dr. Fulcz Ágnes és Túri Beáta vehette át. A DDH 25 éves jubileuma alkalmából idén Pannon Diabetes Életmű Díjak is átadásra kerültek, dr. Oroszlán Tamás és dr. Hidvégi Tibor vehették át a kitüntetést. A kitüntetettekkel Herth Viktória beszélgetett.
Tovább
Május a vérnyomásmérés hónapja
A felnőtt lakosság több mint egynegyedét érinti a magas vérnyomás, amikor az erek falára túl nagy nyomás nehezedik a benne keringő vér felől, ezért a szívnek sokkal keményebben kell dolgoznia, hogy fenntartsa a megfelelő keringést. A magas vérnyomás legalább olyan alattomos betegség, mint a diabétesz, hiszen nagyon sokáig nincsenek észrevehető tünetei.
Sajnos azonban más kapcsolat is van a két betegség között: kialakulásukban számos közös tényező játszik szerepet, együttes jelenlétük pedig a vesebetegség és a szívinfarktus kockázatát is a többszörösére emeli.
Tovább
Varázspálca díj
Lehet, hogy a te gyermeked pedagógusa lesz az idei egyik Varázspálca díjas! Azokat a pedagógusokat, gyermekintézményekben dolgozókat jutalmazzuk, akik példamutatóan fogadták be és látják el a rájuk bízott 1-es típusú diabéteszes gyermekeket. Díjat alapítottunk, hogy kifejezzük nagyrabecsülésünket kiemelkedő munkájukért. A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért 2022. május 21-én adja át annak a 100 pedagógusnak és intézménynek a díjat, akik csodákra képesek a diabéteszes gyerekekért.
Tovább
Ausztria, Innerkrems
Egy év kihagyás után, hatalmas várakozással telve újra útnak indultunk, hogy bevegyük a Katschberg-hágót és ismét a Győri Cukik legyenek a pálya ördögei. Az új pályák és az egy év kihagyás nagy kalandokat, végtelen nevetést és életre szóló élményt adott. De beszéljenek a gyerekek fogalmazásai arról, hogyan is töltöttük ezt a 6 napot. – írta dr. Pap Krisztina a győri gyermekdiabétesz gondozóból.
Tovább