Szerző: Füzesi Brigitta Feltöltés dátuma: 2024.11.06.

Nemzetközi konferencia Budapesten

Diabétesz és sport

Nem is olyan régen még elterjedt volt az egészségügyi szakemberek körében is az a nézet, hogy az 1-es típusú diabétesz és a sport nem férnek, nem férhetnek el egymás mellett. E vélekedés miatt nagyon sok fiatalnak fel kellett adnia az életcélját jelentő sportolói karrierjét. Szerencsére egyre többen voltak olyanok, akik „már csak azért sem” alapon folytatták, sőt minden korábbinál jobb eredményeket értek el a diabétesszel együtt. Ezzel párhuzamosan pedig egyre több orvos ismerte fel, hogy a diabétesz nehezítő körülmény ugyan, de semmiképpen nem ok arra, hogy feladjuk akár az élsportolói karrierünket.

Illusztráció

Civil kezdeményezések

Sorra indultak civil kezdeményezések, amelyek programjaikkal mind azt bizonyították, hogy a diabétesz és a sport nyerő párost is alkothatnak. Megalakult például a Sportos Cukorbetegek Egyesülete, amely a közösségépítés mellett a sport és a diabétesz közötti minél kiegyensúlyozottabb kapcsolat kialakítását segíti elméleti és gyakorlati útmutatókkal, programokkal.

Annak bizonyítékául, hogy a sport és a diabétesz nemcsak hogy megférnek egymás mellett, hanem országhatárokat átlépve képesek kortól függetlenül aktivizálni az érintetteket, 12 évvel ezelőtt Ukrajnában megszervezték az első DiaEuro nemzetközi labdarúgó-bajnokságot. Az esemény mára a legnagyobb európai szintű sporteseménnyé nőtte ki magát, ahol kizárólag cukorbetegek léphetnek pályára. A bajnokság különlegessége, hogy nemcsak sportolási lehetőséget biztosít a cukorbetegséggel élő emberek számára, hanem közösségi platformot is, ahol a résztvevők tapasztalatot cserélhetnek és támogathatják egymást.

Az elmúlt években örömmel tapasztalhattuk, hogy egyre több országban léteznek cukorbeteg gyermekeknek és fiataloknak szóló sportprogramok, amelyeket diabéteszeseket képviselő civil szervezetek koordinálnak. Ezek a programok nemcsak a labdarúgásra vagy a futsalra korlátozódnak, hanem számos egyéb sportágra is kiterjednek. Jelentős lépéseket tesznek a cukorbetegek életminőségének javítása felé, mivel a sport nemcsak fizikai aktivitást biztosít, hanem hozzájárul a betegség kezeléséhez és a mentális egészség megőrzéséhez is.

Konferencia Budapesten

Mindezek alapján idő kérdése volt csak, hogy a témában aktív civil szervezetek összegyűljenek és megosszák egymással tapasztalataikat. Idén szeptemberben tartották Budapesten az első nemzetközi konferenciát Diabétesz és sport címmel a DiaEuro Labdarúgó Sportegyesület és a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége közös szervezésében, amelyre az Európát megbénító árvíz ellenére is 8 országból (Bulgária, Egyesült Királyság, Horvátország, Lengyelország, Portugália, Szlovákia, Ukrajna, Üzbegisztán) érkeztek szervezeti vezetők. A rendezvény jelentőségét még inkább kiemelte, hogy a fővédnökséget a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) alelnöke, Irina Vlaszenko vállalta örömmel. Emellett nagyon hasznos és tanulságos volt a sportra köztudottan jelentős hangsúlyt fektető Magyar Szervátültetettek Szövetségének bemutatkozása, amit Berente Judit, a szervezet elnöke tartott.

A budapesti konferencia egyik kiemelt célja volt, hogy összehozza ezen országok szakembereit, tapasztalatokat cseréljenek és jó gyakorlatokat osszanak meg egymással. Ez a tudásmegosztás elősegítheti a sport és a cukorbetegség összefüggéseinek jobb megértését, valamint inspirálhatja az újabb programok és kezdeményezések létrejöttét.

A cukorbetegek számára a sport nemcsak az egészség megőrzésének egyik eszköze, hanem lehetőség is, amely segíti a közösségépítést és a betegséghez való pozitív hozzáállást. Az esemény remek alkalom volt arra is, hogy bemutassa, mennyi erőt és kitartást igényel az élet diabétesszel, és hogy a sport milyen kiváló eszköz ennek támogatására.

Legfontosabb témák

A konferencia lehetőséget biztosított számos nagy téma körüljárására, amelyek közül a legfontosabbak az alábbiak voltak:

  • A DiaEuro bemutatása: A résztvevők megismerhették a DiaEuro labdarúgó-bajnokság történetét, céljait és eredményeit. Ez a kezdeményezés példa arra, hogyan lehet a cukorbetegek számára az egészséges és aktív életmódot népszerűsíteni a sporton keresztül.
  • A nemzetközi együttműködés erősítése: Az esemény célja volt, hogy összehozza a különböző országokban aktív szakembereket, civil szervezetek képviselőit, sportolókat, hogy együttműködés alakuljon ki közöttük.
  • A sport szerepének hangsúlyozása a cukorbetegek életében: A konferencia rámutatott arra, hogy a rendszeres testmozgás milyen pozitív hatással van a cukorbetegek egészségére és életminőségére. A sport nemcsak a fizikai állapot javításában segít, hanem a mentális egészségre is jótékony hatással van, csökkenti a stresszt és növeli az önbizalmat.
  • Új sportágak és programok népszerűsítése: A rendezvényen nemcsak a futsal és a labdarúgás kapott figyelmet, hanem más sportágak is, amelyek lehetőséget biztosítanak a cukorbetegek számára az aktív életmódra.

A remek hangulatú konferencia – amelyet egy éjszakai budapesti városnézés is színesített – hatalmas inspirációt jelentett valamennyi résztvevő számára, akik kulcsszerepet játszanak a cukorbetegek életminőségének javításában. Bízunk benne, hogy ösztönözni fogja új programok indítását és segít abban, hogy a cukorbetegek közösségei még szorosabban együttműködjenek, nemzetközi szinten is.

Füzesi Brigitta

a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének elnöke

Megjelent a diabetes2024/5. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!