Szerző: Zupkó Anett Feltöltés dátuma: 2023.12.14.

Sportos Világnap

Illusztráció

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete és a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem közös diabétesz-világnapi rendezvényén délelőtt került sor a tudományos programra. Prof. dr. Radák Zsolt, az MTA doktora, az MTSE tudományos és innovációs rektorhelyettese Agyunkra megy a mozgás! címmel tartott humorral fűszerezett előadást, amelyben kiemelte, hogy a testedzés javítja a memóriát és tökéletes a depresszió ellen.

Illusztráció

Hallhattunk előadást a testösszetétel-mérés jelentőségéről, a fehérjék és a zsírok vércukorszintet befolyásoló hatásáról, a hibrid zárt rendszerű inzulinpumpa előnyeiről, hátrányairól és arról, miért fontos, hogy legyen otthon ketonmérő készülék.

Délután izgalmas élménybeszámolókat hallhattunk. Elsőként focisták meséltek. A középiskolások idén Sportos Cukros színekben megnyerték a korosztályos Sweet Euro bajnokságot, a felnőttek pedig – Hevesi Tamás vezetésével – a DiaEuro futsalkupán győzedelmeskedtek. Külön érdekesség, hogy Merényi Marci, a fiatalok csapatának tagja időközben bekerült a felnőttek csapatába, így példakép lehet a focista gyerekek számára, akik majd egyszer a felnőtt cukorbeteg futsalválogatottban szeretnének játszani.

Négy éve, mióta fiunk, Huba diabos lett, minden évben részt veszünk a Sportos Cukorbetegek Egyesülete által szervezett rendezvényen. Már első alkalommal is jó érzés volt látni, hogy mennyi támogatást és segítséget lehet itt kapni. Sokat lehet abból tanulni, ahogy más szülők végzik a diab-kezelését. Csak a délutáni kerekasztal-beszélgetéseket sikerült meghallgatnunk, és rácsodálkoztunk, hogy mennyi mindent lehet diabosként elérni, legyen szó szinte bármilyen sportágról.

A gyermekeknek szóló programok amellett, hogy jó mókák, több ponton is új ismereteket adnak, ebben az évben például életmentést gyakorolhattak.

Horgas Gábor

Nagyszerű volt hallgatni, hogy egyiküket sem érte soha hátrányos megkülönböztetés a diabétesz miatt, és teljes értékű tagként játszanak a hétköznapok során is a saját csapatukban.

Légár Balázs, diabos túravezető a magashegyi túrák tapasztalatait osztotta meg, saját fotóival illusztrálva. Balázs a mátrai túrákon kívül vitt már sportos cukros csapatot az Alacsony Tátrába és a szlovéniai Júliai-Alpokba is. Az extrém körülmények között extrém vércukormenedzsment-esetek is előfordulhatnak, az előadóval is történtek ilyenek, például amikor a rendkívüli hideg után a szállás rezsója felett kellett a vércukormérő készüléket felmelegíteni a használathoz.

Kerekasztal-beszélgetés extrém teljesítményekről

Hihetetlenül motiváló volt három – igazán extrém teljesítményt nyújtó – példát látni: nincsenek akadályok, határok még diabbal sem!

Nyikos Viktória azért kezdett futni, hogy ötös legyen tesiből, az első kilenc évet edző nélkül csinálta, és öt évvel ezelőtt futotta élete első hivatalos maratonját. Azóta csatlakozott egy egyesülethez, ma már komplett team (dietetikus, futóedző, masszőr) segíti a felkészülését, de ami a legnagyobb áttörést hozta a sport és vércukor-menedzsment szempontjából számára, az diabetológusa, dr. Svébis Márk támogatása volt.

Illusztráció

Az SCE rendezvényein rendszeresen részt veszünk, és minden túlzás nélkül állíthatom, hogy a mostani világnap kiemelkedően jól sikerült, professzionálisan volt megszervezve, kiváló szakemberek tartottak érdekesebbnél érdekesebb előadásokat, délután pedig különböző kerekasztal-beszélgetéseket lehetett meghallgatni. A lányom részt vett az SCE által szervezett első Sweet Teens programon, s mivel itthon eddig nem sokat mesélt róla, így kíváncsian vártam a beszámolójukat.

A délelőtti előadások közül nekem Luczay doktornő ketonokról és Svébis doktor úr fehérjékről és zsírokról tartott előadása keltette fel leginkább az érdeklődésem. Ketonmérőnk van, és nagyon hasznos információkat mondott a doktornő arról, mikor kell ketont mérni. Néhány elhangzott dolgot azóta próbálunk több-kevesebb sikerrel a mindennapokba beépíteni.

Barta Krisztina

Gráczol Péter gyermekkorában sportiskolába járt, így csöppent 9–10 évesen először az országúti kerékpározás világába, de néhány év után a küzdősportok felé fordult, s csak tanulmányainak befejezése után tért vissza a bringázáshoz; pályakerékpárosként sprinttávokon korosztályos eredményeket, még magyar bajnoki címet is begyűjtött. Aztán jött az ultracycling világa, és idén az 1200 km hosszú, 12 000 méter szintemelkedést tartalmazó, régi hagyományokkal bíró, négyévente megrendezésre kerülő Párizs-Brest-Párizs kerékpáros teljesítménytúra, amin 71 ország 6810 kerékpárosával indult, s amit az adott 90 órás szintidőn belül ultra brutál idővel, nettó 51 órával teljesített.

Csík Csaba Krisztián a 34 évesen kapott diabétesz-diagnózisa után kezdett aktívan sportolni. Rövid időn belül félmaratont, maratont futott, ezután jött az úszás-kerékpározás-futás kombinációjából álló triatlon, innen pedig hosszú, kitartó munkával, felkészüléssel egyenes út vezetett az ironman-táv (3,8 km úszás, 180 km kerékpározás, 42,2 km futás) teljesítéséhez. Ezt 2016-ban teljesítette. Idén egy kerékpáros kalandtúrán indult, a Hungarian Divide-on, ami során Sátoraljaújhelytől a Budai-hegységig 730 kilométeren keresztül tizennégyezer méter szinttel, 128 óra alatt szelte át a fél országot.

Zupkó Anett

Megjelent a diabetes2023/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!