Ha nem vették volna észre ezernyi jelből, hogy vége a nyárnak, most, amikor kézbe veszik az első őszi Diabetest, rádöbbenhetnek, mert diabéteszes gyermekek nyári programjairól szóló beszámolókat is találnak benne.
Évről évre egyre több napközis vagy úgynevezett ottalvós táborba várják a kicsiket és nagyokat. A szülői köszöneteknek csak kis részét olvashatják, ezeket a szervezők kapják. A köszönetek arról szólnak, hogy ezek a táborok a csodák otthonai. Van, hogy az évekig a cukorbetegségét tagadó fiatal diabos társai között összebarátkozik betegségével. Van, hogy szorongó, a szabályokat görcsösen tartó gyermek lazává, sőt felszabadulttá válik. Barátságok születnek a gyermekek között, s ezek ősztől a következő nyárig segítik a mindennapokat. És mindenki, kivétel nélkül, élményekkel telve tér haza.
Hatalmas dolog, amit ilyenkor a táborok szervezői a fiataloknak adnak: bizonyítják, hogy cukorbetegként ugyanolyan szép az élet, mint cukorbetegség nélkül. (Zárójelben megjegyzem: sokkal több nyári tábor volt az országban, mint amiről olvashatnak. Várjuk a táborozók és a szervezők beszámolóit a jövő tavasszal megjelenő Diabetes Junior kiadványunk számára!)
A felnőttek is tudják, hogy a közösség ereje sokat segít. Még a digitális közösségé is, amikor egy adott fórumon feltehetik kérdéseiket, megoszthatják kételyeiket. Hát még a valódi közösségé!
A nagyrészt időseket tömörítő klubokban is születtek-születnek barátságok. És ezek a barátságok meghatározhatják a mindennapjainkat. A karantén idején mindenki megtapasztalhatta, milyen elszigetelten élni. Nem szabad! Ma már ismét van lehetőségünk találkozni, éljünk vele! Sok cukorbeteg tesz így, nem csak a gyerekek a táborokban, hanem az idősek is. Előző számunkban a „Botra fel!” nordic walking akcióról tudósítottunk, öröm volt arról írni, hogy országszerte közel 1700-an csatlakoztak a felhíváshoz.
Közelednek a hideg napok, a „bekuckózós”, őszi-téli esték. Álljunk ellent a csábításnak, mozduljunk ki! Mozduljunk – ez az egyik legfontosabb a diabéteszesek számára – és találkozzunk barátainkkal, sorstársainkkal! Ez utóbbi a lelkünk szükséglete. A mozgástól jó kedvünk lesz, egy jó beszélgetés akár boldoggá is tehet minket.
Egy nemzetközi kerékpáros csapat Ukrajnában diabétesszel és más krónikus betegséggel élők számára szervez adománygyűjtést. Augusztus végén indul a hosszú távú kerékpártúra, a résztvevők egy hónap alatt több mint 2500 km-t tekernek, közben 8 európai országot szelnek át. Ezzel a nem mindennapi erőfeszítéssel céljuk a figyelemfelhívás, szolidaritás kifejezése, valamint öt számjegyű euró értékben gyűjteni adományokat.
Idén is megrendezésre került a Tour de Ring kerékpárverseny július közepén, ahol 24 órán keresztül, váltásban tekertek a csapatok a Hungaroringen. Tavaly első alkalommal indult egy csapat a Sportos Cukorbetegek Egyesületének színeiben, idén pedig két csapat képviselte a diabos bringásokat.
A monori Közös út Cukorbetegek Egyesülete és a József Attila Gimnázium összefogásával valósult meg június közepén a már hagyományossá vált jótékonysági színes nap az iskolában.
Immár hatodik alkalommal szerveztük meg napközis táborunkat, a MentaBolygót, amelyet az Erzsébet-táborok jóvoltából idén is térítésmentesen tudtunk biztosítani a diabéteszes gyermekeknek.
A cukorbetegséget közvetlenül ritkán hozzuk összefüggésbe a gasztroenterológiai betegségekkel, pedig a cukorbetegeknél gyakoriak a gyomor- és bélrendszeri tünetek. Egyrészt azért, mert a 2-es típusú cukorbetegek zöme a középkorú vagy idősebb korosztályból kerül ki, akik körében már életkorukból adódóan is számos más betegség, így gyomor- és bélrendszeri betegség is előfordul. E mellett a cukorbetegség specifikus szövődményeként megjelenhet az autonóm neuropátia, ami szintén érintheti a gyomor-bél traktus szerveit.
A lassan 35 éves Diabetes magazin különszámaként tavaly megjelentettünk egy, a terhességi diabéteszről és a diabéteszesek terhességéről szóló, úgynevezett gesztációs kiadványt. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége pedig egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket. Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.
Prof. dr. Várkonyi Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Belgyógyászati Klinikájának igazgatója vehette át a Magyar Diabetes Társaság tavaszi kongresszusán a Pro Diabetologia Díjat.
Mind gyakrabban tapasztalhatjuk, hogy nem csupán az emberi civilizáció terheli durván a környezetét, hanem olykor a „megtámadott” is visszacsap. Lehetséges eszközeiből már a mindennapjaikban is megmutatkozik néhány, mint a villámárvizek, az extrém hőhullámok, a termőföldjeink elsivatagosodása vagy épp’ az egzotikus paraziták, s velük új betegségek térnyerése. Ezek előbb-utóbb kikényszerítik, hogy az etikus életvitel részének számítson a személyes „ökológiai lábnyom” csökkentése is.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!