Szerző: Dr. Strényer Ferenc Feltöltés dátuma: 2023.03.21.

Jogi kérdések

Diabéteszesként a mindennapok során nem csak egészségügyi problémákkal kell szembenéznünk, igen gyakran a szabályok, előírások útvesztőibe keveredünk. Rendszeres jogi szaktanácsadónk, dr. Strényer Ferenc cikksorozatában segít eligazodni e szabályok között.

Illusztráció

Adókedvezmény cukorbetegeknek

Az 1995. évi CXVII. adótörvény rendelkezik a súlyosan fogyatékos személyeket megillető személyi kedvezményekről, amelyek tulajdonképpen nem adókedvezményként, hanem összevont adóalapot csökkentő kedvezményként érvényesíthetők. A személyi kedvezmény mértéke a jogosultság hónapjaiban a minimálbér egyharmadának felel meg (100 forintra kerekítve). Tájékoztatásul a minimálbér összege 2023-ban bruttó 232 000 forint, tehát az összevont adóalapot csökkentő kedvezmény 77 300 forint, ennek a 15 százalékos adóját, vagyis 11 500 forintot nem kell befizetni, tehát ennyivel több marad „zsebben” havonta.

Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyekben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.

A 335/2009. (XII. 29.) kormányrendelet a kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségnek tekinti az 1-es típusú cukorbetegséget (E10 BNO-kód) és a 2-es típusú cukorbetegség szövődménnyel járó eseteit (E110–117 BNO-kódok). Felhívnám arra a figyelmet, hogy az E118 (nem inzulindependens cukorbetegség k.m.n. szövődményekkel) és az E119 (nem inzulindependens cukorbetegség szövődmények nélkül) kódok továbbra sem jogosítanak kedvezményre. Utóbbi kódok mellett még inzulinkezelés esetén sem jár kedvezmény!

Az összevont adóalapot csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolást a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, vagy ha ezt az előbbiek véglegesnek minősítik, a jogosultságot megállapító orvosi dokumentáció alapján a beteg választott háziorvosa állítja ki.

A kedvezmény év közben adóelőleg-nyilatkozatban kérhető a munkáltatótól, illetve az összevont adóalapba tartozó rendszeres bevételt juttató kifizetőtől, vagy év végén, az adóévre vonatkozó személyijövedelemadó-bevallásban érvényesíthető egy összegben.

A kedvezmény utólagos érvényesítésére is lehetőség van. Ha valaki évek óta igazoltan jogosult lett volna a személyi adókedvezményre, akkor a kedvezményt az igazolás megszerzését követően az 5 éves elévülési időn belül a személyijövedelemadó-bevallások önellenőrzésével érvényesítheti.

Jogosítvány

A közúti járművezetők egészségügyi alkalmasságának megállapításáról a 13/1992. (VI. 26) NM rendelet szól. A közúti járművezetők egészségi alkalmasságának minimumkövetelményeit és az egészségi alkalmasság elbírálásának szempontjait cukorbetegség esetén a rendelet 1. mellékletének 5. pontja tartalmazza.

1-es csoportú „úrvezetői” jogosítvány megszerzésének a jól beállított cukorbetegnél akadálya nincs. Sok 14–18 év közötti fiatal szeretne engedélyhez kötött járművet vezetni. A 14. életévtől az „M”(segédmotoros kerékpár), a 16. életévtől az „A1”(motor), a 17. életévtől a „B” (személygépkocsi) kategóriába tartozó gépjármű vezetésére van lehetőség a jogszabályok szerint.

A gépjárművezetői alkalmasság csak szakorvosi vélemény ismeretében állapítható meg, ezt az illetékes diabetológiai szakellátóhelyen kell beszerezni.

Cukorbetegség fennállása esetén egészségi alkalmasság csak akkor állapítható meg, ha a cukorbetegségben szenvedő tisztában van a hipoglikémia kockázataival és állapotát megfelelően kontrollálni tudja.

Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani azon kérelmező esetében, akinél ismétlődő súlyos (külső segítséget igénylő) hipoglikémia állt fenn. A gépjárművezetői alkalmasság cukorbetegség esetén a fenti kategóriákban maximum 5 év időtartamra adható meg. A szakorvosi véleményezés alapján a háziorvos állítja ki a javaslatot az 1-es csoport szerinti alkalmasságról. A meghatározott időnél (5 év) korábban, soron kívül egészségi alkalmassági vizsgálatnak köteles magát alávetni a gépjárművezető, ha esetében súlyos hipoglikémia fordult elő.

2-es csoportú, vagyis speciális járművek vezetésére alkalmas „hivatásos gépjárművezetői” jogosítvány megszerzésének nincs elvi, illetve jogszabályi akadálya cukorbetegség esetén. Az európai uniós jogszabály szerint a hivatásos gépjárművezetői engedély kiadása vagy megújítása megfontolás tárgyává tehető, ha a cukorbetegség teljesen egyensúlyban van és a cukorbeteg bizonyos feltételeket teljesít:

  1. a vizsgálatot megelőző 12 hónap folyamán nem fordult elő súlyos hipoglikémia,
  2. a kérelmező teljesen tisztában van a hipoglikémia bevezető tüneteivel,
  3. az inzulinkezelésre szoruló kérelmező rendszeresen – legalább naponta kétszer, vagy a vezetést közvetlenül megelőzően – végzett vércukorszint-méréssel megfelelően kontrollálja állapotát,
  4. a kérelmező teljes mértékben tisztában van a hipoglikémia kockázataival,
  5. a cukorbetegséggel összefüggésben nem áll fenn egyéb kizáró szövődmény.

A szakorvosi javaslat időtartama itt is rövidebb, legfeljebb csak 3 év. Bizonyos járművek vezetését illetően a jelöltnek jogszabályban meghatározott pályaalkalmassági vizsgálaton is részt kell vennie. A fentiek ellenére a gépjárművezetés élethivatásként választását egyetlen inzulinkezelt betegnek sem javaslom, mivel egy hipoglikémiás esemény miatt nemcsak saját és környezete testi épségét veszélyeztetheti, de kenyérkereső foglalkozását is elveszítheti.

Foglalkozások, amik tiltottak vagy nem ajánlottak

Van néhány olyan foglalkozás, amelyet rendeletek tiltanak inzulinnal kezeltek vagy akár már a diétával is egyensúlyban lévő cukorbetegeknek.

A 203/2009. (IX. 18.) kormányrendelet a vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkaköröket betöltő munkavállalókkal szemben támasztott egészségügyi követelményekről és az egészségügyi vizsgálat rendjéről, kizárja az inzulinnal kezeltek alkalmazását. Azon időszakos vagy soron kívüli vizsgálatra jelentkező vasúti dolgozó, aki 2-es típusú cukorbetegsége esetén diétával és/vagy tablettás kezeléssel megfelelő egészségi állapotban van, eredeti foglalkozásában, gondozással tovább foglalkoztatható az évente − a vonatkozó szakmai irányelveknek megfelelően − végzett egészségi alkalmassági vizsgálat alapján.

A 21/2002. (XI. 8.) GKM-ESzCsM együttes rendelet a hajózási egészségi alkalmasság feltételeiről és vizsgálati rendjéről az alkalmasságot kizáró betegségek között sorolja fel az inzulinnal kezelt cukorbetegséget az alábbi esetekben: belvízi hajózási szolgálatot teljesítő személyek; tengerészek; tengeri I. és II. osztályú, kedvtelési célú vízijármű-vezetők.

A 22/2005. (VI. 14.) HM-EüM együttes rendelet szerint állami célú légi közlekedésben folytatott szakszolgálati tevékenység inzulinkezeléssel nem végezhető. A csak diétával egyensúlyban tartott diabéteszes nem vezethet hangsebesség feletti és alatti repülőgépet, nem lehet helikoptervezető, valamint ejtőernyősjelölt sem.

Véglegesen alkalmatlannak kell minősíteni a csak diétával egyensúlyban tartott diabétesz esetén a hangsebesség feletti repülőgépet, a hangsebesség alatti harci repülőgépet vezetőt, valamint a sugárhajtóműves iskola-repülőgép vezetőjét.

Ekipázs rendszerű, vagyis többtagú személyzettel rendelkező repülőgépeken nem hipoglikemizáló, gyógyszerrel egyensúlyban tarható diabéteszes repülésre alkalmas lehet a következő munkakörökben: szállítórepülőgép-vezető, harcihelikopter-vezető, könnyű és közepes kategóriájú helikopter vezetője, légcsavaros, oktató-, merevszárnyú repülőgép vezetője, szakszolgálati engedélyhez kötött légi jármű személyzetének tagja, hivatásos és szerződéses állományú ejtőernyős, légi jármű fedélzetén munkát végző, nem a légi jármű személyzetének tagja.

A 27/2014. (IV. 30.) NFM rendelet a polgári légi közlekedési személyzet egészségi alkalmasságának feltételeiről, valamint az egészségi alkalmasság megállapítását végző szervek kijelölésének és tevékenységének szabályairól úgy fogalmaz, hogy a biguanidszármazékokkal vagy alfa-glükozidáz-gátlókkal vagy glitazonnal, jól beállított esetekben – diabéteszszövődmény kizárása után – mérlegelhető az alkalmas minősítés 2-es típusú diabétesz esetén, mivel ezek a szerek nem okoznak hipoglikémiát.

Nem tilos, de mégsem javasolt

Mindenkire érvényes tanácsok nincsenek, de az alábbiakat érdemes megfontolni és alaposan végiggondolni. Számtalan olyan szakma van, amit rövid ideig lehetne végezni, de élethivatásul nem ajánlanám.

A betegség jellege miatt a kifejezetten nehéz fizikai munkát eleve zárjuk ki! Olyan foglalkozást, ahol a rendszeres étkezés és az önellenőrzés lehetősége nem megoldott, ne válasszanak! A több műszakos, illetve folyamatos éjszakai munkavégzés mellett nem lehet hosszú távon jó anyagcserehelyzetben élni. A túl szennyezett, nem higiénikus munkakör az önellenőrzés és az inzulinbeadás gátja lehet. Biztonsági okból zárjuk ki azokat a szakmákat is, ahol egy esetleges hirtelen vércukoresés nemcsak a betegre, de mások számára is életveszélyt jelenthet: gépipari, forgó, mozgó gépek, magasban végzett munka stb. A szemet erősen igénybe vevő munkakör – órás, műszerész, műszaki rajzoló, varrónő, vésnök – vagy nagyobb vibrációs ártalommal járó foglalkozások (például légkalapács használatával járó) vállalását is jól gondoljuk meg! Néhány vegyipari munkahely magában hordozza a vese- vagy májkárosodás veszélyét, amire a cukorbetegek egyébként is hajlamosabbak. A szabadtéren, hidegben végzett munka károsíthatja a végtagok keringését. Az édesiparban vagy élelmiszeriparban dolgozók nagyobb csábításnak vannak kitéve az étkezést illetően, ugyanez vonatkozik a cukrászokra, illetve a szakácsokra is.

szerzo

Dr. Strényer Ferenc

belgyógyász, kardiológus, diabetológus
Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház, Győr

A CEOSZ DiabPONT továbbképző program szakértője

Megjelent a diabetes2023/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!