Gyógyászati segédeszközök
Kedvezmények, szabályok és korlátozások
Diabéteszesként a mindennapok során nem csak egészségügyi problémákkal kell szembenéznünk, igen gyakran a szabályok, előírások útvesztőibe keveredünk. Rendszeres jogi szaktanácsadónk, dr. Strényer Ferenc cikksorozatában segít eligazodni e szabályok között. Előző számunkban a nem inzulintípusú gyógyszerek és az inzulinok használatáról volt szó. Most a gyógyászati segédeszközökkel, az önellenőrzés eszközeivel (vércukormérők, ketonmérő, szenzorok) és az inzulinbeadás eszközeivel (penek, pentűk, inzulinpumpák) foglalkozunk. A sorozat harmadik részében az adókedvezményről és a cukorbetegeket érintő korlátozásokról beszélünk majd, például a jogosítványhoz jutással kapcsolatban és a különböző foglalkozások tekintetében.
A gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről, forgalmazásáról, javításáról és kölcsönzéséről a 14/2007. (III. 14.) EüM-rendelet szól.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő Online SEgédeszköz JegyzéK weboldala, a SEJK a támogatott gyógyászati segédeszközök teljes körére vonatkozóan tartalmazza az alábbi adatokat:
- termékinformációk (leírás, használati útmutató, kép, videó),
- támogatási adatok (támogatás összege, kihordási idő, kihordási időre felírható mennyiség),
- rendelhetőségi feltételek (indikáció, felírási jogok),
- a forgalomba hozóra vonatkozó adatok (forgalomba hozó neve, címe, elérhetőségei, a gyártó megnevezése),
- az eszközzel kapcsolatosan beérkezett felhasználói vélemények.
Az önellenőrzés eszközei
Vércukormérők, ketonmérő
Minden inzulinkezelésre szoruló diabéteszes a kezelési módtól függetlenül jogosult támogatott vércukormérőre. A társadalombiztosítás 50 százalékos támogatást nyújt a receptre felírható vércukorszintmérőkhöz. Felírási jogosultsága a diabetológiai szakrendelés szakorvosának van. A támogatott vércukormérők „kihordási ideje” 6 év, vagyis ezen időszakon belül újabb gép nem írható. Kihordási időn belüli végleges meghibásodás vagy elvesztés esetén egyedi méltányossági kérelmet kell benyújtani a NEAK felé, ennek kedvező elbírálása esetén jogosult a beteg ismételt gépfelírásra. Diétás vagy tablettás cukorbetegeknél a jelenleg érvényben lévő rendeletek nem támogatják a vércukormérő készülékek kedvezményes beszerzését.
Beszélő funkcióval rendelkező vércukorszintmérő azoknak írható fel, akik az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendelet szerinti látási fogyatékosnak minősülnek (335/2009. [XII. 29.] Korm. rendelet).
Ketonmérő készülék és az ehhez való tesztcsík csak 18 év alatti inzulinnal kezelt betegek részére, vagy a nappali tagozaton középiskolai vagy felsőfokú tanulmányokat folytató betegek számára a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb 24 éves korig rendelhető. A ketonmérő 50 százalékos támogatású, kihordási ideje 72 hónap, vagyis 6 év. A ketonméréshez szükséges tesztcsík 80 százalékos támogatású és fél évre 25 írható fel.
Tesztcsíkok
Tesztcsík támogatottan csak a napi kettő vagy többszöri inzulinkezelésben részesülőknek jár. Felírási jogosultsága a diabetológiai szakrendelés szakorvosának, valamint szakorvos javaslatára a beteg háziorvosának van. A szakorvosi javaslat maximális érvényességi időtartama 12 hónap.
A tesztcsíkok támogatott vércukorszintmérőkhöz jelenleg 80 százalékos támogatást élveznek. A nem támogatott vércukorszintmérőkhöz a tesztcsík dobozonként jelenleg 2062 forint fix társadalombiztosítási hozzájárulást kap. Így a különböző tesztcsíkárak havi költségében különbség lehet. Napi kétszeri inzulinadás esetén 3 hónapra 2 doboz tesztcsík (azaz 100 db) írható fel normatív támogatással. Napi háromszori inzulinadás esetén 3 hónapra 6 doboz írható fel eü. emelt támogatással. Napi négyszeri vagy annál többszöri inzulinadás esetén 3 hónapra 9 doboz írható fel eü. kiemelt támogatással.
A normatív, emelt vagy kiemelt indikációjú tesztcsíkrendelés nem jelent árkülönbséget a beteg részére, az egyes dobozár minden jogosultnál ugyanaz. De a biztosító ezzel szeretné kifejezni azt, hogy a napi négyszeri inzulinkezeléshez összességében több támogatást nyújt (9 doboz/3 hónap), mint a napi kétszerihez (2 doboz/3 hónap).
Terhességi cukorbetegség (gesztációs diabetes) esetén legfeljebb egy kihordási időre elegendő mennyiség (9 doboz) rendelhető kiemelt támogatással, akkor is, ha a kismama csak diéta mellett ellenőrzi a vércukorértékét.
Napi egyszeri inzulinkezelésben részesülő, valamint a tablettás cukorbetegek tesztcsíkhoz csak teljes áron juthatnak hozzá.
A 6 évnél fiatalabb cukorbetegeknek kezelési módtól függetlenül 3 hónapra 9 doboz tesztcsík írható fel eü. kiemelt támogatással.
Szenzorok és távadók
Folyamatos vércukormérésre alkalmas eszközök (szenzorok) felnőttkorban (18 év felett) jelenleg csak 1-es típusú diabetes mellitus vagy cisztás fibrózishoz társuló, inzulinkezelést igénylő diabéteszben szenvedők részére írható fel, legfeljebb 6 hónapra az alábbi esetekben:
- inzulinpumpa beállítása, illetve inzulinterápia-váltás esetén, vagy
- hipoglikémia-érzet dokumentált zavara esetén, vagy
- súlyos hipoglikémia (vércukorszint <3,0 mmol/l) jelentkezik legalább 1 ízben 3 hónap alatt, vagy
- havonta 5 alkalommal észlelhető klinikai tünetekkel járó és dokumentált hipoglikémia esetén, vagy
- krónikusan rossz glikémiás állapot (HbA1c-érték 1 éven keresztül, 4 méréssel megerősítve minden esetben 8,0% felett), vagy
- várandósság idejére, illetve gesztációs (terhességi) diabétesz esetén, vagy
- prekoncepcionális gondozás, vagy lombikprogram során.
Ismételt (6 hónapon túli) rendelés feltételei:
- a szenzorhasználat a 6 hónap 70 százalékát ténylegesen lefedi, és
- a hipoglikémiás epizódok száma csökken, vagy
- súlyos hipoglikémiás epizód nem fordul elő, vagy
- a glikémiás céltartományban eltöltött idő (Time In Range = TIR; 3,9–10,0 mmol/l) növekszik, vagy
- a HbA1c-érték az egyéni céltartományban van.
Távadó értelemszerűen azok számára írható fel, akik a szenzor támogatására jogosultak.
Adott eszközök megfelelő betegoktatás és 4 hetes próbakezelési időszak után rendelhetők társadalombiztosítási támogatással.
A szenzorok és a távadók felnőttkorban általános jogcímen írhatók fel, így 80 százalékos támogatásban részesülnek. A távadók kihordási ideje 24 hónap, vagyis 2 év.
Gyermekkorban, 18 év alatt vagy a nappali tagozaton középiskolai vagy felsőfokú tanulmányokat folytató betegek számára a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb 24 éves korig a szenzorok és távadók sokkal egyszerűbben írhatók fel. A feltétel csupán az 1-es típusú diabétesz vagy a cisztás fibrózishoz társuló inzulinkezelést igénylő diabétesz ténye. Az ismételt (6 hónapon túli) rendelés esetén csupán azt kell igazolni, hogy a 6 hónapra felírt szenzor dokumentáltan ténylegesen felhasználásra került. Gyermekkorban a szenzorok és a távadók támogatása itt igen magas, 98 százalékos.
Az inzulinbeadás eszközei
Penek, pentűk
Inzulinadagoló penek inzulinkezelésre szoruló diabétesz esetén írhatók, amennyiben a beteg intenzifikált inzulinterápiában (legalább napi háromszori inzulinadás) részesül, vagy 18 év alatti, vagy terhes, vagy vak, illetve gyengénlátó, vagy felső végtagjára mozgáskorlátozott. A támogatás mértéke 80 százalékos, az eszközök kihordási ideje 36 hónap, vagyis 3 év.
Pentű penenként 50 darab írható 3 hónapra, itt a támogatás mértéke 80 százalékos.
Inzulinpumpák – felnőttkorban
Inzulinpumpa felnőttkorban legalább három éve 1-es típusú diabéteszben szenvedő beteg számára rendelhető, ha a
- HbA1c-értéke ismételten >7,0%, prekoncepcionális gondozás során >6,5%, vagy
- napi vércukoringadozása jelentős (≥10,0 mmol/l), vagy
- hajnali jelenség igazolható (reggeli éhomi vércukor ismételten >8,0 mmol/l), vagy
- havonta legalább 3 alkalommal észlelhető klinikai tünetekkel járó hipoglikémia, vagy
- hipoglikémiaérzet csökkenése vagy elvesztése dokumentálható, vagy
- súlyos hipoglikémia (vércukorszint <3,0 mmol/l) jelentkezik legalább 1 ízben 6 hónap alatt.
Ismétlődő (évi 3 vagy több alkalommal jelentkező), súlyos (kórházi felvételt igénylő), nem a beteg együttműködési hiánya okozta ketoacidózis esetén a HbA1c-értéktől és a diabétesztartamtól függetlenül is rendelhető inzulinpumpa 1-es típusú diabéteszben.
Az inzulinpumpák csak 3 hónapos próbakezelési időszak után rendelhetők társadalombiztosítási támogatással, a kihordási idő 48 hónap, vagyis 4 év, a támogatás mértéke 80 százalék. Felnőttkorban az inzulinpumpa-tartozékok (infúziós szerelék, patron, adapter) is 80 százalékos támogatásban részesülnek.
Inzulinpumpa ismételt rendelésének feltételei:
- az utolsó fél évben mért HbA1c-értékek átlaga <8,0%, és
- az utolsó fél évben mért napi vércukoringadozás kisebb, mint a pumpakezelés megkezdése előtti érték, vagy
- a hipoglikémiás epizódok száma csökkent a pumpakezelés előtti időszakhoz viszonyítva, vagy
- a beharangozó tünetek nélküli hipoglikémiák száma csökkent a pumpakezelés előtti időszakhoz viszonyítva.
Ma már létezik automata inzulinpumpa is, ennek kihordási ideje 48 hónap, vagyis 4 év, a támogatás mértéke 80 százalék. Itt is feltétel a legalább három éve 1-es típusú diabétesz és az eszköz csak 3 hónapos próbakezelési időszak után rendelhető, ha
- legalább 6 hónap igazolt, átlagosan 75 százalék feletti szenzorhasználat
- HbA1c-értéke ismételten >7,0%, prekoncepcionális gondozás során >6,5%, vagy
- napi vércukor-ingadozása jelentős (≥10,0 mmol/l), vagy
- hajnali jelenség igazolható (reggeli éhomi vércukor ismételten > 8,0 mmol/l), vagy
- havonta legalább 3 alkalommal észlelhető klinikai tünetekkel járó hipoglikémia, vagy
- hipoglikémiaérzet csökkenése vagy elvesztése dokumentálható, vagy
- súlyos hipoglikémia (vércukorszint <3,0 mmol/l) jelentkezik legalább 1 ízben 6 hónap alatt.
Ismétlődő (évi 3 vagy több alkalommal jelentkező), súlyos (kórházi felvételt igénylő), nem a beteg együttműködési hiánya okozta ketoacidózis esetén a HbA1c-értéktől és a diabétesztartamtól függetlenül is rendelhető 1-es típusú diabéteszben.
Ismételt rendelés esetén a pumpakezelés kezdetéhez képest legalább 10 százalékos javulás kell a következő anyagcsere-paraméterekben: TIR (Time In Range rövidítése: céltartományban [3,9–10 mmol/l között] eltöltött idő százalékban), TBR (Time Below Range rövidítése: a céltartomány alatt [3,9 mmol/l] eltöltött idő százalékban), GMI (Glucose Management Indicator rövidítése: vércukorkezelési mutatószám, egy becsült HbA1c), valamint az Auto módban eltöltött idő legalább 80 százalék kell hogy legyen.
Inzulinpumpák – gyermekkorban
Gyermekkorban a hagyományos inzulinpumpák és tartozékaik támogatása emelt szintű, 98 százalékos.
A felírhatóság és az ismételt rendelés feltételei hasonlóak, mint felnőttkorban, de a pumpakezelés hamarabb bevezethető.
- 18 év alatti betegek részére vagy a nappali tagozaton középiskolai vagy felsőfokú tanulmányokat folytató betegek számára a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb 24 éves korig rendelhető, ha a beteg legalább egy éve 1-es típusú diabéteszben szenved.
- 6 év alatti betegek esetében a manifesztálódó diabétesz esetén egy év betegségtartamnál korábban is rendelhető, amennyiben a naponta kétszer adott premix (keverék) és egyszer étkezés előtt (preprandiálisan) adott gyors hatású inzulinnal való kezelés kombinációjával anyagcsere-egyensúly nem érhető el.
- 3 év alatti betegek esetében a manifesztálódó diabétesz esetén egy év betegségtartamnál korábban is rendelhető, ha a hagyományos napi kétszer adott premix (keverék) inzulinkezeléssel anyagcsere-egyensúly nem érhető el, és a kiszámíthatatlan étkezési szokások és aktivitási szintek miatt hipoglikémia veszélye áll fenn.
- 1 év alatti betegek esetében a manifesztálódó diabétesz diagnózisának felállítása után azonnal rendelhető.
Adott eszköz csak 3 hónapos próbakezelési időszak után rendelhető társadalombiztosítási támogatással.
Gyermekkorban is írható fel automata inzulinpumpa. Ennek is emelt szintű a támogatása, vagyis 98 százalék. 18 év alatti betegek részére vagy a nappali tagozaton középiskolai vagy felsőfokú tanulmányokat folytató betegek számára a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb 24 éves korig rendelhető, ha a beteg legalább egy éve 1-es típusú diabéteszben szenved. Ismétlődő (évi 3 vagy több alkalommal jelentkező), súlyos (kórházi felvételt igénylő), nem a beteg együttműködési hiánya okozta ketoacidózis esetén a HbA1c-értéktől és a diabétesztartamtól függetlenül is rendelhető 1-es típusú diabéteszben. A bevezetés és az ismételt rendelés feltételei egyébként megegyeznek a felnőttkorban előírtakkal.
Dr. Strényer Ferenc
belgyógyász, kardiológus, diabetológus
Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház, Győr
A CEOSZ DiabPONT továbbképző program szakértője