Nap mint nap találkozom olyanokkal, akik munkánkat valamiféle ötletelésnek tartják, gyógyításunkat nem komoly szabályok által irányítottnak. Pedig az! Tevékenységünket szakmai irányelvek, módszertani levelek határozzák meg, ezek figyelembevételével, ismeretében, mint követendő váz, alap, kell dolgozzunk. Az egyénre szabott lehetőségek persze adottak és lehetségesek. Ezt azért fontos hangsúlyozni, mert sok az internetről „leszedhető” információ, sokan már-már gyógyítónak hiszik magukat. Ez veszélyes út, mert az orvoslás ennél sokkal sokrétűbb, bonyolultabb, kifinomultabb tudomány. Pici különbségek más-más diagnózist rejtenek, más-más teendővel. Már régen dédelgetem azt az ötletem, hogy megírom a magasvérnyomás-betegség szakmai irányelvének leegyszerűsített, közérthető változatát. Alább ezt olvashatják! Remélem, hasznukra lesz!
Magyarországon már minden ötödik ember betöltötte hatvanadik életévét. Az időskor a WHO felosztása szerint több szakaszra bontható az élettani sajátosságok alapján – 50–60 év: áthajlás kora, 60–75 év: idősödés kora, 75–90 év: időskor, 90 fölött: aggkor, 100 év felett: matuzsálemi kor. A vérnyomás kezelésekor fontos szempont a páciens életkora, mert megjelennek olyan tényezők, amelyeket a kezelés beállításakor figyelembe kell venni, pl. társbetegségek, a szociális helyzet alakulása, a férfiak és a nők eltérő időskori hormonális változása. Esetenként más lehet az időskor elején járó és a magasabb életkorú betegeknek kijelölt célérték is.
A terhességben előforduló leggyakoribb kóros állapot a magas vérnyomás, amely együtt járhat számos terhességi kórképpel és a magzat fejlődési zavarával. Éppen ezért nagyon fontos a terhesgondozás során minél hamarabb felismerni a hipertónia fennállását, és elkezdeni a terhes asszonyok ilyen irányú gondozását.
2014-ben Zuglóban megnyílt az a hipertóniagondozó centrum, amelyet a háziorvosok segítésére, a magas vérnyomással élők gyógyítására alapítottam. Szükségét éreztem, mert tudtam, hogy az alapellátás szerteágazó feladatai között csak egy szelet a hipertónia…
Az alábbi cikk egy olyan kiegészítő gyógymódról szól, amelyre ugyan eddig még nincsenek tudományos bizonyítékok, de hatása kétségtelenül működik. Közérzetjavító, nyugtató, stresszoldó, és mint ilyen, kedvező lehet a lelki egyensúlyunk megtartásában, visszanyerésében. Minden olyan betegségben, állapotban használható kiegészítőnek, amelynek egyik kiváltója a feszültség és szorongás, így a magas vérnyomás gyógyításában is.
2016 márciusában futottam életem első félmaratonját, a Roma-Ostia félmaratont Olaszországban. Sokezer idősebb-fiatalabb futó között volt egy idős úr, akit egy jóval fiatalabb futó utolérve megkérdezett: Quanti anni hai? Settanta due – hangzott a válasz, vagyis – Hány éves ön? Hetvenkettő. Az idős futó nem nézett ki többnek hatvannál.
Ha nem szeretnénk „száraz salátaleveleket” eszegetni: tegyük izgalmasabbá, színesebbé a salátánkat néhány szem gyümölccsel! Különösen jól jöhet ez az ötlet azokban az étrendekben, amikor egyéni érzékenység, intolerancia, allergia, gyomorpanaszok stb. miatt a paradicsomfogyasztást mellőznünk vagy mérsékelnünk kell.
Október 29-e minden évben a stroke világnapja, amikor szerte a világon, így hazánkban is arra hívják fel a szakemberek a figyelmet, hogy a stroke azonnali felismerése és mielőbbi ellátása életet menthet! A Strokeinfó Alapítvány a világnap kapcsán hangsúlyozni kívánja, hogy hazánkban szélütés következtében minden félórában elveszítünk egy emberéletet, másfelől aki túléli, megfelelő rehabilitáció nélkül akár élete végéig rokkanttá vagy fogyatékossá válhat!
Ebben a rovatban néhány friss, nemzetközi, tudományos kutatási eredményt ismerhet meg a kedves olvasó a magasvérnyomás-betegséggel (hipertónia), valamint a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségekkel kapcsolatosan. Igyekszünk a nemzetközi tudományos cikkek üzenetét – melyek a mindennapi életben is hasznosak lehetnek – érthető, hétköznapi nyelven átadni.
Ősszel és télen a szezonális felső légúti fertőzéseket (náthát, megfázást, influenzát) leggyakrabban vírusok okozzák. A náthák okozói eddig is gyakran voltak különböző koronavírusok, a mostani világjárványt okozó COVID-19 kórokozója is ezekkel rokon vírus, de sokkal veszélyesebb, súlyosabb betegséget okoz. Mindennek ellenére az enyhe esetekben az otthoni kezelésre mindegyik vírus esetében ugyanazok a lehetőségeink. Ritkábban állhat az ilyen megfázások hátterében bakteriális fertőzés, viszont az elhúzódó vírusfertőzés esetén szövődményként jelentkezhet bakteriális felülfertőződés. Ilyen esetekben nagyon fontos orvosi segítséget kérni, mert – a vírusos fertőzésekkel szemben – ilyenkor antibiotikumkezelés szükséges.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!