Az obstruktív alvási apnoe szindróma
Horkolás vagy OSAS?
Az obstruktív alvási apnoe szindróma (OSAS) olyan kóros állapot, amelyben alvás idején a légzés rövid időre visszatérően leáll. Az obstruktív szó elzáródást, az apnoe szó légzésleállást jelent. Az OSAS esetében a légúti elzáródás oka az, hogy az alvás idején a légutak izmai ellazulnak, és emiatt a garat magasságában légúti szűkület vagy teljes elzáródás jön létre.
Míg a légúti szűkület horkolást vagy a légzés csökkenését idézi elő, addig a teljes elzáródás során a légzés legalább 10 másodpercig valóban leáll (apnoe). A vér oxigénszintje ekkor lecsökken, amit az agy részleges ébredéssel és extra erőfeszítésű belégzéssel kompenzál. Ekkor általában a légzés rendeződik, a légúti szűkület megszűnik, és másnap általában nem is tudunk a történtekről. Gyakran csak a hálótárs észleli a rövid légzésleállást, majd a hangos horkolást vagy horkantást. A horkolás és az OSAS között a légzésleállások jelentik a választóvonalat.
A diagnózis kritériuma legalább öt apnoés epizód óránként. Az OSAS különböző súlyossági fokozatai az óránkénti apnoés epizódok számával jellemezhetők: enyhe 5–14, középsúlyos 15–30, súlyos több mint 30 epizód. Tehát a légzésleállásos epizódok rendkívül gyakoriak lehetnek az éjszaka folyamán.
Kinél fordul elő az obstruktív alvási apnoe szindróma?
Az OSAS bármely életkorban előfordulhat, beleértve a gyermekkort is. Azonban leggyakrabban olyan középkorú férfiakban észlelhető, akik túlsúlyosak vagy elhízottak. A középsúlyos vagy súlyos OSAS meglepően gyakori kórkép, a középkorú férfiak körében 4, a nők körében 2%-ra tehető.
Egyes tényezők növelik az éjszakai légúti ellazulásos elzáródás kockázatát, ilyenek:
- a túlsúly és az elhízás, különösen, ha az vastag nyakkal jár együtt,
- rendszeres esténkénti alkoholfogyasztás, mivel az alkohol ellazítja a légúti izmokat,
- megnagyobbodott mandulák,
- nyugtató- és altatószerek,
- háton alvás, szemben az oldalfekvéssel,
- kis méretű alsó állkapocs, nagy nyelv, szűk garat,
- dohányzás,
- OSAS előfordulása a családban.
Milyen tünetei vannak?
Az OSAS gyakran tünetmentes, mivel a páciens nincs tudatában a légzésleállásoknak, vagy nem tulajdonít jelentőséget a hangos horkolásnak.
Főbb tünetek:
- Nappali álmosság, ami különbözik az egyszerű fáradtságtól. Súlyos OSAS esetén a páciens többször is elalszik a nap folyamán, ami beláthatatlan következményekkel járhat, különösen ha vezetés közben vagy veszélyes gép kezelésekor fordul elő. Az elalvásos autóbalesetek kockázata 7–12-szeres OSAS esetén.
- Gyenge koncentrációképesség, ami akár munkahelyi problémákhoz is vezethet.
- Reggeli fejfájás, nem friss ébredés.
- Depresszió.
- Ingerlékenység, éjszakai izzadás, csökkent nemi vágy.
Kezeletlen OSAS esetén fokozott a magas vérnyomás és a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a következményes szívinfarktus és szélütés kockázata.
Diagnózis
A nappali fáradtság és aluszékonyság objektív felmérésére kérdőív készült, a magas pontszám jelzi az OSAS gyanúját.
Ha akár a tünetek vagy a kérdőív felveti az OSAS gyanúját, akkor a kezelőorvos gyakran 24 órás vérnyomás-monitorozást végez, mivel az apnoéhoz igen gyakran társul a magas vérnyomás jellegzetes formája, amikor az éjszakai órákban az apnoék miatt nem csökken, hanem gyakran magasabb a vérnyomás, mint nappal.
A gyanú megerősítésére a kezelőorvos alvásdiagnosztikai szakemberhez utalja a pácienst, aki hordozható készülékkel alvás alatti légzésmonitorozást végez.
A légzésmonitorozó készülék több érzékelővel rendelkezik, amelyek alvás idején követik:
- az orron keresztüli légáramlást,
- a horkolás hangerejét,
- a vér oxigéntelítettségi szintjét az ujjra helyezett mandzsettával,
- a légzőmozgásokat a mellkasra és a hasra helyezett övek segítségével,
- a testhelyzetet az alvás idején.
Ennek alapján az OSAS fennállása egyértelműen diagnosztizálható vagy kizárható.
Kezelés
Általános intézkedések:
- testsúlycsökkentés túlsúly vagy elhízás esetén,
- az alkoholfogyasztás kerülése lefekvés előtt 4-6 órával,
- nyugtató hatású gyógyszerek és altatók kerülése,
- a dohányzás abbahagyása,
- háton fekve alvás kerülése.
Folyamatos pozitív légúti nyomást biztosító készülék (CPAP)
Ez a leghatékonyabb kezelés középsúlyos vagy súlyos OSAS esetén. A kezelés az alvás során maszk viselésével jár, amelyen keresztül enyhe túlnyomással áramlik a levegő, megakadályozva a légutak elzáródását. A tünetek és panaszok javulása általában azonnali és nagyon jelentős, esetenként drámai.
Megszűnik a nappali álmosság, csökken vagy megszűnik a horkolás, egyes páciensek arról számolnak be a CPAP kezelés megkezdése után, hogy „nem aludtam évek óta ilyen jól”. Ez a kezelés középsúlyos vagy súlyos OSAS esetén általában életre szólóan szükséges.
Állkapocs-emelő készülékek
Enyhe OSAS esetében néha az állkapcsot előre emelő szájbetét alvás során való alkalmazása segíthet.
Fül-orr-gégészeti műtéti megoldások
Felnőtteknél főként a horkolás megszüntetésére vagy enyhe OSAS esetén jönnek szóba, gyermekkorban a megnagyobbodott mandulák vagy az orrpolip, esetleg az orrsövényferdülés műtéti megoldása segíthet.
Az OSAS és a gépkocsivezetés
Ha az OSAS nappali aluszékonysággal jár, akkor a gépkocsivezetés az OSAS megfelelő kezelése nélkül kockázatos. OSAS gyanújakor a gépkocsivezetői jogosítvány megadásához szűrővizsgálat végzése kötelező. OSAS fennállása esetén a vezetői jogosítvány csak a megfelelő kezelésben részesülő pácienseknek adható vagy hosszabbítható meg.
„Berlin” kérdőív az OSAS / alvási apnoe valószínűségének becslésére
A Berlin-kérdőív kitöltésével választ kaphat rá, hogy szükséges lehet-e Önnél az éjszakai légzéskimaradás (alvási apnoe) kivizsgálása.
1. Horkolás
a. Szokott horkolni a hét legtöbb (minimum 3) napján?
igen (2) / nem (0)
b. Nagyon hangosan horkol (áthallatszik az ajtón, vagy falon keresztül)?
igen (2) / nem (0)
2. Mondták valaha Önnek, hogy alvás közben kihagy a légzése?
soha (0) / alkalomszerűen (3) / gyakran (5)
3. Mennyi a nyakkörfogata?
Férfiak: 43 cm-nél kisebb (0) / nagyobb (5)
Nők: 40 cm-nél kisebb (0) / nagyobb (5)
4. Kezelték-e vagy kezelik jelenleg magasvérnyomás miatt?
igen (2) / nem (0)
5. Szokott váratlanul fáradt vagy álmos lenni, ha
a. Éppen nincs elfoglalva, vagy nem tevékenykedik?
igen (2) / nem (0)
b. Autót vezet, vagy megáll a forgalmi lámpánál?
igen (2) / nem (0)
Kiértékelés
9 vagy több pont: Ön nagy valószínűséggel súlyos alvási apnoe betegségben szenved, minél előbbi kivizsgálása szükséges.
6-8 pont: Ön valószínűleg súlyos alvási apnoe betegségben szenved, szakemberrel történő konzultáció javasolt, melynek során eldönthető a további kivizsgálása szükségessége.
6 pontnál kevesebb: Ön valószínűleg nem szenved súlyos alvási apnoe betegségben, azonban ha valamely fenti vagy egyéb alvással kapcsolatos tünete miatt aggódik, kérje szakember segítségét.
Dr. Alföldi Sándor
A Szent Imre Oktatókórház Anyagcsere Központjának endokrinológus főorvosa, az orvostudomány kandidátusa, a Magyar Hypertonia Társaság alvási apnoe munkacsoportjának vezetője.