Az időjárás jelentése

Derült égből fronthatás

Illusztráció
A hipertónia kombinációs kezelésének jelentősége

A hipertónia kombinációs kezelésének jelentősége

Szerző: Dr. Alföldi Sándor

Csak egy betegségem van, magas a vérnyomásom, miért kell kétféle gyógyszert szednem, sőt orvosom szerint még többre is szükségem lehet, és egyáltalán, miért tart a vérnyomás beállítása hetekig – teszi fel a kérdést magának gyakran a frissen felfedezett hipertóniás. A magas vérnyomásban szenvedők 90 százalékának ún. esszenciális hipertóniája van. Az esszenciális hipertónia hátterében több gén öröklött hibája és környezeti hatások állnak, a pontos kórok rendszerint nem tárható fel, ezért a közvetlen okot megszüntetni, a beteget végleg meggyógyítani nem lehet. Az orvosnak marad az a lehetőség, hogy – az életmódi változtatások mellett – gyógyszerekkel a szervezet saját, vérnyomást meghatározó működését befolyásolva érje el a megfelelő értéket. A különböző szerek (korábbi számainkban olvashattunk pl. a vízhajtókról, a béta-blokkolókról) más-más ponton avatkoznak bele ebbe a folyamatba, így együttes alkalmazásukkor hatásuk összeadódik, és olyan betegeknél is elérhető az ajánlott vérnyomásérték, akiknél ez egy hatóanyaggal nem sikerült.
Ismert, hogy a magasvérnyomás-betegségben szenvedők közt sokkal gyakoribb a szív- és érrendszeri megbetegedés, és ez a szoros összefüggés már a 115/75 Hgmm-es vérnyomásértéktől kezdve a teljes vérnyomás-tartományban megfigyelhető. A nagy tudományos vizsgálatok szerint a kockázat megduplázódik minden 20/10 Hgmm-es vérnyomás-emelkedéssel – tehát nagyon megéri „bekapni” azt a pár plusz gyógyszert naponta, hogy elkerüljük az életünket is fenyegető szövődményeket.

 Tovább
A hipertóniaellátás helyzete Magyarországon (2010)

A hipertóniaellátás helyzete Magyarországon (2010)

Szerző: Dr. Szegedi János

A magasvérnyomás-betegség (hipertónia) népbetegség, kortól függően a felnőtt lakosság több mint egyharmadát érinti. A szív- és érrendszeri betegségek leggyakoribb rizikófaktora a hipertónia, a szívinfarktus hátterében 52%-ban, az agyi történések hátterében 71%-ban igazolható. A nemzetközi adatok szerint a világon évente 7,1 millió ember hal meg a magasvérnyomás-betegség következtében.

 Tovább

A Magyar Hypertonia Társaság története

Szerző: Prof. dr. Farsang Csaba

Hazánkban korábban számos kitűnő és híres belgyógyász-iskola jött létre, melyek a hipertónia különböző részterületein kimagasló eredményeket értek el. Vezetőik között olyan nagyságok szerepeltek, mint dr. Jendrassik Ernő, dr. Korányi Sándor, dr. Hetényi Géza, dr. Gömöri Pál, dr. Petrányi Gyula, dr. Magyar Imre. Ekkor a hipertónia még a kardiológia, illetve a belgyógyászat és a nefrológia területén belül működött.

 Tovább
Mi újság a gyermekkori hipertóniában?

Mi újság a gyermekkori hipertóniában?

Szerző: Prof. dr. Reusz György

A magasvérnyomás-betegség – hipertónia – felismerése és megfelelő kezelése gyermekkorban súlyos felnőttkori szövődményeket előzhet meg, egyben meghatározza a betegek életminőségét is, emiatt nagy a népegészségügyi jelentősége.
A gyermekkori hipertónia kapcsán az utóbbi években jelentős „mozgás” indult meg. Egyrészt megnőtt a hipertóniával diagnosztizált betegek száma, másrészt – részben ennek megfelelően – változtak a vizsgálati és terápiás irányelvek.

 Tovább

Az orvostudomány bizonyítékokon alapuló, komoly tudomány

Kinek higgyünk?

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Olvasom az újságokat, benne sok-sok hirdetéssel. Nézem a televíziót, benne sok reklámmal. Böngészem az internetet, találok rengeteg információt, cikket, tájékoztatót.

 Tovább
Az orvosmeteorológia aktuális kérdései

Az orvosmeteorológia aktuális kérdései

Szerző: Dr. Váradi András

Magyarország időjárására mérsékelt égövi fekvése miatt jellemző a változékonyság, amit a globális felmelegedés tovább erősít – gyakoriak az igen heves viharok, a hőmérséklet pár nap alatt akár 15 fokot is eshet vagy emelkedhet, nem is beszélve a légnyomás változásáról. Szervezetünk pedig mint egy barométer reagál ezekre a változásokra, jön a fejfájás, szédülés, szívdobogás, azon is felbosszantjuk magunkat, amit „normális” esetben észre sem vennénk. Az orvosmeteorológiai előrejelzés, amely a médiában manapság mindennapossá vált, segít bennünket felkészülni, megérteni gyakran „érthetetlen” reakcióinkat.

 Tovább
Az érelmeszesedés kórfolyamata és kezelésének lehetőségei

Az érelmeszesedés kórfolyamata és kezelésének lehetőségei

Szerző: Prof. dr. Kékes Ede

Az érelmeszesedés valójában a verőerek speciális elváltozása, melynek eredményeképpen a normális körülmények között rugalmas és belül sima felszínű érfal átalakul, merevebbé válik. A verőerek (artériák) olyan vérerek, melyek oxigénben gazdag vért szállítanak szervezetünk sejtjeihez, szöveteihez, illetve a szervekhez. Az érfal károsodása a kor előrehaladásával fokozatosan egyre kifejezettebbé válik. Különböző okok miatt azonban gyorsabban és fiatalabb korban is jelentős mértékű érelmeszesedés jöhet létre. Ilyenkor nem áll a szervek rendelkezésére elegendő oxigéndús vér, így oxigénhiány (hipoxia), vérellátási romlás (isémia) alakul ki, ami rontja az érintett szervek (szív, agy, vese stb.) funkcióját.

 Tovább
Kampány az életért

Versenyt futni az idővel, minden perc számít

Kampány az életért

Szerző: Fadgyas Zsuzsa

„Szélütés”, „gutaütés”, „szél érte”: századok óta velünk élő szavak, az agyi vérkeringési zavar szinonimái. Ki ne hallott volna arról a betegségről, melyet a köznyelv – helytelenül – „agyvérzésnek” nevez.

 Tovább
Róka fogta csuka, csuka fogta róka

A magas vérnyomás és a veseműködés

Róka fogta csuka, csuka fogta róka

Szerző: Fazekas Erzsébet

A hipertónia a kezeletlen vesebetegség kísérő tünete lehet, az emelkedett vérnyomásértékek pedig növelik a vesebaj kialakulásának kockázatát. Megfelelő terápia hiányában a hipertóniás egyén veséjének működése idővel súlyosan, akár visszafordíthatatlanul károsodik.

 Tovább
Vízválasztó – avagy megéri közeget váltani

Vízválasztó – avagy megéri közeget váltani

Szerző: Ambrus Zsófia

Noha sokan idegen elemként kezelik a vizet, nem is gondolnák, mennyire meg tudja könnyíteni az életüket. Nem csak a felhajtóerő miatt… Segíthet a gyógyulásban, regenerálódásban, vagy csak egyszerűen a hétköznapi stressz könnyebb elviselésében. És néha a legnehezebb helyzetekben is segít…

 Tovább
Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékek III.

Én kipróbáltam, önök bátran megvehetik!

Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékek III.

Szerző: Trieber László

Az otthoni vérnyomásméréshez folyamatosan bővül a készülékek kínálata. A vásárlók nehéz helyzetben vannak, mert a nagy választékban nem könnyű az eligazodás. Elsődlegesen a termék kinézetét és árát látják, továbbá az eladó tájékoztatására támaszkodhatnak. Érdemes ezért olyan szaküzletben vásárolni, ahol képzett és tapasztalt szakemberek tudnak segíteni.

 Tovább
Néhány szó az egészséges italainkról

Néhány szó az egészséges italainkról

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

Az egészséges táplálkozásnak, életmódnak szerves része a megfelelő folyadékfogyasztás. Az egészséges felnőtt ember számára napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása ajánlott. De mit és mennyit igyunk?

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!