Feltöltés dátuma: 2026.01.21.

Miklósovits László (1944–2025)

Régi kedves kollégától kell búcsúznunk. Miklósovits László grafikusművész, a hajdan lapunkban rendszeresen megjelenő képregény rajzolója elhunyt.

Illusztráció

1992-ben jelent meg a képregény első fejezete, amelyben Fecsi, a pen tanítgatta Petit, a 9 éves diabéteszes kisfiút. A rajzokat akkor készítő Horváth Mária két év múlva abbahagyta e munkát, ismét grafikust kellett keresni. Amikor Miklósovits Lászlót felhívtam, hosszan szabódott, mondván, a grafikus kollégák lenézik azt, aki képregényt rajzol. Ahogy tovább beszélgettünk és megismerte lapunkat, a képregény edukációs célját, igent mondott.

1995-ben jelent meg először az ő rajzaival, még fekete-fehérben Peti és Fecsi története. 21 fejezetet készített. Amikor 1998-ban színessé vált magazinunk, új sorozatot indítottunk, Peti felnőtt, diabetológus lett, és Ferikét kezelte, Fecsi közreműködésével. E színes sorozatból pontosan 100 fejezet jelent meg 2015-ig.

21 évig dolgoztunk együtt. A kezdeti ódzkodás után nagy örömmel rajzolta képregényünket. 2009-ben, lapunk 20. születésnapján egész nap rajzolt a gyerekeknek. Estére mozdítani sem bírta az ujjait, annyira elfáradtak, de minden percét élvezte a gyerekek között töltött napnak.

A diabétesz „fertőz”. Miklósovits László is diabéteszessé vált az évek során. Az orvosa csodálkozott, milyen sokat tud a cukorbetegségről. Fecsitől tanultam – mondta nevetve.

Természetesen e képregény töredéke volt gazdag életművének. Elismert könyvtervező és illusztrátor volt, dolgozott többek közt az Élet és Irodalomnak, a Nimródnak, a Galaktikának, a Magvető Kiadónál a Delfin és az Európa Zsebkönyvek sorozatban.

A Kortárs művészek lexikona szerint „Művészetét bravúros rajztudás, a felület aprólékos kidolgozottsága, ugyanakkor a lényeg tömör kifejezése jellemzi.”

Gyakran alig néhány kecses vonalra egyszerűsítette az ábrázolást. Szívesen játszott a pozitív-negatív formákkal, fehérre feketével, majd feketére fehérrel rögzítette ugyanazt – és mégis mást. Szimbólumokban, jelképekben gondolkodott, egy lehulló falevél, apró szárnyú angyal nála mindig több volt a puszta látványnál.

Két önálló kötetét mindenképpen ki kell emelni: Arany János verseit illusztrálta, valamint Márai Sándor versei, gondolatai által ihletett rajzait jelentette meg. Amilyen vidám, játékos volt Fecsi ábrázolása a képregényben, annyira súlyos, komoly, sokszor komor volt e versek, filozofikus gondolatok képi megjelenítése.

Herth Viktória főszerkesztő

Megjelent a diabetes2025/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!