Szerző: Herth Viktória Feltöltés dátuma: 2024.12.31.

Közösen meghízni egyszerűbb volt, mint lefogyni

Inspiráló történet

A szigetszentmiklósi Völgyi-Béres Tímeával a közösségi médiában találkoztunk, egy ruhavásárlás kapcsán, szépséges, nagy méretű ruhákat árult. Mivel nagy volt a kínálat az oldalán, rákérdeztem, hogy turkálót üzemeltet-e? Ugyan, dehogy – írta azonnal a választ –, az elmúlt 20 hónapban 54 kilót fogytam. Irigy nőként és a Diabetes főszerkesztőjeként azonnal „lecsaptam” rá, pár nap múlva már hosszan beszélgettünk.

Illusztráció

Megvalósult az álom

– 2022 decemberében egy reggel boldogan ébredtem, csodás álmom volt, ismét vékony voltam.

Tímea fiatal lányként karcsú volt, alig 50 kiló. Két gyermeke születését követően sem volt termetesebb. Második férjével, Völgyi Zoltánnal nyugodt, békés élet kezdődött, egyikük sem törődött azzal, mikor mit és mennyit eszik. Rendszertelenül étkeztek, ha úgy esett, este 10-kor kiadósan megvacsoráztak. Jött a COVID, kétszer is elkapták mindketten, kétszer is feküdtek 3-4 hetet. S mire rendbejöttek, a mérleg nagyon sokat mutatott. Tímea 140, Zoltán 115 kiló volt.

Nemcsak a reménykeltő álom indította el őket a fogyás útján, volt egy sokkolóbb élményük is. Zoltán évente találkozik volt évfolyamtársaival, s egyik, 150 kilós hajdani iskolatársa egyszer csak nem jött, halálba vitte a súlya. Ekkor mondta ki Zoltán: most! És átment a közeli edzőterembe. Rátalált Simon Péter Leventére, aki azóta is a személyi edzőjük. Eleinte csak Zoltán járt a konditerembe, Tímea 4 hónap és mínusz 20 kiló után csatlakozott. Azóta viszont minden héten háromszor ott vannak mind a ketten.

Így a 48 éves Tímea által leadott 54 kiló és az 57 éves Zoltán által ledolgozott 30 kiló többnek számít, hiszen a hajdani zsírból izom lett, ami, mint tudjuk, nehezebb.

– Rendszeres edzés nélkül lógna a bőröm. Az is hozzátartozik, hogy naponta legalább 4-5 liter szénsavmentes vizet iszom.

Minden bajuk megszűnt

Tímea ma fitt, fiatalos, izmos testű, Zoltán fényképén is látszik a hatalmas változás. Amikor egészségügyi állapotuk változását is megosztotta velem Tímea, akkor lepődtem meg igazán.

– Korábban nyugalmi állapotban is 120–130 között volt a pulzusom, csak gyógyszerrel tudtam létezni. Folyton szédültem, a lábam egész nap fájt, gerincsérvet diagnosztizáltak. Zolinak a vérnyomása volt nagyon magas, refluxszal küzdött, éjszakánként folyton légszomja volt. Minden bajunk megszűnt. Zoli nem szed gyógyszert a vérnyomására, mert nincs rá szüksége. Nekem normális a pulzusom, mintha a gerincsérvem is elmúlt volna, igaz, az edzőteremben a derekamra nagyon vigyázok. A korábbi sarkantyú eltűnt a lábamból. Eladó vagyok egy műszaki boltban, naponta akár 12 kilométert is gyalogolok. Korábban egy nap háromszor is lábbelit váltottam, mégis fájt a lábam, ma gond nélkül végigcsinálom a napot. Sőt, az idősödő hölgyek réme, a nyak alatt megjelent banyapúpom is eltűnt.

Nem olcsó egy személyi edző, de nagyon megéri a befektetés. Péter ma már a barátjuk. Eleinte elsősorban Timi izgult, hogy az edzőterembe járó fiatalok mit fognak szólni. Egyetlen kellemetlen megjegyzést sem tettek, szurkoltak nekik, sőt, ahogy alakult a házaspár teste, egyre többször gratuláltak.

Jelenleg megállt a súlycsökkenésük, bár az álom súlyig még 10 kg van hátra mindkettőjüknek, de a centik továbbra is mennek lefelé, formálódnak, átalakulnak. Ez az edzés eredménye, épülnek az izmok.

Illusztráció
Illusztráció

Okos étkezés

Természetesen nemcsak mozgás kellett ehhez a lenyűgöző fogyáshoz, hanem szigorú diéta is (70 százalék az étkezés, 30 százalék a mozgás eredménye). Illetve esetükben nevezzük inkább okos étkezésnek.

– Naponta ötször eszünk, ügyelve arra, hogy kalóriadeficitünk legyen. Egyik nap a megszokott dolgokat bevásároltuk, majd megszületett a döntés, hogy le akarunk fogyni. Mindent elajándékoztunk, ami otthon volt és tiltólistára került, újra bevásároltunk, de már kizárólag egészséges ételeket. Azóta sincs nálunk fehér liszt, cukor, zsír, készétel és disznóhús. Étrendünket kizárólag friss, nem feldolgozott alapanyagokból állítjuk össze.

Tímea és Zoltán nem koplalnak, sőt nagyon finomakat esznek. Munkahelyükre dobozban viszik változatos ételeiket, kiegészítve zöldségekkel, salátával, hogy napközben se éhezzenek.

Szerencsére mindketten szeretnek főzni, s kitalálták az ételek egészséges változatát. Tímea isteni süteményeket süt, de csak cukorpótlóval, zablisztből és zabpehelyből. Mégis mindegyik nemcsak finom, de szép is, mert fontos, hogy az étel a szemnek is tetszetős legyen.

– Mindent át lehet alakítani úgy, hogy ne hizlaljon és egészséges legyen – mondja Timi. – Fenntartható étkezést alakítottunk ki, hiszen szigorú diétát nem lehet hosszan tartani. Sok túrót használunk, natúr joghurtot. Viszont tejből piros dobozost vásárolunk, sajtból sem a lightot. Inkább kevesebbet eszünk belőle, de az legyen jó minőségű és ízletes.

Tímea és Zoltán nem voltak cukorbetegek. Még nem! De ott álltak a küszöbön. Tímea tisztában volt a veszéllyel, családja több tagjának is levágták a lábát, cukorbetegség miatt. Édesanyja is diabéteszes, s ha visszagondol, túlsúlyosként gyakran érezte azt, amit édesanyja szokott, amikor magas a cukra.

Timi és Zoli megálltak, sőt visszafordultak azon az úton, amely a lábamputációhoz, megvakuláshoz, művesekezeléshez vezet. Csinosak, fittek lettek, a közérzetük összehasonlíthatatlanul jobb a korábbinál, motiváltak és energikusak. Eszük ágában sincs abbahagyni az edzőterembe járást és már nem is szeretik az olyan ételeket, amilyeneket korábban ettek. Büszkék és boldogok.

Herth Viktória

Megjelent a diabetes2024/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!