Feltöltés dátuma: 2021.12.19.

Influenza kérdezz-felelek

Illusztráció

A maszk hogyan tudta ennyire megfogni az influenzát? Létezik egy lakossági alapvédettség, mert szinte mindenki átesett valamilyen influenzavírus okozta fertőzésen?

A járványt okozó, légúti fertőző betegségek ellen többféleképpen védekezhetünk. Ezeket most megtanultuk. A maszkviselés, távolságtartás, iskolák és közösségek bezárása, otthoni karantén, kijárási tilalom, rendezvények tiltása hatásos intézkedések, de csak rövid távon. Ezeknek az intézkedéseknek a bevezetésével a cél az időnyerés, a megbetegedések és a halottak számának a minimumra csökkentése. Átütő, gyors és hosszú távú sikert csak a speciális védelem, a védőoltás hozhat.

Ehhez az kell, hogy a lakosság többsége már védett legyen. Ez idő kérdése. A védőoltások felfedezése és bevezetése előtt védettséget csak természetes úton – a betegség átvészelésével – lehetett szerezni. Erre jó példa a feketehimlő, amely a középkorban az európai lakosság durván felét ölte meg, de a többiek túlélték és védettséget szereztek, kérdés, milyen áron. Ma a védőoltások bevezetésével és alkalmazásával lehet védőoltással is biztosítani a lakosság védettségét.

Mivel az influenzával több száz éve együtt élünk, létezik egy lakossági alapvédettség, mert szinte mindenki átesett valamilyen influenzavírus okozta fertőzésen. Ha figyelembe vesszük, hogy a Földön jelenleg keringő szezonális influenzatörzsek nem teljesen újak (nem pandémiás törzsek), tehát a lakosság egy része már találkozott vagy ezekkel a vírusokkal, vagy valamelyik rokonukkal, akkor érthető, hogy eleve lassabban terjed a lakosság körében.

Ha ehhez még hozzátesszük a maszkhasználatot, a szociális távolságtartás komolyan vételét és a többi védekezési formát, akkor nem kell meglepődnünk az influenza nagymértékű visszaszorulásán, miközben a COVID-nál ez nem sikerült teljes mértékben. Ennek az oka elsősorban abban keresendő, hogy a SARS-CoV-2-vírussal szemben általános a lakossági fogékonyság (először találkozott az emberiség ezzel a kórokozóval), és ez a vírus lényegesen fertőzőképesebb (különösen a mutánsok) az influenzánál.

Dr. Ócsai Lajos járványügyi szakember, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Járványügyi Főosztályának nyugalmazott vezetője

Átestem a COVID-on, kérjem az influenza elleni oltást? Megkaptam a COVID elleni oltást, miért kérjem az influenza ellenit?

Egyrészt a COVID és az influenza két különböző vírus által okozott megbetegedés, az egyik átvészelése nem véd a másik ellen. Másrészt, ha valaki az előző szezonban nem volt beteg és nem is kapott influenzaoltást, védettsége jelentősen csökkent, hisz az influenza-ellenanyagok koncentrációja egy év alatt minimálisra csökken vagy eltűnik. Ez különösen vonatkozik az idősekre vagy a súlyos alapbetegségben szenvedőkre.

Két különböző vírus okozta fertőzésről van szó, az egyik elleni védelem nem véd a másik ellen.

Dr. Ludwig Endre járványügyi szakember, a Dél-pesti Centrumkórház, az Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főorvosa

További influenzával kapcsolatos kérdések és válaszok érhetők el az alábbi linken: https://webbeteg.hu/cimke/influenza

Megjelent a diabetes2021/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!