A mindennapi étrendünk javításra szorul
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) 1991-ben alakult, idén ünneplik 30 éves jubileumukat. Ez alkalomból a szövetség elnökével, Szűcs Zsuzsannával készítettünk interjút.
– Mi minden változott az elmúlt 30 évben?
– Sok lényegi változás történt a dietetika területén. Talán a legfontosabb, hogy elindult a főiskolai szintű képzés. A terápiás dietetika az európai szabályok szerint működik a kórházakban, egészségügyi intézményekben.
– Milyen területeken dolgoznak dietetikusok?
– A leghangsúlyosabb a terápiás dietetika, a betegségek étrenddel való kezelése. A másik csoport az élelmezésvezetői tevékenység. Kórházakban kötelező módon dietetikusok vezetik a konyhákat, de a legtöbb iskolában, óvodában is ők irányítanak. A harmadik terület a prevenciós dietetika, amely egyre népszerűbb, iskoláktól a sportcentrumokon át az élelmiszeriparig. Legfőbb céljuk a megelőzés, az egészséges táplálkozás megvalósítása.
– A terápiás dietetika területén a diabétesz, gondolom, az élvonalba tartozik.
– Nem csak diabétesz esetén fontos a táplálkozás. Minden túlsúlyhoz, elhízáshoz köthető betegség esetében is elkerülhetetlen. De az összes szív- és érrendszeri vagy daganatos betegség kezelése során is szükséges az étrendi változtatás. Azon kívül ott vannak az emésztőrendszeri, az endokrin betegségek, az allergiák, az intoleranciák és számos egyéb kórkép.
– Valójában a bokatörésen kívül minden betegség kezelésében fontos szerepe van a diétának.
– Nos, ha a bokatörés azért következett be, mert csontritkulása van a betegnek, akkor bokatörés esetén is szükség van ránk.
– Ekkora elvárás teljesítéséhez elegendő dietetikus van az országban?
– Szakemberhiány van. Készítettünk egy felmérést, és azt tapasztaltuk, hogy nehezen elérhetőek a dietetikusok, sajnos rendszerbeli sajátosságok is okozzák ezt. A kórházakban, a járóbeteg-ellátásban sokkal több szakemberre lenne szükség. Az viszont örvendetes, hogy a háziorvosok mellett egyre több helyen dolgoznak dietetikusok. Bízunk benne, hogy ez egyre inkább általánossá válik.
A dietetika megbecsültsége
– Mennyire megbecsült szakma a dietetikusság?
– A szövetség 2019-ben készített egy reprezentatív felmérést, kiderült, hogy alapjában jó a dietetikusok megítélése. A megkérdezettek több mint 80 százaléka elsődlegesen dietetikushoz fordulna táplálkozással kapcsolatos tanácsért. Aki pedig már meg is tette ezt, az pozitív tapasztalatokról számolt be.
– Az orvosok részéről milyen a diétás szakemberek megítélése?
– Az elmúlt 30 évben ez is szépen alakult. Maga az orvosi szemlélet is sokat változott, ma már mindenki tudja, hogy a mi tevékenységünk az orvosi kezelés hatékonyságát növeli. Az orvosok túlterheltek, kevés idő jut a páciensekre, számukra nagy segítség, ha az életmódterápia részeként az étrend alakítása más szakember kezében van.
Érzékelhető pozitív változások
– Mi jellemzi az átlagemberek táplálkozását? Nő a tudatos vásárlók száma, ugyanakkor változatlanul sok „szemetet” eszünk.
– Érzékelhető a pozitív változás. Például egyre több teljes kiőrlésű lisztből készült pékárút vásárolnak az emberek, kicsivel ugyan, de nőtt a halfogyasztás és csökkent a sófogyasztás. A helyes táplálkozási ajánlásokhoz képest azonban még jelentős a lemaradás, a mindennapi étrendünk összetétele javításra szorul. Több zöldséget, gyümölcsöt kellene fogyasztani, és kevesebb húst.
Szintén egy felmérés alapján mondom, hogy azok terjesztik a legtöbb táplálkozással kapcsolatos tévhitet, akik magukat tudatos táplálkozónak tartják. Mire gondolok? Például, hogy az édesítőszerek, a gluténtartalmú ételek daganatos betegséget okoznak.
– Egy dietetikus hogyan boldogul a saját családjában?
– Ugyanazokkal a gondokkal küzdünk, mint minden háziasszony. A mi gyerekeinknek is hétszer-nyolcszor kell kínálni egy új ételt, mire elfogadják, nekünk is győzködni kell őket a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása miatt. Ami előny, hogy jól tudunk főzni, sok praktikát ismerünk.
– Visszatérve a szövetségre: miért jó, hogy létezik?
– Ahogy sok más szakma, a mi területünk is specializálódott. Nincs olyan kolléga a terápiás területen, aki „tokától a bokáig” minden elváltozás étrendi kezelésében otthon lenne. A szövetség érdeme, hogy a sok speciális tudással rendelkező kollégát összefogja, a változatos ismereteket meg tudjuk osztani egymással, ezzel hozzásegítjük a tudásfrissítéshez tagjainkat. Szakmai továbbképzéseket szervezünk, hírleveleket, szakmai kiadványokat készítünk. A mintegy 2000 taggal rendelkező szövetség valójában egy, a teljes országot lefedő szakemberhálózatot jelent. Abban is tudunk segíteni a hozzánk fordulóknak, hogy bárhol az országban megtalálják a számukra leginkább megfelelő szakembert. Az MDOSZ nemzetközi kapcsolatokat is ápol. 2022-ben Budapesten lesz az európai dietetikus szövetség éves konferenciája, ez is bizonyítja, hogy Európában számontartanak bennünket, nemzetközi színvonalú munkát végzünk.
A szövetség céljai
– Milyen céljai vannak a szövetségnek, a magyar dietetikusoknak?
– 2016-ban fogalmaztuk meg az egészséges táplálkozás ajánlását, az úgynevezett OKOS TÁNYÉR®-t. Ezt idén frissítettük, átnéztük a szakirodalmat, a nemzetközi ajánlásokat, a hazai élelmiszerfogyasztás változásait, az élelmiszerpiacot, és néhány területen korszerűsítettük. A zöldség- és gyümölcsfogyasztásra vonatkozó javaslatot napi 400 grammról 500-ra emeltük, az állati fehérjék arányát pedig csökkentettük. Javasoljuk egy-egy húsmentes nap beiktatását, viszont a hüvelyesek, olajos magvak fogyasztását a fehérjebevitel miatt is ajánljuk. Hangsúlyozzuk a szezonalitást és a lokalitást.
A szövetség támogat minden olyan kezdeményezést, amely az egészség megőrzését célozza, különösen, ha az a gyermekek egészségét védi.
Herth Viktória