A cukorbeteg sorstársakat tömörítő, őket támogató szervezeteket bemutató sorozatunkban elsőként a Győr-Moson-Sopron Megyei Diabetes Egyesület szimpatikus, rendkívül agilis és segítőkész elnökét, Venesz Lászlót (aki lapunk szerkesztőbizottságának is tagja) kérdeztem múltról, jelenről, terveikről, céljaikról és örömeikről.
Ez év január 11-én 15. alkalommal került megrendezésre az Országos Gyermekdiabétesz Nap. A programot ezúttal a Zalaegerszegi Szent Rafael Kórház gyermekosztályának diabéteszgondozója és az ő tevékenységüket támogató Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány szervezte.
A Soproni Cukorbetegek Egyesületének „mozgatórúgóját”, elnök asszonyát, Nagy Andrásné Katit évtizedek óta jól ismerem. Fáradságot nem kímélve intéz, segít, ötletel, megoldást talál. Hihetetlen energiával áll a diabéteszesek mellett, s arra is mindig van ideje, energiája, hogy lelki segítséget nyújtson a rászorulóknak. Több évtizede tartó ismeretségünk okán engedtessék meg, hogy ahogy mindig, most is tegezzük egymást!
2020. január 11-én, a gyermekdiabétesz napját Nyíregyházán is emlékezetessé tette a helyi cukorbeteg gyerekeknek a Nyír-Diabet Egyesület egy nem mindennapi fotózással.
Miközben a diabéteszesek hatékony kezelésének kulcsa a személyre szabott oktatás és tájékoztatás, az óvodás- és kisiskoláskorú cukorbetegek életkoruknak megfelelő felvilágosítása sokáig hiányterületnek számított. Ezt felismerve alkotta meg Szabó Katalin és Hrubi László a Molka-sorozatot.
Az év első napján életbe lépett, a támogatásokat érintő változások kapcsán szerkesztőségünk számos kérdést kapott. Az alapvető tudnivalókat az alábbiakban összefoglaljuk.
2020. január 1-jétől lehetővé vált, hogy azon diabétesszel élő gyermekek okán, akik folyamatos gondozást igényelnek, akár életkoruk, akár „friss” diagnózisuk, akár a köznevelési intézmény kevéssé támogató közege miatt, a szülő gyermekek otthongondozási díjának vagy ápolási díjnak az igénybevételét kérelmezze. Sem a GYOD, sem az ápolási díj nem jár alanyi jogon.
Az ATV Heti Napló műsorának vezetője, az ismert televíziós személyiség, Sváby András a közelmúltban azzal szembesült, hogy csalók élnek vissza a nevével, rá hivatkozva hirdetnek csodaszert diabéteszeseknek. A több internetes cím alatt megtalálható, oknyomozó riport formájába burkolt gyógyszerreklám egy engedély nélküli szer megvásárlásával kínál gyors és végleges gyógyulást a cukorbetegeknek. Sváby Andrást felbőszítette a csalás, és harcba szállt.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!