Közösen!

A cukorbetegség és mi

Közösen!

A napokban felmerült bennem: vajon mennyi diabétesszel foglalkozó írás érhető el manapság? Ennek kiderítésére segítségül hívtam a Google-t…
 Tovább
10 éve cukorbetegen

A cukorbetegség és mi

10 éve cukorbetegen

Rácz Renáta vagyok, 17 éves, 7 éves koromtól inzulinnal kezelt cukorbeteg, jelenleg a Bercsényi Miklós Katolikus Gimnázium tanulója. Általános iskolás voltam, amikor az iskolai egészségnapon Buzás Sándorné, a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület elnöke…
 Tovább
XI. Országos Gyermekdiabétesz Nap – Visszatekintés

XI. Országos Gyermekdiabétesz Nap – Visszatekintés

Tavaly január 9-én Hódmezővásárhelyen dr. Szűts Péter és munkatársai szervezésében került sor a 11. országos találkozóra…
 Tovább
A „diabetikus” élelmiszerekről

A „diabetikus” élelmiszerekről

Szerző: Kicsák Marian

2016. július 20-tól megszűnt a „diabetikus”, a „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés az élelmiszereken, amelyek segítséget adtak a választáshoz a vásárlások alkalmával. Az indok, hogy a szigorú kontrollt igénylő étrendet követők számára (értsd cukorbetegek) félrevezető lehet ez a fajta jelölés, hisz értelmezhetik úgy, hogy korlátlanul fogyaszthatják az adott termékeket.

 Tovább
Siker, teljesítmény, motiváció

Siker, teljesítmény, motiváció

Szerző: Kerekes Andrea

Napjaink egyik kulcsszava a siker. Ki ne szeretne sikeres lenni – a munkájában, a párkapcsolatában, a tanulásban, netán a diabétesz menedzselésében? Aligha találkozhatnánk olyannal, aki azt felelné: „nem, köszönöm, én sikertelen szeretnék lenni…” Járjuk kicsit körül a témához illeszkedő folyamatokat!

 Tovább
Az én hősöm: Benedek

Az én hősöm: Benedek

Több sikertelen próbálkozás után 2009 márciusában megtudtam az örömhírt: sikeres volt a lombikprogram, babát várok. A terhesség, ha lehet azt mondani, teljesen normális mederben folyt egészen a 24. hétig, amikor is a terheléses vércukorszintem 7,9 lett. Diétáztam, kéthetente jártam ellenőrzésre, minden rendben volt a továbbiakban a vércukorszintemmel.
A 30. héten, szeptember 17-én a fogadott nőgyógyászomnál voltunk vizsgálaton, aki mindent rendben talált: a baba korának megfelelő méretű, szépen fejlődik. Ezzel a tudattal mentünk másnap 4D-s ultrahangra, ahol a doktornő megkérdezte, mikor látott orvos. Odaadtam a kiskönyvet, ő meglepve nézte, hogy tegnap este. Azonnal hívta a kórházat, mert nincs elegendő magzatvíz!

 Tovább
Az „akut” sebek kezeléséről

Az „akut” sebek kezeléséről

A még egyébként jól karbantartott diabéteszes betegnek is oda kell figyelnie minden apró kis jelre, tünetre a testén. A cukorbetegségben a sebek nehezebben gyógyulnak, mert a betegség az érrendszert, az idegrendszert, illetve az immunrendszert is károsíthatja, ami a sebgyógyulást késleltetheti.

 Tovább
Saját példájával is gyógyít

Joslin-Díjasaink

Saját példájával is gyógyít

Megduplázódott a gyerekkori diabétesz előfordulása az elmúlt két évtizedben. Az orvosok még nem tudják, mi állhat a drasztikus növekedés mögött – hallottuk dr. Nagy-Szakáll Zsuzsannától, akivel a VI. Civil Fórumon ültünk le beszélgetni a Budai Fonóban abból az alkalomból, hogy Joslin-díjat vehetett át. Ebben az elismerésben azok a sorstársaink részesülnek, akik több évtizede élnek inzulinnal kezelt diabétesszel.

 Tovább
Fiataloknak történelem, időseknek nosztalgia

Fiataloknak történelem, időseknek nosztalgia

Szerző: Herth Viktória

A budapesti Pap Sándort ön is ismeri, kedves olvasónk! Ha személyesen nem is, a tevékenységét mindenképpen, ha legalább egyszer járt a közelmúltban jelentősebb cukorbeteg-találkozón. Ő az, aki összegyűjtötte a magyarországi diabétesz-kezelés relikviáit, s ezt vándorkiállítás keretében mindenfelé bemutatja.

 Tovább
Diétás főzés Győrben

Diétás főzés Győrben

Egyesületünkben diétás elméleti oktatás már sokszor történt. Azonban a visszaellenőrzések, a tesztek alapján látható volt, hogy nem rögzült a kívánt mértékben a tudás, és a gyakorlat is hiányzott, ezért gyakorlati diétás oktatás szervezésébe fogtunk. Ehhez találnunk kellett egy lelkes dietetikust, aki nem csak az elméletet tudja, hanem tud főzni is diétásan és tudását jó módszerrel át is tudja adni. A PAMOK dietetikusa, Ladocsi Anikó személyében sikerült megtalálni a számunkra alkalmas szakembert.

 Tovább
Fontos a flow-élmény

Joslin-díjasaink

Fontos a flow-élmény

– El kell fogadnom, ez van – fogalmaz a balatonkenesei Juhász Hajni, aki 39 éve él diabétesszel. Ebből az alkalomból részesült Joslin-díjban a közelmúltban. A szakirodalom nem szereti betegségnek nevezni a diabéteszt, inkább a speciális állapot kifejezést használják…
 Tovább
Cukorbetegséggel élek

Cukorbetegséggel élek

Szerző: Kerekes Andrea

Szeretném az olvasókat egy képzeletet megmozgató játékra hívni. A játék kedvéért a tegeződést választottam, remélem, nem veszi senki rossz néven.

 Tovább
RenBike Tour – immár hagyomány

Vesebetegek kerékpártúrája

RenBike Tour – immár hagyomány

2012-ben két győri hasi dializált vesebeteg (Pingitzer Károly és Horváth Róbert) ötlete alapján, kezdetben egy baráti társasággal, köztük 6 dializált beteg részvételével kezdődött a Balatont 4 nap alatt megkerülő kerékpártúra. Ennek folytatásaként a túrasorozat 2013 óta országossá szélesedve és immár hagyományt teremtve, évente körülbelül 30 dializált és krónikus vesebeteg, valamint összesen több mint 100 résztvevővel RenBike Tour néven vált ismertté. Sikerességének bizonyítéka az évente visszatérő régi, valamint újabb és újabb vesebetegek, szimpatizánsok, barátok részvétele, valamint a 2014 óta a Balaton-kerülés mellett megrendezett, nagy sikernek örvendő tavaszi egynapos Velencei-tó kerülése is.

 Tovább
Győzelem a betegség fölött

56 év diabétesszel

Győzelem a betegség fölött

Tiszteletteljesen elhalkult a nézőtér, amikor Pázmán Zoltánné Juszcsák Rózsa nevét felolvasták a Joslin-díj átadásának ünnepségén, a Budai Fonóban, hiszen le a kalappal az előtt, aki 56 éve él diabétesszel.

 Tovább
Együtt könnyebb…

Együtt könnyebb…

Az ember társas lény. Ezt elsőként Arisztotelész jelentette ki i. e. 350 körül. Bizonyára sokan reagálnak erre a kijelentésre így: már Arisztotelész…? Ha ilyen régi ez az elmélet, akkor bizonyára igaz. Mások azonban épp a kijelentés „életkora” okán csóválják a fejüket: a tudomány mára meghaladta ezeket az ősrégi tanokat.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!