Sok minden történt Egerben

A pasa sátrában

Illusztráció

Mindnyájan ismertük egymást az egri Diabétesz Hétvégi Napközös Táborban, mert a tavalyi tábort követően év közben is többször találkoztunk. 25-en voltunk, a 12 gyerek mellett szakemberek, diabetológusok, dietetikus, védő néni, gyógyszerész, pedagógus, kísérő szülők és az egyesület elnöksége, akik maguk is 1-es típusú cukorbetegek már 45-50 éve, sok tapasztalattal.

Kaptunk nagyon jó, a diétánkba beilleszthető recepteket, ezeket együtt el is készítettük szakemberek segítségével. Mindent kipróbáltunk a gyakorlatban is, kiszámítottuk a felhasznált alapanyagok szerint egy-egy adag szénhidrát- és energiatartalmát. A tudás mellé sok hasznos anyagot is hazavihettünk magunkkal, ami az otthoni kezelésünket segíti.

Programunk több helyszínen zajlott: az egyesület tanácsadó irodájában a Dobó téren, az egri várban, a török pasa sátrában, ahol jelmezbe öltöztünk és diabetikus rózsalimonádét készítettünk, az Unicornis étteremben, ahol svédasztalról válogathattuk ki, miből mennyit ehetünk. Minden egyes ételnek kiszámoltuk a szénhidráttartalmát a konyhafőnök és a dietetikus segítségével. Nagyon élveztük, egészségesek, de mégis finomak voltak a fogások.

Legjobban Egerszalókon éreztük magunkat, Jakab Kati néniék kertjében, ahol diabetikus kürtőskalácsot sütöttünk és pisztrángot füstöltünk. Kisfilm is készül táborunk jókedvű, vidám életéről. Sokat játszottunk, kirándultunk, zenéltünk és szurkoltunk a Magyar Cukorbeteg Futsal-válogatottnak, amelynek a tagjait személyesen megismertük és megszerettük a tavalyi táborunkban.

Demeter Katalina Cukorbetegek Egri Egyesülete Ifjúsági Tagozatának vezetője


Következő oldal

Játszva tanulni…

„Az emberek miközben tanítanak, maguk is tanulnak.” - Seneca

Illusztráció

„Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy király, akinek sok gyermeke volt. A király nagyon szeretett jókat enni, keveset mozogni, és országa miatt sokat idegeskedett. Egy napon súlyosan megbetegedett. Gyermekei hosszasan tanakodtak, hogyan segíthetnének édesapjukon, az ország királyán?! Egy éjszaka megjelent egy tündér, aki elárulta a nagy titkot: az egészség várának öt tornyát kell bejárniuk, s a tornyokban okosan, igazmondóan kell válaszolni a kérdésekre. A feladat nehéz, visszafordulni nem lehet, és beteg apjuk fölött egyre halad az idő. Induljanak egyszerre, a vakszerencse tündére segít a lépések nagyságának meghatározásában. Lesz, aki gyorsan halad, lesz, aki csak „lépeget”, de mindenkinek el kell érnie az EGÉSZSÉG vízililiomához. Ha ez sikerül, édesapjuk újra mosolyog, a királyságban minden rendben lesz. Járják be TEST-őrtornyát, a LÉLEK-fellegvárát, az ÉLÉSKAMRA-vívótornyát, a SZENVEDÉLYEK-tornyát, és jussanak át az ISPOTÁLYON” – így kezdődik a társasjáték, amellyel sokat tanulhatunk az emberi testről, az egészséges táplálkozásról, lelki életünk nehézségeiről, önismeretről, az egészséget károsító szokásokról, szenvedélyekről és szóba kerülnek bizonyos betegségek.

Az Egri Diabétesz Napközis Táborunkban ezzel a társasjátékkal kezdtük a városnéző túra utáni „pihenést”. Ezt a játékot mindenki, gyermek és felnőtt, szülő és orvos egyaránt élvezte. Mindenki nyerni, haladni akart, és a válaszok kiegészítéseit is meghallgattuk. Játszottunk, beszélgettünk, tanultunk, miközben együtt voltunk, mi, cukorbetegek korra, nemre, súlyra, magasságra, képzettségre való tekintet nélkül. A gyerekek láthatták, hogy a felnőtt cukorbeteg is lehet okos felnőtt, nevető ember és lehet földön fekvő játszó gyermek.

A társasjátékot az egri védőnői alapítványtól kaptuk, a szakmai kiegészítést, kérdéseket felnőtt- és gyermekdiabetológusok adták.

Farkasné Juhász Margita Cukorbetegek Egri Egyesületének alelnöke

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!