Kedves diabétesszel élő Gyerekek, Testvérek, Édesanyák, Édesapák, Nagymamák, Nagypapák, Keresztmamák, Keresztpapák, Rokonok és Barátok!
Lassan elfelejtjük a COVID-19-pandémiát, és felhőtlenül tudunk újra összejönni, hogy megünnepeljük azt a jeles napot, amikor a 14 éves haldokló Leonard Thompson a világon elsőként megkapta az inzulint, és élhette tovább háborítatlan gyermekéveit. Igaz, ez a világrengető esemény 1922 januárjában történt, ezért aztán a gyermekdiabétesz napját is (a közelmúltban elhunyt Szabó László szombathelyi főorvos kezdeményezésére) sok éven át januárban, a 11-éhez legközelebb eső hétvégén tartottuk. Bár az idei tél szokatlanul enyhére sikeredett, sokan emlékszünk arra, amikor januárban a sztrádák is jégpályákká változtak, és a regisztráltak fele nem érte el a gyermekdiabétesz-nap helyszínét. Azt gondolom, hogy ez a kiváló esemény mit sem veszít fényéből, hogy januárról áprilisra „csúszott”.
A diabétesz technológiai forradalma tovább dübörög, és az évente (de volt már arra is példa, hogy egy évben kétszer) megjelenő Diabetes Junior jó alkalmat kínál arra, hogy számba vegyük azokat az újításokat, amelyek könnyebbé teszik a diabétesszel élő gyermekek életét. A MiniMed 780G hibrid, zárt rendszerű inzulinpumpát használó gyermekek köre egyre bővül, Magyarországon most már több mint 500 gyermek alkalmazza nagy örömmel és sikeresen ezt az életüket megkönnyítő és jobb anyagcsere-állapotot elősegítő rendszert. Igaz, egyelőre csak a 7 évnél idősebbek számára engedélyezték használatát, de ahogy a nagy nemzetközi vizsgálatokból származó bizonyítékok gyűlnek, rövidesen várható, hogy a kisebbek is részesüljenek ebben a sorsfordító kezelési módban.
Nagy előrelepésnek tartjuk, hogy 2024. április 1-jétől már a kalibrálást nem igénylő (és valljuk be őszintén, hogy a kalibrálás nem a gyermekek kedvenc foglalatossága!) Guardian 4 szenzor és távadó is térítésmentesen érhető el a 18 év alatti (és a nappali tagozaton továbbtanuló 24 évesnél fiatalabb) diabétesszel élő gyermekeknek, illetve fiataloknak akár önállóan vagy inzulinpumpához csatlakoztatva.
Valamikor az év vége felé (sajnos első lépésben támogatás nélkül) megjelenik egy új szenzor, a Simplera, egy smart (okos)pennel, az InPen-nel integrálva. Az InPen rendszer applikációja meghatározza az inzulinadagot, emlékeztet a beadott inzulindózisokra, mutatja az aktív inzulin mennyiségét és riportot küld a gondozó számára. Az már csak hab a tortán, hogy a Simplera szenzor fele olyan nagy, mint a Guardian 4, és a beszúrása is sokkal egyszerűbb, valamint hogy rögzítéséhez nem kell az olykor sok problémát okozó különféle ragasztókat alkalmazni.
E sorokat olvasva valószínűleg sokan felteszik a kérdést, hogy mikor lesz elérhető a csak hétnaponta cserélendő szerelék és tartály? Hiszen tudjuk, hogy a pumpakezelés egyik gyenge pontja a nem túl népszerű szerelékcsere. Hát erre még várni kell egy kicsit…
Kívánok szép, tartalmas nyári kikapcsolódást és szórakozást a gyermekdiabetológiával foglalkozó szakemberek nevében, szeretettel:
Dr. Körner Anna
A Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága Gyermekdiabetes Szekciójának elnöke
Anna Fernstädt 28 éves, 14 éves kora óta szkeletonversenyző, nem is akármilyen színvonalon, háromszoros junior világbajnok, olimpiai hatodik és hetedik helyezett, két éve pedig 1-es típusú diabéteszes.
Képzeljetek el egy 18 éves fiatal gimnazista srácot, aki heti többször jár fociedzésre, illetve meccsre, heti rendszerességgel jár moziba, bulizni és részt vesz különféle programokon…
Négy év után, 2023. június 9–11. között ismét megrendezésre került a cukorbetegek számára kiírt futsal-Európa-bajnokság (DiaEuro), amelyen a magyar válogatott – a torna már több mint egy évtizedesre rúgó történelme során – megannyi katartikus pillanatot okozott szurkolóinak.
Az Ukrán Diabétesz Szövetség által 2012-ben megálmodott torna egészen 2019-ig egyre nagyobb népszerűségnek örvendett, a növekvő létszámot (az első évben induló 8 csapat után az utóbbi évekre már megduplázódott a jelentkező együttesek száma) pedig a bajnokság mottója és szellemisége indokolja, miszerint kellő akarattal és odafigyeléssel a cukorbetegek is élhetnek teljes életet, sportolásra ösztönözve ezzel a diabéteszes fiatalokat.
Március 11–12-én két lengyelországi település, Suchy Las és Baranowo adott otthont a Red Card For Diabetes 2023-as kiírásának, amelyen – tavalyhoz hasonlóan – három korcsoportban képviselte a magyar színeket a Sportos Cukorbetegek Egyesülete által toborzott, 1-es típusú diabétesszel élő fiatalokból álló csapat. A legidősebbek ellentmondást nem tűrő játékkal megnyerték a Bajnokok Ligáját, a közepesek Európa-liga ezüstéremmel, míg a legkisebbek Konferencia Liga elsőséggel gazdagodtak. A bajnokságon a hazaiak mellett angol, német, svéd és bolgár csapatok is képviseltették magukat, így igazi nemzetközi mezőny jött össze erre a hétvégére. Következzen a torna összefoglalója a résztvevők szemüvegén keresztül.
A 96 táborozó az ország 10 megyéjéből érkezett, a legfiatalabb 3 éves volt, a legidősebb 20. A gyerekeken és az egészségügyi szakembereken kívül lehetőség volt a szülők részvételére is. Mivel a diabéteszes gyerekek otthoni ellátása a szülők feladata, jó, hogy egymástól és a szakemberektől is sokat tanultak. Korábban ezek a diabos családok nem ismerték egymást. A tábor egyik nagy sikere, hogy a családok a tábori időszakon kívül is összejárnak, baráti kapcsolatba kerültek egymással a gyerekek és a szülők, lelki támaszt és hasznos információkat nyújtanak egymásnak. Az egyesületünk vezetői is több évtizede 1-es típusú cukorbetegek, 25 éve sorstársainkat segítjük, jó példával szolgálunk.
A Szurikáta Alapítvánnyal második alkalommal vehettünk részt a zánkai Családi Erzsébet-táborban, ahol több mint 100 diabos családdal együtt élveztük a jó időt, a gazdag programkínálatot és egymás társaságát.
Hatodik alkalommal szerveztük meg napközis táborunkat, a MentaBolygót, amelyet az Erzsébet-táborok jóvoltából térítésmentesen tudtunk biztosítani a diabéteszes gyermekeknek.
Mint utolsó éves orvostanhallgatót és 13 éve diabétesszel élőt hívtak meg és edukátorként vettem részt a táborban. A táborozókat 6 kisebb csapatra osztottuk, én a zöld csapatban voltam, nyolc diabétesszel élő gyermekkel és két másik edukátor társammal…
Ilyen az életünk: hol lent vagyunk, hol fent. Ami állandó, az a bizonyosság: ha fent vagyunk, leszünk lejjebb, ha lent vagyunk, leszünk jobb helyzetben, feljebb. Krónikus betegként különösen érzékeljük ezt a libikókát.
A nyár folyamán lehetőséget kaptak dr. Blatniczky László és dr. Körner Anna gondozottjai és hozzátartozóik, hogy részt vegyenek az augusztus 20-ai tűzijátékon, a Várkert Bazárban…
Dr. Kántor Irén, a Magyar Diabetes Társaság Digitális Diabetes Munkacsoportjának elnöke Magyar Imre-díjat vehetett át tavaly, a társaság kongresszusán. A doktornő elsősorban a telemedicina tudója, de mellette sok mindennel foglalkozik.
Richter Gedeon hazánk egyik legkiemelkedőbb gyógyszercégének, a Richter Gedeon Gyógyszergyárnak az alapítója, a magyar gyógyszerészet emblematikus alakja. Munkája, kutatásai több mint száztíz évvel ezelőtt kezdődtek a Sas Patikában, néhány évvel később már nemzetközileg elismert innovációk viselték Richter nevét. Egyedülálló szaktudása, korán túlmutató gondolkodása, kreativitása családi vállalkozásában bontakozott ki, amelyben komoly szerepet vállalt felesége, Winkler Anna, akinek – férjét minden törekvésében támogató, lényeglátó, határozott – személyiségét főként a családtagok elbeszéléseiből ismerhetjük.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!