Feltöltés dátuma: 2024.05.07.

Vissza a csúcsra!

Sokat kellett várni, de a türelem aranyat termett

Négy év után, 2023. június 9–11. között ismét megrendezésre került a cukorbetegek számára kiírt futsal-Európa-bajnokság (DiaEuro), amelyen a magyar válogatott – a torna már több mint egy évtizedesre rúgó történelme során – megannyi katartikus pillanatot okozott szurkolóinak.

Az Ukrán Diabétesz Szövetség által 2012-ben megálmodott torna egészen 2019-ig egyre nagyobb népszerűségnek örvendett, a növekvő létszámot (az első évben induló 8 csapat után az utóbbi évekre már megduplázódott a jelentkező együttesek száma) pedig a bajnokság mottója és szellemisége indokolja, miszerint kellő akarattal és odafigyeléssel a cukorbetegek is élhetnek teljes életet, sportolásra ösztönözve ezzel a diabéteszes fiatalokat.

Illusztráció
Illusztráció

Az élmezőnyhöz tartozunk

Az eszme már önmagában példaértékű, de a magyar válogatott eredménysora ugyancsak szépen mutat. A Hevesi Tamás edzette csapat a 2013-as debütáló évben aranyéremmel, a rá következő 4 tornán pedig szintén szépen csillogó ezüstéremmel térhetett haza.

A jelen sorok írója a Budai Gyermekkórháznak a csapatot 2015 óta kísérő lelkes szurkolótábora tagjaként több alkalommal is megbizonyosodhatott róla, hogy válogatottunk taktikai és technikai felkészültségében is stabilan az élmezőnyhöz tartozik, így bizakodva vártuk az újabb alkalmat, amikor a mi játékosaink vehetik át a győztesnek járó kupát. A koronavírus végül kellemetlenül hosszúra nyújtotta a szurkolók és a csapat várakozását, ami szerencsére véget ért, mikor a lengyelek bejelentették tavaly év elején rendezési szándékukat.

Illusztráció

A magyar stáb (köztük Hevesi Tamás edző és Béki János csapatmenedzser) pedig rögvest munkához látott, a rutinos játékosok és a játékostoborzón kiválasztott fiatalok egyvelegével érkező csapat pozitívan, nagy reményekkel nyilatkozott a torna előtt. És mint tudjuk, a szó elszáll – az eredmény megmarad!

A varsói, 4 naposról egy utolsó pillanatos módosítással 3 naposra csökkentett tornán pedig a magyar válogatott minden kétséget kizáróan régi (vagy mondjuk inkább úgy, hogy szokásos) nagy fényében villogva valósággal oktatta a teremfocit ellenfeleinek, sokszor igen ötletes, látványos akciókkal örvendeztetve az amúgy is lelkes szurkolótábort.

Illusztráció

Csoportmeccsek

A 2023-as tornán induló 9 csapatot két csoportra bontották, a sorsolás a házigazda lengyelek mellett a szlovákokat és a DiaEurón másodszor induló íreket juttatta a magyar válogatott csoportjába. A bajnokság kezdete előtt kisebb aggodalomra adott okot valamennyi csapatra nézve, hogy az idő szűke miatt minden csoportmérkőzést egyazon napon rendezték, így például a magyar válogatott játékosainak 3, az 5 csapatos csoport futsalosainak 4 meccset kellett játszaniuk nagyjából 12 órán belül. Aki ismeri a diabéteszesek sportolási lehetőségeit, tisztában van vele, hogy milyen precíz étrendtervezés és rendszeres vércukormérés szükséges a hipoglikémia elkerüléséhez ilyen intenzitású sporttevékenység mellett. A játékosok és a stáb is (sport)emberi nagyságukról tettek tanúbizonyságot azzal, hogy nagyobb rosszullét nélkül bírták az egész napos meccsterhelést (köszönet érte Havasi Anett csapatorvosnak).

Az első mérkőzést a lengyelek ellen játszották a magyarok, ahol szurkolásban és játékban is testvéreink fölé kerekedtünk, egy gyönyörű átlövésgól tette fel az i-re a pontot a 2:0-s győzelem során. Az első mérkőzésen aratott győzelem meghozta a játékkedvet a Földvári Dániel csapatkapitány vezette együttesnek, a szlovák és az ír válogatotton egyaránt könnyed 4:0-val léptek át. Így egészen pazar, 10–0-s gólkülönbséggel és hibátlan mérleggel abszolválva a csoportkört jutottunk be a másnapi elődöntőbe, ahol a brit válogatottal találkoztunk.

Illusztráció

Egyetlen gólt kaptunk

Az elődöntő részletezése előtt azonban érdemes kitérni a csoportkörben elért találatainkra. A magyar válogatott támadójátékának széles repertoárját mutatta meg, szereztünk tiki-taka, gyors kontra, szemfüles labdaszerzés vagy épp szabadrúgás után lőtt gólt is, az ellenfelek sem sebességben, sem képességben nem tudták felvenni a versenyt a mieinkkel. Betalált többek között a tornaújonc Petroff Norbert és a válogatott meghatározó karaktere, Nagy Roland is.

Az elődöntőben sem kellett félteni a magyar csapatot, már a mérkőzés elején 2 gólos előnyt harcolt ki a britekkel szemben egy remek kapáslövésnek és egy gyors ellentámadásnak köszönhetően. Már 3:0 állt az eredményjelzőn, amikor a britek büntetőből szépíteni tudtak, ezzel a magyar válogatott első és egyetlen gólját kapta az Európa-bajnokságon.

A fináléban ismét az a házigazda lengyel válogatott várt ránk, akik az elődöntőben (többek között a magyar szurkolók buzdítása mellett) 0:3-ról álltak fel és fordítottak az esélyesebb horvát válogatott ellen.

A döntő előtt megrendezett bronzmérkőzést Horvátország nyerte. Déli szomszédunkra kitérve egy röpke gondolat erejéig, üdítő látvány volt, hogy a magyarok mellett már a horvátok is saját szurkolótáborral érkeztek. Mint ismert, minden sportesemény alfája és ómegája a szurkoló, így remélem, minél többen követik majd a magyar szurkolócsapat példáját.

Illusztráció

Arany lett belőle

A lengyel-magyar két jó barát örökérvényű szólás a döntő kétszer húszperces ideje alatt sem veszett el, azonban erre a szűk egy órára a hangsúly a győzelem felé tolódott, ugyanis évek óta nem látott esély előtt állt a magyar válogatott, elérkezett a várva várt alkalom, amikor a magyar diabéteszes futsal-válogatott karnyújtásnyira került a kupa megszerzésétől. A finálé végig kiélezett, feszült hangulatban zajlott, akadtak helyzetek mindkét oldalon, sajnos azonban a gólok ezúttal nem jöttek a részünkről, így az újfent remek kapus- és védekezőteljesítményünknek köszönhettük, hogy elértük a büntetőpárbajt.

Az aranymeccsen tehát 0:0 után a lutrinak számító büntetők döntöttek, és a legnagyobb örömmel jelentem be, hogy a megérdemelt szerencse ezúttal a mi pártunkat fogta, a magyar cukorbetegek futsal-válogatottja nyerte meg a 2023-as DiaEurót, és ezzel kereken 10 évvel az első győzelme után másodszor diadalmaskodott az Európa-bajnokságon.

Első sor: Nagy János (segédedző), Sánta Attila, Pápa Sándor, Pinczés Balázs, Földvári Dániel, Brondics Péter, Pelles Dominik, Nagy Roland, Bigda János (gyúró)Hátsó sor: Hevesi Tamás (vezetőedző), Benke András, Bács Bence, Jacsmanik Attila, Petroff Norbert, Tövisháti Tamás, Béki János (menedzser), dr. Havasi Anett (orvos), Kurucz Gábor (segédedző)
Első sor: Nagy János (segédedző), Sánta Attila, Pápa Sándor, Pinczés Balázs, Földvári Dániel, Brondics Péter, Pelles Dominik, Nagy Roland, Bigda János (gyúró)
Hátsó sor: Hevesi Tamás (vezetőedző), Benke András, Bács Bence, Jacsmanik Attila, Petroff Norbert, Tövisháti Tamás, Béki János (menedzser), dr. Havasi Anett (orvos), Kurucz Gábor (segédedző)

Hevesi Tamás edzőn kívül Brondics Péter és Földvári Dániel voltak tagjai a 10 évvel ezelőtti csapatnak, a többiek első ízben élhették át a győzelem ízét. Válogatottunk erejét mutatja, hogy az újonc Sánta Attila kapta meg a torna legjobb játékosának járó külön elismerést.

A magyar válogatottat tehát a négyéves kényszerpihenő sem zökkentette ki, és minden szurkolótársam nevében kívánom, hogy az elkövetkezendő tornákon is hasonlóan szép sikereket érjenek el, inspirálva a cukorbetegeket a sportolásra és az egészséges életvitelre.

Szigethy-Piros Márk

Fotó: Baranyai Norbert

Megjelent a diabetes junior2024/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!