Tudnivalók és történetek
A cukorbetegségről

Kedves diabétesszel élő Gyerekek, Testvérek, Édesanyák, Édesapák, Nagymamák, Nagypapák, Keresztmamák, Keresztpapák, Rokonok és Barátok!
Bár a koronavírus még mindig itt settenkedik körülöttünk, mára már szinte teljesen megszelídült, és az oltásoknak köszönhetően, ha vannak is megbetegedések, azok sokkal-sokkal enyhébbek, mint a pandémia kezdetén voltak. Mostanra már visszakaptuk a korábbi életünket, aminek egyik leglátványosabb jele, hogy már tavaly is nagyon sok tábor szerveződött a diabétesszel élő gyermekek számára; egyéniek, családosak, napközisek és ottalvósak, ki-ki megtalálhatta a neki legjobban tetszőt. Erről tanúskodnak a Diabetes Junior mostani számában megjelent színes tábori beszámolók.
A diabéteszkezelés terén nem torpantak meg a fejlesztések: egyre több gyerek használja a már majdnem mesterséges hasnyálmirigyet, a MiniMed 780 inzulinpumpát. Ebben az ún. „hybrid closed loop” rendszerben alkalmazott komplex algoritmus nemcsak hipoglikémiában állítja le az inzulinpumpát, hanem az inzulinadagolást folyamatosan hozzáilleszti a cukortrendekhez; automatikusan adagolja a bázist és a cukorszintek emelkedésekor automatikusan korrekciós bólusokat ad. (A betegnek azonban továbbra is számolnia kell a bevitt szénhidrát mennyiségét és ennek alapján adagolni az étkezési bólust!)
A hagyományos inzulinkezelésben részesülő betegek számára megjelent a Guardian 4 szenzor, amely már nem igényel ujjbegyes vércukormérést, kalibrációt. Ennek a szenzornak egyelőre még van egy minimális költségterhe, ennek ellenére sokan választják, hogy megspórolják a kalibrációt. Bővült a CGM-portfólió: a 77 Elektronika Kft. az amerikai WaveForm és az olasz Menarini cégekkel együttműködve forgalomba hozta saját folyamatos szöveti glükózmonitorozó rendszerét, a GlucoMen Day CGM-et, amelyet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő is már befogadott. Ez a szenzor 14 napig működik és naponta 1 kalibrációt igényel. Új inzulinkészítmény is megjelent a hazai piacon: a Novo Nordisk cég második generációs ultragyors hatású bólusinzulinja, a FiAsp már gyermekek számára is rendelhető.
Reméljük és hisszük, hogy a fejlődés nem áll meg. Várjuk az „okos inzulinok” megjelenését, amikor az inzulinadagoló rendszer a vércukorszinttel arányos inzulinfelszabadulást (inzulinválaszt) hoz létre. Nagy segítség lesz – elsősorban a gyermekek esetében – a Bluetooth-összeköttetéssel ellátott toll, mint az InPen (Companion Medical) és az Esysta (Emperra Digital Diabetes Care) jövőbeli hazai megjelenése. Ezek az úgynevezett „okos tollak” lehetővé teszik, hogy a beadott inzulinadagokat nyomon kövessük, és az adatokat automatikusan továbbítsuk. Bluetooth-kapcsolaton keresztül megvalósítható, hogy az adatokat az okostelefonokra küldjük, illetve a felhőbe történő feltöltésen keresztül megosszuk a kezelőorvossal, illetve az egészségügyi személyzettel.
Ennyi bíztató hír után nem maradt más hátra, mint hogy mindannyiuknak jó egészséget és sok sikert kívánjak a gyermekdiabetológiával foglalkozó szakemberek nevében.
Szeretettel:

Dr. Körner Anna
A Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága Gyermekdiabetes Szekciójának elnöke