Feltöltés dátuma: 2021.11.23.

KiDS program: érzékenyítés és megelőzés az iskolákban

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) 2013-ban indította útjára a „Kids and Diabetes in Schools” (KiDS) programot a Nemzetközi Serdülő- és Gyermekkori Diabétesz Szövetség (ISPAD) közreműködésével és a Sanofi támogatásával.

Illusztráció

A KiDS célja, hogy segítsen leküzdeni a cukorbetegséggel járó iskolai stigmát, és előmozdítsa a 2-es típusú diabétesz megelőzését. Hazánkban 2018-ban indult el a program az Egy Csepp Figyelem Alapítvánnyal közösen, és 2020-ban valósult meg először online formában.

Illusztráció

Biztonságos és támogató iskolai környezetet

A gyermekkori cukorbetegség alulértékelt népegészségügyi probléma. Amellett, hogy az egészségre is komoly veszélyt jelent, a közösségi életet is megnehezíti. A gyerekek akadályba ütközhetnek az iskolai integráció során, mert a diabétesszel kapcsolatos tévhitek és előítéletek korlátozzák elfogadásukat.

Ezenkívül pedagógusaik és szüleik számára is kifejezetten fontos a diabétesz mélyebb megértése, hogy a gyerekek egészségét és biztonságát állapotuknak megfelelően tudják biztosítani. Felismerve a cukorbetegség egészségügyi és szociális veszélyeit, 2018-ban a magyarországi Sanofi és az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, hazánk egyik legfontosabb cukorbetegséggel foglalkozó civil szervezete együttműködésével itthon is elstartolt a KiDS.

A program célja egyrészt egy biztonságos és támogató iskolai környezet megteremtése, ahol a cukorbeteg gyerekek biztonságban érezhetik magukat, és nincsenek kitéve a megkülönböztetésnek. A KiDS másik célja a megelőzés: az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás jótékony hatásainak hangsúlyozásával.

Illusztráció

9–10 éves korosztály

A magyarországi KiDS széleskörű szakmai összefogás eredménye. A program támogatója a Sanofi gyógyszergyártó vállalat, gyakorlati megvalósítója az Egy Csepp Figyelem Alapítvány. A szakmai előkészítésben kulcsszerepet vállalt a Magyar Diabetes Társaság, a foglalkozások lebonyolításában pedig fontos szerep jut a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületének.

A KiDS célcsoportjai a 4. osztályos, 9–10 éves korosztály, illetve az őket tanító pedagógusok és a szülők. A program a pedagógusok és a szülők számára érdekes szakmai előadásokat és tréningeket, a gyerekeknek pedig játékos interaktív foglalkozásokat jelent.

A gyermekeknek szóló tematikus nap első fele egy diabétesztréningből áll, amelyet interaktív csoportmunkák követnek puzzle, cukorbetegséggel kapcsolatos eszközhasználat, versenyek és kvízjátékok formájában. A visszajelzések alapján remekül működik a játszva tanulás, a gyerekek nagyon élvezik a tematikus napokat.

Párhuzamosan az adott iskola pedagógusai és szülői diabetológus szakorvos által tartott előadáson vesznek részt, ahol megismerik a cukorbetegséggel kapcsolatos alapvető tudnivalókat, a diabétesz kezeléséhez szükséges eszközöket, a hipoglikémia jelenségét és a veszélyhelyzetek kezelésének módjait.

Illusztráció

Online

A projekt eredményeihez a 2020-as online programok is jelentős mértékben hozzájárultak. Ebben a rendhagyó évben, a világjárvány miatt online hét került megrendezésre, amely egy zártkörű piloton kívül négy, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány által megtartott nyilvános webinárt jelentett, pedagógusok és szülők részére. Ezeken az ismeretterjesztő előadásokon 287 pedagógus és 121 szülő vett részt.

Magyarországon az elmúlt három évben 2150 ember vett részt a KiDS foglalkozásain, ezek közül több mint 1000 általános iskolás. Az eddigi sikereknek hála a Sanofi és az Egy Csepp Figyelem Alapítvány idén is megvalósítja a programot, akár élő, akár online formában. A projekt fő célja a diabéteszedukáció beemelése a magyar köznevelési rendszerbe.

Megjelent a diabetes junior2021/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!