Hidvégi Tünde
Kecses mozdulatok
A szinkronúszás – amit régebben vízibalettnek hívtak – különleges sport, az úszás, a tánc vagy a balett és a gimnasztika ötvözete. A cél, hogy a vízben, a zenével összhangban történjen a kecses mozgás. 1984-ben, Los Angelesben lett olimpiai sportág. Vannak egyéni, páros és csapatversenyek.
Úszás és tánc együtt
Öt és fél évesen lettem diabéteszes, 69-es cukorral kerültem kórházba, most sem tudom, hogyan éltem túl. Három éve vagyok szinkronúszó, korábban a tánc, a lovaglás volt a nagy szerelmem, de síelek is. Mindig szerettem úszni is, a szinkronúszás a tánc és az úszás ötvözete, ezért választottam. Különösen megtetszett, hogy milyen kecses mozdulatokat hajtanak végre.
Heti háromszor van edzés, alkalmanként kétórás. A félórás szárazföldi edzés része a bemelegítés, nyújtás, erősítés. A vízben nyolc hossz gyors és két hossz vegyesúszással kezdünk, majd jön a kűr vagy a különböző pozíciók gyakorlása.
A COVID a szinkronúszók életét is megkeserítette, az utolsó versenyem Monoron volt, a Delfin Kupa, ahol második helyezést ért el a csapatunk.
6 alatt ennem kell
A diabéteszemre természetesen nagyon oda kell figyelni. Vízbe menetel előtt mindig megmérem a cukromat. Ha 6 fölött van a cukrom, akkor minden rendben, de ha 6 alatt van, ennem kell. A mérés nagyon fontos, hiszen csak így tudom, éppen milyen állapotban vagyok. Két éve használok szenzort, ami megkönnyíti a diabétesz kezelését azzal, hogy mutatja az irányokat. A hipo tüneteit megérzem, hiszen kiskoromtól kezdve megszoktam.
Ha edzés közben lemegy a cukrom, kijövök a medencéből. A többiek nagyon segítőkészek, mindig megvárnak. Ilyenkor egy ideig nem szabad csinálnom semmit, majd nyugodtan folytathatom az edzést.
Ha magas a cukrom, két variáció szokott lenni. Ha nagyon magas, pluszinzulint adok magamnak. Ha ezt a szintet nem éri el, akkor általában folytatom az edzést, csak a kemény feladatokat hagyom ki. Erősíteni nem tudok, de a bemelegítés, a nyújtás ilyenkor is megy.