Tudnivalók és történetek

A cukorbetegségről

Illusztráció
Szurikáta Foglalkozás – mosolyt ad a szurik mellé!

Szuri Kata és Szuri Peti kalandos féléve

Szurikáta Foglalkozás – mosolyt ad a szurik mellé!

Orvostanhallgatóként kezdtem foglalkozásokat tartani a Szurikáta Alapítványnál, ma már háziorvos-rezidensként folytatom a koordinátori munkát. Nem szerettem volna elszakadni az alapítványtól, hittem benne, hogy amit teszünk, azzal rengeteg gyereknek segítünk.

 Tovább
Szülőnek lenni

Szülőnek lenni

A májusi Szurikáta Napon ugyanarról esett szó a felnőtt és az ifjúsági szekcióban: hogyan lehet megkönnyíteni a diabéteszes gyerekek útját a felnőtté válásig? A folyamatban meghatározó a szülők szerepe, de ha a gyermek betegséggel él, még inkább így van. Jó tudni, hogy szakemberek sokasága áll készen a segítségre.

 Tovább
Noémi

Noémi

Szerző: Herth Viktória

Régi kedves ismerőssel találkoztam október elején a Szurikáta Családi Napon. Szabó-Krémer Noémivel az egy évvel korábbi Szurikáta Családi Napon ismerkedtem meg.

 Tovább
Konfliktusok kezelése

Te hogy csinálod?

Konfliktusok kezelése

Szerző: Kerekes Andrea

Konfliktusok, összetűzések mindannyiunk életében vannak – egyszerűen nem tudjuk megúszni ezeket. Lehetnek naponta többször is kisebb nézeteltéréseink (például a kamasz gyerekünkkel a szobájában uralkodó rend-rendetlenség fokozataival kapcsolatban), időnként nagyobbak is (akár olyan szakmai, amely munkahely-változtatáshoz vezet).

 Tovább
Biztonságos hármas

Biztonságos hármas

Szerző: Herth Viktória

Aliz és Babett jó barátnők. Annyira, hogy bár Kata beszélgetésünk során többször említette Aliz hisztijeit, Babett nem találkozott vele. Gondolom, nem érthető, amit írtam, hát elmagyarázom.

 Tovább
A sokktól az elfogadásig

A sokktól az elfogadásig

A diabétesz diagnózisakor a kórházban rengeteg fontos információt kapunk, ezek nagy részét akkor és ott nem tudjuk befogadni. Ne hibáztassuk emiatt magunkat, hanem értsük meg az okát, ismerjük meg a diabétesz elfogadásának fázisait!

 Tovább
Mit egyek?

Az 1-es típusú diabétesz étrendi kezelése serdülőkorban

Mit egyek?

Szerző: Kicsák Marian

1-es típusú cukorbetegségben a szervezeted nem termel inzulint. Inzulint kell kapnod, hogy a vércukrod a céltartományban maradjon (4–10 mmol/l között). A diéta és a testmozgás szerepet játszik abban, hogy vércukrodat kontrollálni tudd. Egy jó diétakezelés akár 1,0–1,9 százalékos HbA1c-csökkenést is eredményezhet. Nincs egyetlen étrendi terv sem, amely minden diabétesszel élő számára megfelelő lenne. Az étrendi kezelést egyénre kell szabni! Megtervezni, hogy mit egyél, nagy feladatot jelent neked és szüleidnek. Az egyéni étrend kialakításához érdemes segítséget kérni dietetikustól.

 Tovább
Mérlegen a valóság

Mérlegen a valóság

Egy diabétesszel élő személynek a mérleg igen fontos eszköze, hogy egyensúlyban tarthassa az étkezés okozta vércukorszint-emelkedés nagyságát. Ennek ellenére az utóbbi időben kevésszer került előtérbe ez a téma. Pedig a mérleg által szolgáltatott információk segítséget adnak az elfogyasztandó étel szénhidráttartalmáról és meghatározhatják a beadandó inzulin mennyiségét.

 Tovább
Élménymorzsák egy életre

A Juvenilis-Diab-Help Alapítvány tábora

Élménymorzsák egy életre

Különleges erőtől áthatott boldog izgalomban álltunk a téren, amikor befutott a busz. Délutánra járt az idő, igazi augusztusi hőség volt. Huszonvalahány – a szivárvány minden színében feszítő – fiatal mosolygós arca vett körül. Leírhatatlan ez a hangulat. Első alkalommal tartottam velük, de beette magát a csontjaimba, átvéve az új helyzetek adta feszültség helyét.

 Tovább
Az űrkalandok folytatódnak

Az űrkalandok folytatódnak

Szerző: Kerekes Andrea

A MentaBolygó speciális planéta a MentaBéka galaxisban: csak nyaranta népesül be, egyéb időszakokban alvóbolygó. Azon a két júliusi héten azonban, amikor különböző életkorú, más-más csillagbázisról érkező bolygólakók töltik itt hétköznapjaikat, igazán pezsgő élet alakul ki. 2019-ben is ez történt: az első héten holdjárók, a második héten űrkalózok foglalták el a bázist.

 Tovább

Sportosak és vidámak

Eléggé el nem ítélhető módon autóval érkeztünk az agárdi strandra, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének programjára. Amikor mi parkolóhelyet keresgéltünk, sok sportos gyermek és fiatal már visszaért a Velencei-tó körbebiciklizése után. Példát vehettünk volna róluk!

 Tovább

Diaeuro – Kijev 2019

A DiaEuro 2012-ben megszületett futsaltorna, amelyen csak és kizárólag cukorbetegséggel élő emberek vehetnek részt. Az idei házigazda ukránok, a torna ötletgazdái rendezték meg először, e bajnokság volt az egyetlen, amelyen hazánk csapata még nem képviseltette magát. 2013-tól 2017-ig egy arany- és négy ezüstérmet szereztünk.

 Tovább
30 és 10

30 és 10

Szerző: Herth Viktória

2019 jubileumi év volt a Diabetes életében. 30 évvel ezelőtt jelent meg az első számunk Veszprém megyében, az ott élő cukorbetegek oktatása, közösséggé szervezése céljából. Hatalmas utat tettünk meg azóta, országos edukációs magazinná vált kiadványunk. A 2000 példányból 30 000 lett, a 8 oldalból 36, majd 52. A fekete-fehér újság színes lappá alakult.
A jubileum átnyúlik 2020-ra is: épp 10 éve készítettük el első ízben a fiataloknak, cukorbeteg gyermeket nevelő családoknak a Diabetes Juniort.

 Tovább
Az inzulinterápia 76 éves története

Az inzulinterápia 76 éves története

Az 1997/5–6. számban megjelent cikket Robert Tattersall, az orvostudományok doktora, az Orvosok Királyi Kollégiumának tagja, az University Hospital Nottingham (Egyesült Királyság) diabetológiai professzora írta, és az International Diabetes ­Federation – Bulletin 1996/4-es számából József Attila fordította.

 Tovább
A csoda óráiról

Negyven éve diabéteszesek találkozója Győrben

A csoda óráiról

Szerző: Herth Viktória

Minden ember életében vannak katartikus pillanatok. Nem feltétlenül az ünnepi eseményekre gondolok, az esküvőkre, temetésekre. Egy reggelre, amikor hirtelen felismerés villan belénk, egy találkozásra, amely megváltoztatja az életünket, egy helyzetre, amelyre rég vártunk, amelytől mindig féltünk, s végre bekövetkezett. Ezek a valódi ünnepek, a lélek mérföldkövei. Ezekről nehéz másnak mesélni. Nincs mit mondani, érezni kell. Ilyen katartikus élményben volt részem Győrben, a Famulus Hotelben. A Diabetes 2009/2. számában megpróbáltam elmesélni, pedig tudtam, aki olvassa a beszámolómat, épp csak sejteni fogja a hangulatot, az érzést, mert nem látta a tekinteteket, nem hallotta a megcsukló hangokat…

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!