Az augusztus eleji, zánkai családi hétvégének nem kegyelmezett az időjárás. Pénteken zuhogott az eső. Szombaton délelőtt remek strandidő volt, de ebéd után úgy besötétedett az ég, mintha összehúztak volna egy vastag függönyt, igazi nyári zápor söpört végig a táboron. Tető alá szorultam, ott tébláboltam, amikor megakadt a szemem két bátor fiatalemberen. Amikor kicsit enyhült a vízözön, nekiiramodtak a lépcsősornak, hogy a párszáz méterre lévő szálláshelyükre fussanak. Szüleik nem voltak ennyire bátrak, velem együtt várták az eső csendesedését. (Happy end lett a vége, a felhő elment, a nap felragyogott, s innentől hamisítatlan nyári hétvégében volt részük a táborozóknak.) Szóba elegyedtünk.
Jelentős támogatásokat kapnak az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek és családjaik a kormány új intézkedéscsomagjával. A jogszabály lapzártánk után jelent meg, de a lényeges információkról már korábban tájékoztatást adott az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Egyesületünk szervezésében 1990 óta (!) minden évben 10 napot nyaralunk Balatonszabadiban, a Székesfehérvári Szent György Egyetemi Oktatókórház Üdülőjében. Idén az Erzsébet Alapítvány támogatásával táborunkba 8–17 éves korú cukorbeteg gyermekek jöttek, két turnusban. Az első öt napban a nagyobbakkal (10–17 évesek) indult a tábor, akiket a kisebbek (8–14 évesek) váltottak.
Izgalmas sporteseményre kaptunk meghívást nyár elején: a vízilabda-serdülőbajnokság kétmeccses döntőjét a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület (KSI SE) és a Ferencváros vívta egymással. Miért érdekes ez egy betegtájékoztató lapnak? Mert mindkét csapatban játszik diabéteszes, az FTC-ben Gyapjas Brendon (kapus) és Gál Sándor, Sasa; a KSI-ben pedig Keszthelyi Atilla. Így a kétmeccses döntő első percét megelőzően tudni lehetett, hogy mindenképpen lesz diabéteszes a bajnok pólósok között.
Az idei évben a Szegeden és környékén élő cukorbeteg gyermekeknek is lehetőségük volt részt venni az Erzsébet-táborban. Közel 80 gyermek utazhatott Zánkára. Célunk az volt, hogy a cukorbetegséggel élő gyermekek is gondtalan, maradandó nyári élményben részesüljenek.
A vércukormérés általános megfontolásainak rövid áttekintésére a magyar diabéteszes betegek számára is elérhetővé vált Accu-Check Instant vércukormérő kínált apropót. A vércukormérő tulajdonságain keresztül röviden érintjük a vércukormérés szakmai követelményeit (vércukorcélértékek, vércukormérések száma, vércukormérő eszközök pontossága), illetve a felhasználói oldal felől támasztott igényeket.
Szeptember végén megszerveztük első családi táborunkat, a beregdaróci Hét Csillag Üdülő- és Konferenciaközpontban, amely szép szálló, nagy kerttel a gyerekeknek és a szülői előadásoknak tökéletesen megfelelő konferenciateremmel.
Mit kell tudni a laboratóriumi beavatkozásokról? Hogyan készüljünk fel a laborvizsgálatokra cukorbetegen? Feltétlenül éhgyomorra kell mennünk? Ha igen, akkor hogyan tudjuk ezt megoldani? Be kell adnunk ilyenkor is az inzulint a szokott időben akkor is, ha nem ehetünk a vérvétel előtt? Igényel-e a laboratóriumi vizsgálat egyéb előkészítést és odafigyelést cukorbetegen, mint általában?
A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház gyermekdiabétesz-gondozója által követett 1-es típusú diabéteszes gyermekek körében hirdettük meg a Cukorbeteg Gyermekeket Támogató Egyesület szervezésében július végén a diabéteszes gyermekek napközis táboroztatását, 10 résztvevővel, diabetológiai szakasszisztens, pszichológus és diabetológus orvos felügyeletével. A tábor bázisa a Szent István Hitoktatási Központ volt, innen indultunk a különböző programokra.
Az 1-es típusú diabétesz kezelésének három alappillére az inzulin, a diéta és a testmozgás. Széles körben elterjedt nézet, hogy a rendszeres testmozgás és a megfelelő diéta segít a jó anyagcserekontroll elérésében és fenntartásában, az egészség megőrzésben és javítja az életminőséget.
Az idei évben lehetőségünk nyílt arra, hogy a gondozott és egyesületünk diabéteszes gyermekei számára az Erzsébet-program keretében őszi tábort is szervezzünk.
Az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően napjainkban a védőoltásokat tekintjük a fertőző betegségekkel szembeni védekezés leghatékonyabb módszerének.
Minden évben a cukorbetegtábort várom a legjobban, idén sem okozott csalódást. A Komárom melletti kemping meglehetősen gyerekbarát volt a csúszdával és medencével, emellett szép volt és tágas. A kempingen kívül is voltak programok, például gokart és városnézés kisvasúttal.
Magyarországon jelenleg több mint 750 ezer embert érint a cukorbetegség, az 1-es típus körülbelül 50 ezer főt, közülük mintegy 3600 a gyermek. Szomorú adat, hogy egyre több fiatalt érint a 2-es típusú diabétesz is, amely helyes életmóddal elkerülhető lenne. A megelőzés és a kezelés szempontjából kulcsfontosságú a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és az ideális testsúly elérése, megtartása. Hazánkban sok óvodába és iskolába jár diabétesszel együtt élő gyerek, ezért össztársadalmi felelősségünk az egészségértés, a megelőzés és a szolidaritás iskolai fejlesztésének biztosítása.
Talán nincs olyan diabéteszes gyermek, aki nem ismeri Szuri Petit és Szuri Katát, a két szurikáta plüsst, akik a kis diabéteszeseket szimbolizálják, és akik a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért szervezet kabalaállatkái. Ott vannak a Szurikáta Foglalkozásokon, hogy bátorságot adjanak a kis diabéteszeseknek, és csendben viselik a szurikat a pedagógusoktatás során. Ott vannak az Alapítvány szervezte konferenciákon, valamint különböző diabrendezvényeken, egészségnapokon, hogy információt adjanak az érdeklődőknek. Végül ott vannak az óvodákban, iskolákban, orvosi rendelőkben kihelyezett plakátokon is, hogy felhívják a figyelmet az 1-es típusú diabétesz kialakulásának tüneteire. A következőkben bemutatjuk a Szurikáta Alapítvány szerteágazó tevékenységét és eredményeit.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!