Erzsébet-táborok cukorbeteg gyermekeknek
„Azt szeretnénk, hogy minden magyar gyermek megfordulhatna a magyar tenger partján – mondta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára nyár végén, Zánkán, az utolsó 2019. évi Erzsébet-tábor zárásakor. – Az idei a nyolcadik olyan év, amikor a magyar kormány támogatásának köszönhetően sok tízezer gyerek tud Zánkán nyaralni, biztonságban és tartalmasan.”
Jónak lenni jó, táborban lenni még jobb!
Ne keverjük össze a dolgokat! A különböző szakrendelések, civil közösségek, alapítványok szervezésében már évek óta mehetnek diabéteszes gyermekek napközis vagy „ottalvós” táborokba. Idén könnyebb volt a szervezők dolga.
A 2018-as „Jónak lenni jó!” kampányban az 1-es típusú diabéteszes gyermekek számára gyűjtöttek adományokat. A 131 millió forintnak köszönhetően 450 gyermek nyaralhatott ingyen Erzsébet-táborban, az ország különböző részein, a szervező közösségek pályázhattak támogatásra, ottalvós és napközis táborokra egyaránt. Az adományoknak hála 11 szervezet tudott élni az ingyenes lehetőséggel.
A befolyt összeg maradékából pedig jövőre is lehetőséget kapnak az egyesületek, alapítványok, hogy ingyenes nyári táborokra pályázhassanak.
Zánkai Erzsébet-tábor
Emellett a központi költségvetés 100 diabéteszes gyermek zánkai üdültetését állta, 100-an a Gyógyító Szent Erzsébet-táborban nyaralhattak, 350-en pedig családi hétvégén vehettek részt Zánkán.
Július elején a szegedi Főnix Szemléletformáló Egyesület közreműködésével 30 diabéteszes gyermek táborozott Zánkán, augusztus első napjaiban pedig a Sportos Cukorbetegek Egyesületének (SCE) 32 tagja és a Főnix Szemléletformáló Egyesülettől 36 gyermek.
Jó helyre jöttek, biztonságban voltak a kis diabéteszesek. A zánkai tábor területén 24 órás gyermekorvosi ügyelet működött. A táborozók a turnus ideje alatt egyedi, QR kódos karszalagot viseltek, amely tartalmazta az összes olyan információt, amely az egészségük megóvásához, a pontos azonosításhoz szükséges. Fontos volt a karszalag a zánkai tábor zónái közötti közlekedéshez is. Újságíróként nekem abban segített a karszalag, hogy tudtam, kit szólíthatok meg, kik a diabéteszesek.
A speciális igényekre is figyeltek
Az Erzsébet Alapítvány külön éttermet biztosított a diabéteszes gyermekek számára, várakozási idő nélkül, a megfelelő időpontban juthattak hozzá a számukra megfelelő mennyiségű és összetételű ételekhez (beleértve a szükséges pótétkezéseket is). A szervezésben együttműködő szervezetek előre megadták, hogy a köztes étkezésekhez, valamint tartalékként miből mennyit kérnek.
A diabéteszes gyermekek szálláshelye az étteremhez és az Egészségházhoz a lehető legközelebb helyezkedett el. A felnőtt kísérők szobájában hűtőszekrényt biztosítottak az inzulin és a pótétkezésekhez szükséges élelmiszerek számára.
A zánkai munkatársak a turnus kezdetekor edukáción vettek részt, hogy tisztában legyenek a diabétesszel, és szükség esetén a legrövidebb idő alatt tudjanak segítséget nyújtani.
A hétvége a családoké
A tábori turnusok hétfőtől péntekig tartanak. Miért legyen üres Zánka a hétvégén? Innen jött a remek ötlet: családi hétvégéket szervez az Erzsébet Alapítvány, költségvetési támogatásból. Nyáron 1400 család tölthetett egy hétvégét Zánkán, teljesen ingyen. Erre a programra is partnerszervezetek közreműködésével hívták a résztvevőket, így lehettek augusztus első hétvégéjén cukorbeteg gyermekeket nevelő családok Zánkán, az SCE szervezésében.
Nem csak szállást, étkezést kaptak, ingyenes és tartalmas programokat is biztosított az Erzsébet Alapítvány.
A legkisebbeket baba- és gyermekjátszó, illetve bábszínház várta, volt csúszdás légvár és trambulin, óriás labirintus és óriás társasjáték. A nagyobbakat az íjászat, a minigolf, a különös ügyességet igénylő trükkös bicikli és a hoverboard érdekelte. A játékteremben mindenféle csillogó-villogó gépezetek között válogattak a gyerekek, ez a terem sosem volt üres!
A szülőkre, nagyszülőkre is gondoltak. Legnagyobb sikere az anyukák negyedórás masszázsának volt. Az Utazó Planetárium csodái mellett az ízeltlábúak érdekes világába is betekintést nyerhettek a táborozók, továbbá szórakoztató fizikai előadás részeseivé is válhattak.
S ha már a Balaton partjára utaztak a családok, várta őket a strand és az óránként induló sétahajó, amely sosem volt üres, még akkor sem, amikor én ott jártam és épp zuhogott az eső.
Végezetül – de nem utolsósorban – mint minden helyen és alkalommal, ahol cukorbetegek találkoznak, volt edukáció. Kerekes Andrea, a MentaPro Alapítvány vezetője a stresszoldás technikáit osztotta meg a szülőkkel, illetve a nagyobbacska diabéteszesekkel. Este pedig körbeültek a szülők és beszélgettek – nem a diabéteszről! Ahogy Muskát Erika, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének elnöke fogalmazott: az év 362 napján a diabétesz az úr. Legyen 3, amikor nem!