Megbízható és pontos
A vércukor-önellenőrzés új dimenziója
A vércukormérés általános megfontolásainak rövid áttekintésére a magyar diabéteszes betegek számára is elérhetővé vált Accu-Check Instant vércukormérő kínált apropót. A vércukormérő tulajdonságain keresztül röviden érintjük a vércukormérés szakmai követelményeit (vércukorcélértékek, vércukormérések száma, vércukormérő eszközök pontossága), illetve a felhasználói oldal felől támasztott igényeket.
A vércukormérés szakmai követelményeiről
Az ISPAD (Nemzetközi Gyermek- és Serdülőkori Diabetes Tudományos Társaság) négyévente ad ki részletes irányelveket a diabétesz diagnózisára, kezelésére, az új tudományos eredményekre vonatkozóan. A 2018-as ajánlásban a következő vércukorcélértékeket határozták meg:
- étkezés előtt 4–8 mmol/l,
- étkezés után 2 órával 5–10 mmol/l,
- lefekvéskor 6,7–10 mmol/l,
- éjszaka 4,5–9 mmol/l.
A hosszú távú eredményeket illetően nem mindegy, hogy naponta hányszor és milyen vércukormérővel történik a mérés.
A mérések gyakorisága
Köztudott, hogy a kapilláris vérből történő vércukormérés elengedhetetlen feltétele a diabéteszes anyagcsere helyes vezetésének. Nagyon sok tanulmány foglalkozik a napi vércukormérések száma, valamint a hosszú távú (3 hónapos) anyagcsereállapotot tükröző HbA1c-érték összefüggéseivel. A kevés mérés általában magas HbA1c-értékekkel társul. A 2018-as ISPAD ajánlás szerint napi 7–10 méréssel érhető el az optimális HbA1c-érték. Az ideális mérésszám természetesen életkortól és anyagcsereállapottól függ. Egy csecsemőkori diabéteszes esetében például gyakran látjuk, hogy akár a napi 10 mérés sem elégséges.
Hiába a számos mérés, ha a mérést pontatlan, megbízhatatlan eredményt szolgáltató eszközön végzik.
A készülékek pontosságáról
Számos klinikai vizsgálattal igazolt, ismert tény, hogy a vércukormérő eszközök pontossága jelentősen eltérhet.
„Az Accu-Check Instant vércukormérő készüléket fejlesztése során kimerítően tesztelték. A vizsgálatok során minden tekintetben teljesítette, sőt túlteljesítette az érvényben lévő ISO 2013/EN ISO 2015-ös szabvány minden kritériumát.” Ez a kijelentés önmagában talán nem lenne túl izgalmas. De nézzünk a mondat mögé!
Megdöbbentő eredményt adott egy nívós amerikai diabétesz-technológiával foglalkozó szaklapban, 2017-ben megjelent közlemény. A tanulmány szerint 17, a világban jól ismert, gyakran használt vércukormérő készülék közül a szigorú 2013-as ISO előírásoknak a tesztelt készülékeknek csak az egyharmada felelt meg!
Az ISO rövidítés a Nemzetközi Szabványügyi Intézetet jelenti, amelynek 15 197:2013-as szabványa és annak harmonizált európai változata, az EN ISO 15 197:2015 szabvány fogalmazza meg a vércukorszintmérők elfogadható működésére vonatkozó előírásokat.
Hibahatárok
Miről is van szó? Tényszerű igazság, hogy ha ugyanabból a csepp vérből több különböző készülékkel végzünk vércukormérést, az eredmények különbözőek lesznek. Azonos eredmény szinte elképzelhetetlen, vagy csak a véletlen számlájára írható. Az előzőekben említett szabványok a megengedhető eltérés mértékét határozzák meg. Az összehasonlítás referenciaként bevizsgált, gyakran ellenőrzött, úgynevezett „nagy laboros” vércukormérési eredményhez mérve adja meg a megengedhető eltérést.
A reprodukálhatóság minimumkövetelménye, hogy sorozatmérések esetén a mért eredmények 95 százléka 5,8 mmol/l-nél magasabb glükózérték esetén a referenciaméréshez képest ±0,83 mmol/l tartományba essen. 5,8 mmol/l-nél kisebb glükózkoncentráció esetében pedig a mért értékeknek a referenciaméréshez képest a ±15 százalékos értéktartományba kell esniük.
A pontosság (a mérés eredménye és a mérendő valódi értékének közelsége) követelménye vércukormérők esetén, hogy a mért glükózkoncentráció-értékek 99 százalékának az egyezményes hibahatár A és B zónáiba kell kerülniük.
Egyezményes hibahatár (Consensus Error Grid): az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA), az Amerikai Diabétesz Társaság (ADA) és három további társaság által létrehozott, vércukormérők pontosságát mérni hivatott matematikai eszköz.
Értelmezés: Az A és B zónába eső mérések esetében az eredménynek nincs kihatása a terápiás döntésre, így nincs klinikai hatása. A C-D-E zónába eső értékek esetén viszont már a rossz mérési eredményeknek klinikai döntést befolyásoló hatása lehet, és ezek az értékek a betegre nézve veszéllyel járhatnak.
Felhasználói oldal felől támasztott követelmények
Egy vércukormérőnek nemcsak megbízhatónak és pontosnak kell lennie, hanem kényelmesnek és felhasználóbarátnak is, hogy a korábbiakban említett elvárt mérésszám megtörténhessen.
Az alábbiakban néhány példa – az Accu-Check Instant vécukormérő készülék bemutatásán keresztül – arra, hogyan valósul meg a felhasználóbarát szemlélet, miként felelhet meg egy orvostechnikai eszköz korunk felhasználói által támasztott követelményeknek.
- Céltartomány-kijelző: a kisebb gyermekek számára is könnyen értelmezhető színskála jelzi, hogy a mért vércukorérték esetleg magas (kék színű), megfelelő (zöld színű) vagy alacsony (piros színű) tartományban van.
- Tesztcsíkadagoló felület: a széles adagolófelületet úgy tervezték, hogy az teljes szélességében alkalmas legyen apró vérminta (0,6 μl) felvitelére is.
- Rövid tesztidő: a vércukormérés eredménye kevesebb mint 4 másodperc alatt megjelenik a kijelzőn.
- Automatikus kódolás: nincs szükség kódolásra, ezzel is egyszerűsítve a vércukormérést.
- Intuitív dizájn, felhasználóbarát navigálás: a vércukormérő egyetlen gombjával könnyen megjeleníthető az utolsó vércukormérés eredménye, valamint a 7, 14, 30 és 90 napi átlag.
- Sokoldalú adatfeldolgozási opció: a páciens műszaki felkészültsége, felhasználói szokásai szerint válogathat.
Bluetooth-kapcsolat
Vezeték nélkül továbbíthatók az eredmények a DKP (Diabétesz Kontroll Program®) mobilalkalmazásba, amely nemcsak a Google Playből, hanem az App Store-ból is térítésmentesen letölthető.
Mit nyújthat az új DKP applikáció?
- Accu-Chek Instant vércukormérővel való párosítás esetén automatikus adatbeolvasás;
- gyógyszer-, recept- és szűrővizsgálat-emlékeztetők;
- vércukorértékek digitális naplózása és grafikonos ábrázolása;
- napi és heti átlagos mérési eredmények megjelenítése;
- mérési adatok megosztása szöveges üzenetben (SMS, e-mail, egyéb üzenetküldő alkalmazás);
- érdekes tartalmak, cikkek cukorbetegeknek és egészségtudatos életmódot folytatók számára;
- receptek, amelyek hasznos segítséget jelentenek a napi étkezési rutinban.
USB-kapcsolat
Az adatok USB-kábelen keresztül is továbbíthatók a vércukormérőről számítógépre az Accu-Chek SmartPix szoftver, vagy a „felhőbe” az Accu-Chek Connect Online diabétesz-menedzsment rendszer segítségével.
Mindkét esetben az adatok hasonló formában kerülnek feldolgozásra, archiválhatók és megoszthatók az egészségügyi szakemberekkel, szülővel.
Zárszóként néhány kevésbé ismert érdekesség
Pontossága és megbízhatósága miatt a klinikai vizsgálatokban „arany standard” az Accu-Chek vércukormérők és az Accu-Chek SmartPix eszköz, program használata.
Az Accu-Chek vércukormérőket évtizedek óta alkalmazzák gyermekintenzív osztályokon pontosságuk miatt.
A mérés nem elég: az Accu-Chek vércukormérők mellé a felhasználó minden esetben kap egy online, interaktív általános diabetológiai, dietetikai és fizikai aktivitást érintő moduláris oktatócsomagot (www.diabetesedukacio.hu), számtalan oktatóvideót, valamint önellenőrzési protokollokat (Páros Vércukorszint-értékelő Rendszer, 360° View Átfogó Vércukorszint-értékelő Rendszer).
Összegzés
Elmondható, hogy az önellenőrzéses vércukormérés napjainkban új minőségi szintre lépett. A szakma részéről a vércukormérés elengedhetetlen feltétele a reprodukálható, szigorú követelményeknek megfelelő pontosság. Emellett a felhasználói oldalról fellépő igények kiszolgálása, az anyagcsere- és életminőség-javítást célzó szolgáltatások elengedhetetlen tulajdonságai napjaink vércukormérőjének.
A cikkben szereplő szoftverek és további hasznos információk találhatók a www.vercukormeres.hu weboldalon.
Dr. Niederland Tamás
vezető főorvos
Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, Gyermekosztály