Idén nyáron sok családban elmaradt a nyaralás, nem maradt szabadság és nem jutott rá pénz. Pedig kikapcsolódásra szüksége van mindenkinek, felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt.
Nyitrai Zsolt, Darabánt Judit és prof. dr. Kempler Péter a közmédia Jónak lenni jó! kezdeményezése záró sajtótájékoztatóján. Fotó: Botár Gergely / kormany.hu
Tavaly és idén összesen 750, 1-es típusú cukorbeteg gyerek táboroztatását tette lehetővé a közmédia Jónak lenni jó! kezdeményezése – tájékoztatta a sajtót Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott.
A 2018. decemberi adománynapnak köszönhetően mintegy 130 millió forint gyűlt össze, amelyet diabéteszes gyerekek és fiatalok nyári táboroztatására fordítottak. Magyarországon mintegy négyezer 1-es típusú cukorbeteg gyerek él, az akció célja az volt, hogy ezek a fiatalok minél különlegesebb nyári élményhez jussanak.
Fotó: Botár Gergely / kormany.hu
Darabánt Judit, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány kommunikációs igazgatója elmondta: az Erzsébet-táborok között ezeket a speciális táborokat a diabetológiában jártas szervezetek, továbbá egészségügyi intézmények szervezik, az alapítvány a finanszírozás keretrendszerét adja. Az ország különböző területein megvalósult táborok napközis és ottalvós típusúak. A diabéteszes gyerekek a napi ötszöri étkezés mellett pótétkezést is kapnak, a programokban pedig – a többi Erzsébet-táborhoz hasonlóan – az aktivitást és az élményalapúságot helyezik a fókuszba.
Dr. Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke kiemelte: az 1-es típusú cukorbeteg gyerekek és szüleik számára a betegség jelentős teher, ezért is fontosak ezek a táborok, ahová el merik engedni a gyerekeket, mert itt minden biztosított az ellátásukra, diabetológus, dietetikus, szakápoló van mellettük, de gyakran a szülők is velük tartanak. Hozzátette: a táborozási költség átvállalása további jelentős segítséget jelentett a szülőknek.
A Diaboló Alapítvány a Cukorbeteg Gyermekekért hosszú-hosszú évek óta a diabéteszes gyermekek életének színesebbé tételéért, testi-lelki egyensúlyának megteremtéséért dolgozik. 2020-ban, a tavaszi veszélyhelyzet után különösen fontos küldetésünknek éreztük, hogy a gyerekek tartalmasan eltölthessenek egymással néhány napot. A terv megvalósult.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Velkey László Gyermekegészségügyi Központjának gyermekdiabétesz-gondozója idén ismét az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány Erzsébet-tábor pályázat jóvoltából, a Cukorbeteg Gyermekekért Alapítvány közreműködésével szervezte meg éves edukációs táborát, Telkibányán.
A Cukorbetegek Egri Egyesülete élménytábort szervezett cukorbeteg gyerekek és családjaik számára augusztus végén. A 27 gyermek mellett a szülők is részt vehettek, ami a cukorbeteg kisgyerekek esetében fontos és megnyugtató. Mivel a diabéteszes kisgyerekek otthoni ellátása a szülők feladata, jó, hogy egymástól és a szakemberektől is sokat tanulhatnak. Korábban ezek a családok nem ismerték egymást. A táboraink egyik haszna, hogy baráti kapcsolatba kerültek, lelki támaszt és hasznos információkat nyújtanak egymásnak.
Az idei tábor kicsit speciálisra sikerült, hiszen a koronavírus rányomta a bélyegét a szervezésre és a kivitelezésre. Ennek ellenére bátran nekivágtunk lelkes kísérőinkkel és 72 gyerekkel, hogy dacolva minden veszéllyel, betartva minden óvintézkedést, megtegyük a csaknem 400 kilométeres utat Debrecenből a Dunántúlra.
A MentaPRO Alapítvány 2018 óta rendez nyári napközis élményedukációs táborokat Budapesten. Tavaly óta mindezt az Erzsébet Alapítvánnyal együttműködésben, Diabétesz Erzsébet-táborként tesszük. Minden évben július első két teljes hetében népesül be a „bolygó” 5–11 éves, 1-es típusú diabétesszel élő gyerekekkel és testvéreikkel. A tábor minden egyes hete külön tematikára épül, idén az első héten vízi világgá változott a tábor, a második héten pedig kis varázslótanoncokat fogadtunk.
A 2020-as év nemcsak az országot, hanem a gyermekdiabétesz-gondozókat is nehézség elé állította. A győri gondozó munkatársai első körben telemedicina formájában végezték a gyerekek gondozását, majd elhagyva a kórházat, külső helyszínen folytatni tudtuk a személyes találkozókat…
1991-et írtunk, amikor a Juvenilis-Diab-Help Alapítvány szervezésében kezdetét vette az első felejthetetlen hét Balatonfenyves-Alsóbélatelepen a diabéteszes serdülő gyerekek életében. Azóta minden évben számos edukátor és egészségügyi dolgozó hatalmas és ötlettel teli munkája tette lehetővé, hogy idén elérkezhessünk eme jubileumi mérföldkőhöz!
Azt, hogy a cukorbetegség milyen kötöttségeket, szorongást jelent, olvasóinknak nem kell magyarázni. Gondoljanak bele, milyen lehet ezeket 6-8-10 évesen átélni, vagy a tinédzserkor amúgy is sok lelki nyűgje mellett elviselni! Maguk a fiatalok hogyan értékelik e táborokat, mit jelent számukra a sorstársi közösség, a sok élmény, a diabétesszel kapcsolatos új információ? Meséljék el ők maguk!
Azt, hogy a cukorbetegség milyen kötöttségeket, szorongást jelent, olvasóinknak nem kell magyarázni. Gondoljanak bele, milyen lehet ezeket 6-8-10 évesen átélni, vagy a tinédzserkor amúgy is sok lelki nyűgje mellett elviselni! Maguk a fiatalok hogyan értékelik e táborokat, mit jelent számukra a sorstársi közösség, a sok élmény, a diabétesszel kapcsolatos új információ? Meséljék el ők maguk!
Idén nyáron Veszprémben annyi gyermektábor volt, mint még soha. Az önkormányzat kérésére minden közművelődési intézmény – könyvtártól a múzeumig – gazdag programkínálattal várta a kicsiket, hogy a szülők, akiknek a karantén idején elfogyott a szabadságuk, biztonságban tudhassák csemetéiket. Én egy kortárs kiállításokat szervező intézményben dolgozom – a Diabetest „másodállásban” készítem évtizedek óta –, mi is meghirdettük alkotótáborunkat. A második turnusba alsó tagozatosokat vártunk, jelentkeztek is szép számmal, mindenki más-más iskolából, köztük Nóri.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!