2020 különös megpróbáltatás elé állította a világot. A COVID–19-világjárvány életünk minden apró részletét befolyásolta és befolyásolja napjainkban is: elmaradtak a konferenciák, így a Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága Gyermekdiabetes Szekciójának Gyulán megrendezendő nagyon várt éves kongresszusa is. Nem tudtuk megtartani a nagy népszerűségnek örvendő Törp programot sem. A diabétesztáborok is csak „csökkentett üzemmódban” valósultak meg…
Ebben a feje tetejére állított világban különös örömünkre szolgál, hogy a Tudomány Kiadó nagyvonalú támogatásának köszönhetően idén először (de reméljük nem utoljára!) a Diabetes Junior második száma is megjelenik. Az is hatalmas előrelépés, hogy az előző számban még csak beharangozott rendelet megjelent, és a diabéteszes gyermekek immár 98%-os támogatással jutnak hozzá a legfejlettebb technológiákhoz, azaz az inzulinpumpához és tartozékaikhoz, valamint a szöveti cukormonitorozáshoz szükséges távadóhoz és szenzorokhoz. Emellett a kormány a diabetológiai centrumok fejlesztésére 500 millió forintot különített el, míg az 1-es típusú cukorbetegséggel élők érdekében munkát végző civil szervezeteket 100 millió forintos pályázati forrással támogatta. Őszintén reméljük, hogy ezek a nagyívű változások nagymértékben fogják javítani a diabétesszel élő gyermekek és családjaik életminőségét! Ehhez kívánunk Mindannyiuknak jó egészséget, sok örömet és boldogságot!
Vigyázzanak nagyon Magukra!
A gyermekdiabetológiával foglalkozó szakemberek nevében szeretettel,
Dr. Körner Anna
A Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága Gyermekdiabetes Szekciójának elnöke
A Spartan versenyek nem ismeretlenek számomra, mert férjem hatására kipróbáltam már magam a Sprint és Super távokon, azonban volt egy tartozásom magamnak, amit a tavalyi évben még nem mertem bevállalni (ez ihletett is egy posztot a Kocogó Teknős nevű Facebook-oldalamon, „Versenyféltékenység” címmel), ez pedig nem más, mint a Spartan alapversenyek közül a leghosszabb, a Beast. Idén – minden félelmem ellenére – eldöntöttem, hogy megszerzem Orfűn azt az érmet, amiért tavaly óta fáj a szívem.
Kara Daniella vagyok, 2008. november 13-án születtem. A mesém idén júliusban kezdődött. Egy forró nyári napon elmentünk étterembe. Az egyik ismerősünk ott azt mondta, hogy nagyon vékony lettem, én ezt arra fogtam, hogy két hétig lovastáborban voltam…
Gary panamai születésű kosárlabdázó, 12 szezont játszott a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség legjobb csapataiban. A 35 éves profi kosaras New Yorkban nőtt fel, 19 éves kora óta 1-es típusú diabéteszes, jelenleg a vietnami Saigon Heat csapatának tagja a kelet- és délkelet-ázsiai profikosárlabda-ligában.
2020. január 11-én 15. alkalommal került megrendezésre az Országos Gyermekdiabétesz Nap. A programot ezúttal a Zalaegerszegi Szent Rafael Kórház gyermekosztályának diabéteszgondozója és az ő tevékenységüket támogató Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány szervezte.
Levi 4 éves kora óta dzsúdózik, az oviban szeretett bele ebbe a sportba. Kisiskolás korában az akkori edzője úgy vélte, tehetséges, lelkesedése töretlen, érdemes lenne nagyobb egyesületnél folytatnia.
Austin több hangszeren játszik, zenei stílusában egyesül a folk, a rock és a soul, ami műfajokon átívelő egyedi hangzást eredményez. 17 éves kora óta diabéteszes, a FreeStyle Libre nagykövete.
A Diaboló Alapítvány a Cukorbeteg Gyermekekért hosszú-hosszú évek óta a diabéteszes gyermekek életének színesebbé tételéért, testi-lelki egyensúlyának megteremtéséért dolgozik. 2020-ban, a tavaszi veszélyhelyzet után különösen fontos küldetésünknek éreztük, hogy a gyerekek tartalmasan eltölthessenek egymással néhány napot. A terv megvalósult.
2020. január 11-én, a gyermekdiabétesz napját Nyíregyházán is emlékezetessé tette a helyi cukorbeteg gyerekeknek a Nyír-Diabet Egyesület egy nem mindennapi fotózással.
A 15 éves kecskeméti Noémi 2 éve diabéteszes, de ennél sokkal fontosabb, hogy 11 éves kora óta lovagol. A cukorbetegség megjelenése után akkor nyugodott meg, amikor kiderült, továbbra is rendszeresen lovagolhat. A családja összefogott, így Noémi kaphatott egy saját lovat.
Levi 15 éves volt, amikor 1-es típusú diabéteszes lett, betegségét igyekezett titokban tartani, mert úgy gondolta, ez egy gyengeség, és a gyengeséget nem tudja elfogadni. Szégyellte állapotát, ezért nem beszélt róla senkinek, se a baseballcsapattársainak, se barátainak, barátnőinek, tanárainak. A teljes titoktartásnak azonban egyenes következménye volt a diabéteszének nem megfelelő karbantartása.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Velkey László Gyermekegészségügyi Központjának gyermekdiabétesz-gondozója idén ismét az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány Erzsébet-tábor pályázat jóvoltából, a Cukorbeteg Gyermekekért Alapítvány közreműködésével szervezte meg éves edukációs táborát, Telkibányán.
Miközben a diabéteszesek hatékony kezelésének kulcsa a személyre szabott oktatás és tájékoztatás, az óvodás- és kisiskoláskorú cukorbetegek életkoruknak megfelelő felvilágosítása sokáig hiányterületnek számított. Ezt felismerve alkotta meg Szabó Katalin és Hrubi László a Molka-sorozatot.
A Cukorbetegek Egri Egyesülete élménytábort szervezett cukorbeteg gyerekek és családjaik számára augusztus végén. A 27 gyermek mellett a szülők is részt vehettek, ami a cukorbeteg kisgyerekek esetében fontos és megnyugtató. Mivel a diabéteszes kisgyerekek otthoni ellátása a szülők feladata, jó, hogy egymástól és a szakemberektől is sokat tanulhatnak. Korábban ezek a családok nem ismerték egymást. A táboraink egyik haszna, hogy baráti kapcsolatba kerültek, lelki támaszt és hasznos információkat nyújtanak egymásnak.
Az amerikai profi női kosárlabdaligában Lauren Elizabeth Cox az első 1-es típusú cukorbeteg játékos, ötéves kora óta kosárlabdázik, húgával együtt a családi hagyományt folytatja, édesapja és édesanyja is ezt a sportot űzte korábban.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!