Illusztráció

Vércukorszint-előrejelzés telefonon

Az inzulint 1921-ben fedezték fel, az első vércukorszintmérők az 1970-es években jelentek meg, 2019 elejétől pedig már arra is lesz mód, hogy a cukorbetegek hat órára előre tájékozódjanak a vércukorszintjük várható alakulásáról. Ezt a DiabTrendnek elnevezett telefonos alkalmazás teszi lehetővé, amely három magyar fiatalember, a Havlik testvérek évek óta tartó munkájának eredménye.

Havlik Tamás és Marcell a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett mechatronikai, illetve informatikai mérnökként, öccsük, Károly orvostanhallgató. A Tamás diplomamunkájaként két éve indult fejlesztésükkel számos nemzetközi versenyen sikerrel szerepeltek, a DiabTrend Béta Teszt zárt Facebook-csoportban pedig folyik már egy ideje a kipróbálása is.

A vércukorszint változásának előrejelzésében az a nagyszerű, hogy abszolút személyre szabott, figyelmeztet a hipo- vagy hiperglikémiás veszélyre, ezeket segít elkerülni, és jobban tervezhetővé teszi a diabéteszesek mindennapjait. A szükséges adatokat (mérések eredménye, bevitt inzulin, étkezések, mozgások, alvásidő) a naplózó alkalmazásba kell beírni, az algoritmus ezekből kalkulálja ki hat órára előre – mégpedig a klinikailag elfogadott 85–90 százalékos pontossággal – a vércukorérték alakulását, a bevitt információknak megfelelő folyamatos korrekcióval. Az applikáció különösen azok számára lehet hasznos, akiknek nincs szenzoruk.

A majdani felhasználók előtt a diabétesz idei világnapján – a Sportos Cukorbetegek Egyesülete és a MentaPRO Alapítvány által szervezett programon – megtörtént a bemutatkozás, a testvérek ígérete pedig az, hogy január végén a Google és Apple boltjaiból szabadon elérhető és letölthető lesz az alkalmazás.

sbe

Szeretne közvetlenül értesülni az újdonságokról? Megrendelési információk

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!