Dr. Kautzky László
Újabb információk az inzulinpumpáról
A Magyar Diabetes Társaság vezetősége és az Inzulinpumpa Munkacsoport rendszeres kapcsolatban áll az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP), amely a pumpakezelés költségeit támogatja, s amely a közelmúltban fontos feltételeket fogalmazott meg.
Az OEP legfontosabb döntése, hogy maximálisan elvárja a pumpahasználat negyedik évének végén, hogy a két (utolsó félévben mért) HbA1c-érték 8 százalék alatti legyen. Ha ennél magasabb az érték, újabb pumpát az orvos nem írhat fel!
Tehát kedves cukorbeteg fiatalok és felnőttek, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a HbA1c-értékük 8 százalék alatt legyen! A pumpa birtoklása önmagában nem elégséges feltétel, az életmódot, étrendet is maximálisan be kell tartani. A pumpa ismételt felírhatósága feltételekhez kötött, alkalmazása nem végleges!
A betegek maximális alkalmazkodása elvárt követelmény!
Akinek HbA1c-értéke 8 százalék feletti a 4. év végén, új pumpát nem kaphat, de ha az eszköz tovább működik, tovább lehet használni, ugyanis a szerelékeket változatlanul felírhatja a pumpacentrum kezelőorvosa. A pumpa pedig rendszerint működik, hiszen a 4 éves kihordási idő csak a garanciális cserére vonatkozik. Ha 4 éven belül elromlik a pumpa, a forgalmazó kicseréli, a 4. év után esetlegesen elromlott pumpát már nem tudják cserélni. Ha megfelelő kezelés mellett a kellő szintre csökken az érték, fél év múlva újabb pumpát lehet felíratni.
A másik fontos téma a 18. életévet éppen meghaladó betegek részére történő pumpafelírás szabályának kérdése. Az eddigi szabályok szerint minden 18. életévét betöltött személy a felnőttgyógyászat rendszerébe került át.
Gyermek-pumpacentrumok Magyarországon
0–18 éves betegek ellátását végző intézmények (forrás: http://diabet.hu):
- Békés Megyei Képviselő-testület Pándy Kálmán Kórház Gyermekosztálya, Gyula
- Borsod-A.-Z. Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház, Gyermekegészségügyi Központ, Miskolc
- Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum, Gyermekgyógyászati Intézet, Debrecen
- Fejér Megyei Szent György Kórház, Székesfehérvár
- Fővárosi Önkormányzat Heim Pál Gyermekkórház, Budapest
- Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórháza és Észak-Budai Egyesített Kórházai, Budapest
- Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzat Erzsébet Kórház-Rendelőintézet, Csecsemő- és Gyermekosztály, Hódmezővásárhely
- Jósa András Oktatókórház Egészségügyi Szolgáltató Nonprofit Kft., Gyermekosztály, Nyíregyháza
- Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, Győr
- Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, Gyermekgyógyászati Klinika, Pécs
- Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar, I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika, Budapest
- Semmelweis Kórház, Kiskunhalas
- Szegedi Tudományegyetem, Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermek Egészségügyi Központ, Szeged
- Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház, Gyermekdiabetológia, Veszprém
Javaslatunkra, az OEP hajlandó lesz – kivételes esetről lévén szó – az eddig érvényes rendelet eléggé bonyolult jogi módosítására. Figyelembe veszik, hogy a gyermekgyógyász által kezelt betegnek ne kelljen egy addig általa ismeretlen világba – a felnőttek orvosi ellátásába – pillanatok alatt átkerülnie. Lehetővé fogják tenni, hogy legalább a középiskola befejezéséig továbbra is a korábbi gyermekgyógyász kezelése alatt álljon a fiatal cukorbeteg, de természetesen ekkor már a felnőttekre vonatkozó, ún. normatív, tehát 80 százalékos támogatottság (pumpa + szerelékre vonatkozóan) mellett. A 18 éves kor ugyanis fontos határpont az OEP által finanszírozott kezelések terén.
Fontos tény, hogy az OEP azt várja el a cukorbetegek kezelése során, hogy olyan adatbázis jöjjön létre, amely alapján jól követhető, átlátható a betegek eredményes kezelése, mert az OEP azokat támogatja – jelentős összeggel –, akik sikeresen használják a pumpát. Ennek egyik módja a pumpacentrumok által vezetett regiszter, amelybe a betegek adatai, eredményei kerülnek be. Itt jól követhető az eredményesség, azaz a HbA1c-érték, a vércukor ingadozása, a hipoglikémiák száma stb.
Dr. Kautzky László: Kandidátus, címzetes egyetemi docens. A Diabetologia Hungarica c. szakmai lap olvasószerkesztője. Megalakulása óta elnöke az Alapítvány a Diabetológiai Szakápolóképzésért alapítványnak. A hazai inzulinpumpa-program országos koordinátora 1999 óta. Több szakmai könyv társszerzője.
Alapítvány a cukorbetegek kezelésének támogatására
Új fontos információ, hogy létrejött a közhasznú „Alapítvány a cukorbetegek kezelésének támogatására”, amelynek célja az anyagilag rászoruló cukorbetegek – családi helyzetétől függő – támogatása a pumpához, illetve a glukométer használatához nyújtott anyagi segítséggel, ugyanis kiderült, hogy sok rászoruló beteg anyagi okok miatt nem tudja vállalni a pumpaköltség önrészének kifizetését. Az Alapítvány Budapesten, Pest, Bács-Kiskun és Fejér megyében élő rászoruló cukorbetegek anyagi segítségére szolgál. Jelenleg várjuk a támogatók jelentkezését.
Számlaszám: 12010116-01289018-00100004, adószám: 18222717-1-41
Levelezési cím: 1277 Budapest, 23-as Posta, Pf. 45
Kuratóriumi tagok: dr. Kautzky László alapító, dr. Kis János elnök, dr. Grósz Andrea, dr. Blatniczky László, dr. Borda Ferenc, dr. Pátkay József
Ellenőrző bizottság: Simsik József, dr. Gosztonyi Zsuzsa, dr. Siller Imre
Kérjük a kedves fiatal olvasókat, és rajtuk keresztül szüleiket, ha ismeretségi körükben van olyan vállalkozó, cég, segélyszervezet, amely hajlandó adakozni a rászorulóknak ezen közhasznú alapítvány javára, keressen meg bennünket a drkautzkykautzky@gmail.com e-mail-címen.