Úgy gondolom, hogy inkább elrettentő, mintsem követendő példa vagyok, de úgy tapasztalom, hogy nem csak a pozitív példákból lehet tanulni, hanem a negatívból is. Hiszen, ha látjuk, halljuk a rossz példát, akkor mindent megteszünk azért, hogy mi véletlenül se járjunk úgy.
Tovább
CEOSZ – Országos kutatás
A diabéteszesek kétharmada gondolja úgy, hogy egészségesebben étkezik, amióta megtudta, hogy cukorbeteg, az orvos által javasolt szénhidrátdiétát viszont csak mindössze a betegek fele tartja. Rendszeres testmozgást minden negyedik, napi szintű vércukormérést minden második érintett végez, korábbi életmódján a diagnosztizált betegek 7 százaléka egyáltalán nem változtatott – derült ki a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének a hazai diabéteszes betegek körében végzett reprezentatív, országos kutatásából. Az életmódra vonatkozó általános megállapítások mellett a felmérés megvizsgálta a cukorbetegek és az őket ellátó egészségügyi szakemberek meglátásait is a betegséggel kapcsolatban.
Tovább
A diabéteszgondozás keretein belül főleg a szénhidrátbevitel mennyiségéről esik szó, nem magáról az étkezésekről és azok élvezeti funkciójáról, hiszen nagyon kevés idő áll rendelkezésre egy-egy gondozás alkalmával elmélyedni a dietetikában.
Tovább
Világszerte megfigyelhető, hogy a lakosság egyre nagyobb része lesz „szép” korú. Az ENSZ előrejelzése szerint a XXI. század közepére Európa lakosságának 36–37 százaléka lesz 60 évnél idősebb. Magyarországon 2011-ben a KSH adatai szerint a lakosság 23,45 százaléka múlt el 60 éves.
Tovább
Szurikáta Családi Nap
Október 6-án Budapesten, a MagNet Házban a Szurikáta Családi Napon vettem részt. Nézelődtem, beszélgettem, és nagyon sok mosolygós arcot láttam.
Maga a helyszín is hangulatos: zegzugos épület, pár lépcső jobbra, rövid folyosó, újabb lépcső balra… Szerettem volna eljutni a Tudomány Kiadó standjához, de kissé elveszettnek éreztem magam, amikor a semmiből mosolygós arcú, Szurikáta-pólós hölgy villant elő, s megkérdezte, miben segíthet. Ezt a hölgyet és jó néhány társát a nap folyamán folyamatosan láttam, mindig épp segítettek valakinek.
Tovább
Amikor a diabétesz lehetőséget ad
2018 februárjában a Sportos Cukorbetegekért Egyesület meghívást kapott egy olasz kerékpáros- és futóversenyre, nyár végére…
Tovább
Joslin-díjasaink
Gyakran előfordul, hogy a cukorbetegség pontos kezdetét nem lehet meghatározni, mert maga a beteg sem tud róla. Ha jelentkeznek a tünetek, nem gondol rá, hogy mi lehet a kiváltó ok. Sulyok Andrásnak 1980 január-februárjában egy fölfázás kellett ahhoz, hogy szembesüljön a diabétesszel. Az idei Civil Fórumon pedig megkapta a Joslin Diabetes Center oklevelét annak elismeréseként, hogy évtizedeken át elviselte és sikeresen kordában tartja betegségét.
Tovább
A cukorbetegség minden családot érinthet
A Diabétesz Világnap – ami időközben Diabétesz Világhónappá nőtte ki magát – globális kampány, amely a cukorbetegek helyzetére, illetve a diabétesz veszélyére irányítja a nyilvánosság figyelmét. 2018-ban és a rákövetkező évben a család jelentőségére koncentrál a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF), vagyis az aktuális világnap a járványszerűen terjedő egészségügyi állapot és a legkisebb emberi közösség kapcsolatát állítja a középpontba.
Tovább
Számtanóra
A szénhidrát energiát adó tápanyag. Úgy kell a testünknek, mint autóba az üzemanyag. Túlzott fogyasztása – a szervezet számára szükséges mennyiségnél rendszeresen és lényegesen többet enni – éppúgy kerülendő, mint teljesen kihagyni az étrendből. De ez a többi tápanyagra is igaz.
Tovább
Vezető halálok a diabétesz
A több mint 120 millió lakosú Mexikó a 11-dik legnépesebb ország a világon, Latin-Amerikában a második Brazília után. Területének nagysága alapján 13-dik a világban, s a legnagyobb spanyol nyelvű állam. A nyaralni készülők számára vonzó célpont a maja piramisok, a taco és a tortilla hazája, a türkizkék vizű tenger, a pálmafák szegélyezte strandok.
Tovább
A MentaPRO Alapítvány 2015-ben azzal a fő céllal jött létre, hogy támogassa a diabéteszes gyermekeket nevelő családok mentális és pszichés egészségének megtartását, illetve megerősítését – hiszen a diabétesz diagnózisa legtöbbször derült égből villámcsapásként érkezik, és komoly traumát, krízist okoz. E családok hétköznapjai 24 órás figyelemről, folyamatos egyensúlyozásról szólnak. A szülők sokszor érzik magukat olyan hullámvasúton, amelyet nem ők irányítanak, bár mindent megtesznek azért, hogy gyermekük vércukorszintje minél kisebb völgyekből minél enyhébb dombokra kapaszkodjon fel.
Tovább
Joslin-díjasunk
Szalai Gáborné Zsuzsa zalaegerszegi sorstársunk cukorbetegségét 32 éve diagnosztizálták, azóta szövődménymentesen él, ennek elismeréseként vette át a Civil Fórumon a Joslin-díjat. Sportos, energikus, mosolygós egyéniségéből árad a pozitív energia.
Tovább
…tette fel a kérdést egyik olvasónk, Réti Sarolta. Válaszunk rövid és sajnos igaz: Mai tudásunk szerint nem fordítható vissza az 1-es típusú cukorbetegség! De nézzük a hosszabb, szakszerű választ!
Tovább
A diabéteszincidencia fogalma: egy év alatt egy adott országban 100 000 tizenöt év alatti gyermekből frissen diagnosztizált diabéteszes betegek száma. Ez az érték független az ország méretétől, a lakosság, a gyermekek számától, tehát egy adott országra jellemző és más országokkal könnyen összehasonlítható adat. Magyarországon Soltész Gyula professzor irányításával, az 1970-es évek végétől indult az egész országot lefedő, tudományos alapossággal végzett incidenciakutatás, amely nemzetközi összehasonlításban is úttörő kezdeményezésnek számított.
Tovább
Tíz évet töltöttem önsajnálatba süllyedve, inzulinos cukorbetegségem első tíz évét. Kicsit sokáig tartott a gyász eme fázisa: adtam az inzulint, tartottam a diétát, mérsékelten méregettem is a vércukromat, de a mozgás, a sport nem volt napi szinten része az életemnek. Aztán – hab a tortán – egy rutin üzemorvosi vizsgálaton egy szívproblémára is fény derült. A kardiológus szerint vagy elkezdek rendszeresen sportolni, vagy végem lesz.
Tovább
Egy 13 éves fiatalember, Marci szintén ott volt Siófokon, a Tour de Hongrie nyitónapján a szurkoló gyerekek között. Számára különösen fontos volt ez a találkozás a Team Novo Nordisk csapatával, mert országúti kerékpáros versenyző, és nagy álma a Tour de France. Szép eredményekkel dicsekedhet már – és természetesen ő is diabéteszes.
Tovább
Diabéteszesek a Tour de Hongrie-n
Magyarországon 39. alkalommal, augusztus 14. és 19. között rendezték meg a Tour de Hongrie-t, az ország legnagyobb közúti kerékpárversenyét. A 800 kilométeres verseny 5 szakaszból állt, 10 megyét érintett és 100 településen haladt át. Siófoktól indult, Kazincbarcikán zárult, 20 csapat 140 versenyzője vett részt rajta. A verseny magyar történelmében először volt jelen az 1-es típusú cukorbetegekből álló nemzetközi csapat, a Team Novo Nordisk.
Tovább
Amikor diabéteszes lesz egy gyermek, hirtelen kell szembesülnie és elfogadnia, megtanulnia számtalan dolgot. Biológiai ismereteket elsajátítani, technikai teendőket megtanulni, gasztronómiai-dietetikai ismereteket szerezni és alkalmazni. Mindezt olyan érzelmi folyamat során, amikor egy életre szóló krónikus betegség tudatával is meg kell küzdenie. A betegoktatás során ezt tudomásul kell venni és az edukációt is ehhez kell igazítani: fokozatosan átadni újabb és újabb ismereteket. Fontos a civil szervezeteknek az önkéntes és önzetlen munkája ahhoz, hogy ezt megvalósítsuk.
Tovább
Fogyni cukorbetegen
Mindenkinek érdemes időként elgondolkodnia azon, mit tesz egészsége érdekében, vagy mit kellene tennie! Van, aki hetente többször is sportol (úszás, kerékpározás, nordick walking), van, aki egészségesen étkezik (változatosan és mértékletesen). És van, aki dohányzik, inaktív életet él (nagyon keveset mozog). Van, aki sokat, de legalábbis többet eszik, mint amire testének szüksége van.
Tovább
Egy arany, négy ezüst a magyar csapat eddigi mérlege a DiaEuro futsal-Európa-bajnokságon. Hevesi Tamás és cukorbeteg játékosokból álló válogatottja idén július 21–29. között Pozsonyban kísérelhetnek meg újra a dobogó legmagasabb fokára állni. Nem lesz könnyű dolguk, hiszen a bajnoksághoz idén először Anglia és Hollandia futsalválogatottja is csatlakozik.
Tovább
A vizelettartási probléma kialakulásának hátterében sokféle tényező állhat. Azzal azonban sokan nincsenek tisztában, hogy a túlsúly, a cukorbetegség és az inkontinencia hármasa milyen szoros összefüggésben áll egymással. Akár maga az inkontinencia is jelezheti a kialakult cukorbetegséget, de lehet a már meglévő 2-es típusú diabétesz egyik szövődménye is!
Tovább
Lényegében nem pumpáról van szó, hanem folyamatos és automatikus gyógyszeradagolásról. A pumpa kisméretű, a mobiltelefonhoz hasonló szerkezet, amelyet alkalmazásakor állandóan viselni kell…
Tovább
Április-májusban felszökik, majd júniusban csúcsra ér a fogyókúraláz. A Nielsen piackutató adatai szerint ilyenkor fogy a legtöbb karcsúsító por és kapszula a drogériákban. A súlykontrollt segítő szerek éves forgalmának több mint ötöde esik erre az időszakra. A „strandképes megjelenés” – ugyancsak a Nielsen egy kutatása szerint – a legtöbbünknek komoly kihívás.
Tovább
Lang Gusztáv-díj a gyáli elnök asszonynak
Vörös Józsefné Erika az elnöke a gyáli cukorbetegek egyesületének, ő kapta az idei Civil Fórumon a Lang Gusztáv-díjat. Külön öröm számára, hogy az egyesület tagsága javasolta elismerését. Ő maga nem diabéteszes, férje érintett.
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége kutatást szervez a Magyar Diabetes Társaság együttműködésével.
Tovább
A Civil Fórumnak hagyományosan a Fonó Budai Zeneház ad otthont, idén is itt talákoztak az ország minden sarkából azok, akik ebben a betegségben szenvednek, s akik általában valamelyik helyi egyesületnek is tagjai. Azt gondolná az ember, hogy afféle konferenciára érkezik, hiszen a napot egymást követő előadások töltik ki, amelyeket szakemberek tartanak. A Civil Fórum a Diabetes lap, az Alapítvány a Cukorbetegekért és a Tudomány Kiadó kezdeményezésére jött létre, s ez az az alkalom, amikor átadják a Joslin Diabetes Center érmeit és okleveleit, valamint a Lang Gusztáv-díjakat.
Tovább
Gyakorta felmerülő kérdések
A cukorbetegséghez gyakran társul hipertónia. A fiatalkorban kezdődő, inzulinkezelést szükségessé tévő 1-es típusú cukorbetegségben vérnyomás-emelkedést elsősorban akkor látunk, ha veseszövődmény kezd kialakulni. Ebben a betegségtípusban a vesekárosodást a vérnyomás emelkedése, a vizeletben a fehérjeürítés fokozódása és a vesefunkciót jelző laboratóriumi paraméterek romlása jelzi. Szerencsére ez a szövődmény az 1-es típusú cukorbetegeknek csak kis hányadát érinti, a kialakulásra hosszabb betegségtartam és nem megfelelő kezelés esetén számíthatunk. Ezzel ellentétben a felnőtt- és időskorban kezdődő 2-es típusú cukorbetegségben a hipertónia a betegek kb. 80–90%-ában megjelenik, az már a cukorbetegség felismerésekor, sőt, annak kórmegelőző állapotaiban is észlelhető. A vérnyomás emelkedését (a cukorbetegség kialakulásával együtt) az elhízás, a stressz, gyakran a feszített munka, a rendszertelen életvitel, a váltott műszakban való dolgozás elősegíti. Ugyanakkor 2-es típusú diabéteszben is kialakulhat a cukorbetegség veseszövődménye, amelynek egyik kísérő jelensége a hipertónia lehet.
Tovább
Kína a világ legnépesebb országa, lakóinak száma 1,4 milliárd fő. GDP szerint a világ második legnagyobb gazdasága, s a harmadik legnagyobb katonai erővel rendelkezik, hadseregének létszáma több mint 2 millió fő. A világ legrégebbi civilizációja, már az ókorban is fejlettnek számított, számos találmányt köszönhetünk a kínaiaknak. A fejlődő országok számára sok szempontból a növekedés példaképe lehet. A század elején a lakosság kevesebb mint egyharmadának volt egészségbiztosítása, most közel 100 százaléknak van.
Tovább
Dietetikus kolléganőnk, Kicsák Marian előző számunkban a diéta legalapvetőbb szabályait foglalta össze a kezdő diabéteszeseknek, és azoknak, akik évek, évtizedek óta sorstársaink, s talán épp a rutin miatt elsiklanak néhány alapvető szabály fölött. Most feljebb lép az étkezési szabályrendszer létráján – s ezt fogja tenni következő számunkban is.
Tovább
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége megalakulása óta – amely kevesebb mint két éve történt – jelentős eredményeket ért el…
Tovább
A naptár szerint az idén rövidebb volt a farsangi időszak, de ez nem vette kedvét a Hajdúsági Diabétesz Egyesület tagjainak: vidám télűző-tavaszváró összejövetelünk mindenki életébe lopott egy kis jókedvet.
Tovább
A cukorbetegség kialakulása ellen minden mozgás jó, kezelése során pedig egyik sem haszontalan.
Tovább
Van egy 2,5 éves, dacos gyermekem, Dávid, akit borzasztóan nehéz etetni. Aki ráadásul diabéteszes is, 1 éves kora óta. A hazai protokoll szerint minden 1-es típusú diabéteszesnek azt tanácsolják, hogy éljen szigorú diéta szerint, és kerülje a cukros, fehér lisztes ételeket…
Tovább
A márciusi Dunántúli Diabetes Hétvége szakmai rendezvényen a 77 Elektronika Vércukormérésben ITTHON vagyunk! című tudományos szimpóziumának vendége volt dr. Havasi Anett, a magyar cukorbetegek futsalválogatottjának orvosa, beszélgetőtársai pedig Földvári Dániel csapatkapitány és Nagy Roland játékos, mindketten 1-es típusú diabéteszesek.
Tovább
A cukorbetegség kezelésének célja, hogy a vércukorértékei közel olyan tartományban mozogjanak, mint az egészséges embereknél, és elkerülhesse a cukorbetegség heveny és krónikus szövődményeit. A vércukorszint-önellenőrzés a diabetes mellitus gondozásának egyik legfontosabb eleme. A vércukormérés célja nem pusztán az adatok gyűjtése, hanem ezek elemzése és a szükséges terápiás változtatások meghozatala a jobb szénhidrátanyagcsere-helyzet elérése érdekében.
Tovább
Az Accu-Chek Főzőklub sorozat többalkalmas, több célcsoportra fókuszáló program, amelyet a Roche Magyarország Kft. hozott létre. Nyíregyházán, a Leonardo Séf Akadémián immár negyedik alkalommal főztünk együtt, ezúttal ismét a kisgyermekekkel és családjukkal.
Tovább
India – a kontinensnyi ország – határai a hófödte Himalájától a trópusi Keraláig terjednek, összehasonlíthatatlan változatosságú tájakat, kultúrákat és embereket ölelve egybe. Területe alapján a világ hetedik legnagyobb országa, népességszám szerint pedig a második. Lakossága több mint 1,3 milliárd fő. A GDP alapján a világ ötödik legnagyobb gazdasága. De van még egy adat, amelyben élen jár…
Tovább
A cukorbetegség kezelésének egyik célja, hogy hosszú távon (akár 20-30-50 év távlatában) a lehető legjobb egészségi állapot fenntartható legyen. A másik cél, hogy ezek az évtizedek jó életminőségben teljenek. Ehhez nagyon fontos a megfelelő táplálkozás.
Lapunk állandó témája – mint minden cukorbetegé – a diéta. E cikkünkben visszatérünk az alapokhoz. De azok se lapozzanak tovább, akik úgy érzik, gyakorlottan, profi módon állnak a diétához. Ismételni mindig hasznos!
Tovább
Ha valaki úgy gondolná, diabétesze az oka, hogy nem lett világbajnok, világsztár, közismert személyiség – ki kell ábrándítanunk: a cukorbetegségnek semmi köze e „kudarcokhoz”.
Tovább
Bólusvariációk és pumpakezelés
Az inzulinpumpa-kezelés és a penes kezelés közti egyik legfőbb különbség, hogy a pumpa lehetővé teszi az étkezéshez és a vércukor rendezéséhez (korrekciójához) adott bólusok beadási módjának variálását. Ahhoz, hogy a pumpakezelés adta lehetőségeket kihasználjuk, ezen bólustípusok bátor próbálgatása javasolt.
Tovább
A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.
Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?
De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.
Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!