Diabetes és Hypertonia Magazin
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Kismányoki olvasónk kérdezte: Gyakran „hipózom”, és a szakorvosom Glucagen 1 mg Hypokit por és oldószeres injekciót írt fel „végszükség esetére”. Kérdésem az, hogy miért csak 1 adagot lehet egyszerre felírni, illetve miért csak szakorvos írhatja fel? Háziorvos miért nem? Ki állapította meg, hogy így legyen? Úgy alakult, hogy egyik éjjel a hipózásomkor beadta a feleségem, de másnap délelőtt hiába kértem volna egy másik tartalék felírását, mert a szakorvos Bonyhádon szabadságon volt, helyettese nincs.
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A fructosum cukorpótlót a háziorvos milyen időközönként írhatja fel receptre? Inzulinos cukorbeteg vagyok, a HumulinM3-t naponta kétszer adom. Háziorvost váltottam. Az előző minden hónapban felírta nekem a fructosumot, a mostani azt mondja, hogy évente csak kétszer adható receptre. Mi az igazság?
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Az utóbbi évtizedek forradalmi változást hoztak a cukorbetegek kezelésében, a vércukor-önellenőrzés a mindennapok részévé vált. Magyarországon a legelterjedtebb inzulinkezelési formák változatlan ingyenessége mellett a biztosító 2012 óta az intenzív formában adott inzulinanalógoknak nemcsak a bevezetését, de a kezelés fenntartását is bizonyos feltételekhez köti. A tablettás kezelés esetén az újabb kezelési módok alkalmazása szakorvosi javaslathoz kötött. A cukorbetegek jogosítványmegújítását is rendelet szabályozza. A súlyos fogyatékosságnak minősülő diabétesz kapcsán igényelhető adókedvezmény igénybevételéről külön jogszabály rendelkezik. Az V. Civil Fórumon elhangzott előadásom alapján készült rövid összegfoglalóm remélhetőleg segít eligazodni a cukorbetegséggel kapcsolatos legfontosabb törvények, rendeletek útvesztőiben.
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
„Ha egy inzulinfüggő 45 éves férfi (7 éve cukorbeteg, nem túlsúlyos) 2008 és 2014 között inzulindependens cukorbetegként volt nyilvántartva (E1090), 2015. január 1-jétől miért lett nem-inzulindependens cukorbeteg (E1190)? Mitől függ a betegséget leíró kód? Jelenleg négyszer ad inzulininjekciót magának, étkezés előtt 12-8-12 egységet, este, lefekvés előtt 42 egységet.”
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Az V. Civil Fórumon elhangzott előadásom alapján készült rövid összegfoglalóm remélhetőleg segít eligazodni a cukorbetegséggel kapcsolatos legfontosabb törvények, rendeletek útvesztőiben.
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
2003 óta 1-es típusú cukorbeteg vagyok. Nagy érdeklődéssel olvastam egy korábbi lapszámban a tesztcsík felírásáról szóló cikküket…
Tovább
Olvasónk kérdezte
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Az inzulin TB-támogatásával kapcsolatosan kért segítséget egy olvasónk. Nagycsaládban élnek együtt, 42 éves fia 2-es típusú diabéteszes és értelmi fogyatékos. Sajnos a HbA1c-értékei 8 százalék felett vannak, ezért fizetnie kell az inzulinért. Fogyatékossága miatt nem tudja kontrollálni étkezését, a több generáció együttélése csak ront a helyzeten. Édesanyja „tehetetlen”. A kezelőorvosa másik terápiát ajánlott, de akkor az inzulinbeadás és az étkezés közti várakozás volt a probléma, nem várta meg a fél órát. Mivel külső segítséget igénylő hipoglikémiája nem volt, ami esetleg indokolná a TB-támogatást, nincs mit tenni?
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Jogosan bírálja-e felül a gyógyszertár az orvos által felírt gyógyszermennyiséget? Konkrétan, a saját gondom: inzulinos cukorbeteg vagyok, napi négyszer szúrom magam. Az orvos havonta felírja a 3 doboz tesztcsíkot, de két hónapja a gyógyszertár NEM adja ki, csak kettőt…
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A cukorbetegek „adóigazolásával” kapcsolatban az utóbbi időben több kérdés érkezett szerkesztőségünkhöz, ezért az ezzel kapcsolatos jogszabályi hátteret az alábbiakban röviden összefoglaljuk, és a leggyakoribb kérdésekre igyekszünk megadni a választ.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A jogosítvány hosszabbításához a diabetológusnak mit kell figyelembe vennie? Milyen jogszabály alapján történik mindez? Egyáltalán, kell-e a javaslat a tablettás betegnek? Mit kell vinni a szakorvosi javaslat beszerzéséhez? A jogosítványhosszabbítással kapcsolatban az orvos kényszerítheti-e a beteget kezelésének megváltoztatására, esetleg inzulinkezelés bevezetésére? (P. Sné)
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
Egy kedves olvasónk az inzulinadagoló penekhez való tű és az egyszer használatos fecskendő felírási szabályozásáról érdeklődött.
Tovább
Mi változott és mi nem?
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A sajtóban és a médiában napvilágot látott hírek nem mindig tükrözték a valóságot a változásokról, amit az egészségügyi kormányzat hajtott végre a cukorbetegek gyógyszer-támogatási rendszerében az utóbbi fél évben. Ezért az alábbiakban szeretném összefoglalni a jelen helyzetet. Az igazsághoz tartozik, hogy az előző, a 2011 végén kiadott rendeletmódosítás a jelenleginél sokkal szigorúbb, szinte teljesíthetetlen megszorítást írt elő. Ez nagy felháborodást keltett mind szakmai berkekben, mind a betegek körében.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A világszerte járványszerűen terjedő, részben a helytelen életmóddal, részben örökletes tényezőkkel magyarázható 2-es típusú cukorbetegség diétával, mozgással, testsúlycsökkentéssel és tablettákkal sokáig jól kezelhető; mivel itt nem inzulinhiányról, hanem főleg az inzulinhatás csökkenéséről, inzulinrezisztenciáról van szó. Emellett azért már a kezdeti stádiumban is megfigyelhető inzulin-elválasztási zavar. Mindenkinél előfordulhatnak olyan „stresszhelyzetek”, amelyek átmenti jelentős vércukor-emelkedéssel járhatnak és rövid időre inzulinkezelést kell alkalmazni. Az évek múlásával a betegek egy részében a tablettás kezelés már nem eléggé hatékony, a hasnyálmirigy inzulintermelése kimerül, és a normális vércukorszint biztosítása érdekében végleges inzulinkezelés bevezetése válik szükségessé.
Tovább