Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

A metabolikus szindróma

„Zavarok együttállása”

A metabolikus szindróma

Szerző: Dr. Simonyi Gábor

Egészséggel, betegségekkel kapcsolatos írásokat olvasva egyre gyakrabban találkozhatunk a metabolikus szindróma kifejezéssel. Nem önálló betegségről van szó, több, párhuzamosan fennálló, a szív- és érrendszeri betegségekre hajlamosító anyagcserezavart foglal össze így az orvostudomány. Hasi típusú elhízás, vérzsírrendellenességek (emelkedett trigliceridszint, csökkent HDL-koleszterin-szint), magas vérnyomás, a szénhidrátanyagcsere zavara – ezen öt különböző betegség vagy állapot közül bármelyik három együttes jelenlétéhez kötött a metabolikus szindróma diagnózisa. A metabolikus szindróma elemei önmagukban emelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, míg ezek együttese már megsokszorozza.

 Tovább
A magasvérnyomás-betegség kezelése fix gyógyszer-kombinációkkal

A magasvérnyomás-betegség kezelése fix gyógyszer-kombinációkkal

Szerző: Dr. Simonyi Gábor

A magasvérnyomás-betegség kezelése során az életmódterápia mellett a legtöbbször gyógyszerek adására is sor kerül. A vérnyomáscsökkentő gyógyszereknek igen széles palettájáról válogathat a kezelőorvos. A választáskor figyelembe kell venni a kísérőbetegségeket, illetve azt is, hogy a beteg vérnyomása mennyire magas a kezelés indításakor, vagy annak módosításakor. A kísérőbetegségek jelenléte azonos vérnyomás-kategórián belül jelentősen fokozza a szív- és érrendszeri kockázatot. Ez azt jelenti, hogy például a magasvérnyomás-betegséggel rendelkező cukorbetegnek vagy krónikus vesebetegnek lényegesen nagyobb az esélye a szív- és érrendszeri betegségekre, mint az ezekben nem szenvedő, „csak” hipertóniásoknak. Mindez kihatással lesz a gyógyszeres kezelés intenzitására, illetve az elérendő vérnyomásértékre. Előfordulhat, hogy a kezelőorvos úgy látja, a jelentős vérnyomás-emelkedés vagy a fokozott szív- és érrendszeri kockázat miatt a gyógyszeres kezelést mindjárt két gyógyszer kombinációjával indítja.

 Tovább
A sikeres terápia záloga

A beteg-együttműködés

A sikeres terápia záloga

Szerző: Dr. Simonyi Gábor

Minden betegség gyógyszeres kezelése során nagyon fontos, hogy a beteg betartsa az orvos utasításait, javaslatait. Ennek az együttműködésnek a jellemzésére a terápiahűség kifejezést használjuk. A különböző vizsgálatok szerint a gyors lefolyású betegségek (pl. influenza, hólyaghurut, megfázás stb.) esetén jobb a terápiahűség, mint a hosszan tartó, krónikus betegségek kezelése során. A tartós betegségben szenvedők gyakran élethosszig tartó gyógykezelésre, gyógyszerszedésre szorulnak a megfelelő terápiás eredmény eléréséhez, majd fenntartásához. Ez az eredmény azonban a beteg számára sokáig alig észrevehető előnyöket hoz, ugyanakkor jelentősége igen nagy. A magasvérnyomás-betegség kezelésével és a vérnyomásértékek megfelelő szinten tartásával hosszú távon olyan előnyök jelentkeznek, mint a stroke (agyszélhűdés), a szívizom-infarktus vagy a krónikus vesebetegség megelőzése. Mindezen betegségek nagy valószínűséggel elkerülhetők lesznek, ha a beteg az orvos utasításainak megfelelő adagban és gyakorisággal szedi a vérnyoáscsökkentő gyógyszert vagy gyógyszereket.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!