Diabetes és Hypertonia Magazin
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A cukorbetegek fertőzéses kórképeivel kapcsolatos ismeretek igen fontosak a betegek számára, s ennek több oka van. Egyrészt egyes fertőzéses eredetű kórképek cukorbetegekben gyakrabban alakulnak ki, különösen akkor, ha az anyagcsere-helyzet tartósan rossz. Másrészt ismeretesek olyan speciális fertőzések, amelyek jellemző módon, szinte kizárólag csak cukorbetegekben fordulnak elő. Végül igen nagy jelentőségű az a körülmény, hogy egy fertőzéses eredetű megbetegedés a szénhidrátanyagcsere-zavart átmenetileg ronthatja, hányinger, hányás miatt nehézkessé válhat a tabletták szedése, gond merülhet fel az inzulin adásával kapcsolatban.
Mindezek miatt érdemes újra röviden áttekinteni a cukorbetegek fertőzéses eredetű kórképeivel kapcsolatos – a Diabetes 1998/2. számában megjelent – ismereteket, betegeink sokszor elhangzó kérdései szerint.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A magasvérnyomás-betegséggel élők meglehetősen gyakran szenvednek cukorbetegségben is. Ez döntően a felnőtt-idős betegek körében figyelhető meg, amikor is a hipertónia a betegek 80–90%-ában cukorbetegséggel vagy annak előállapotával együtt észlelhető. A cukorbetegek vércukorcsökkentő kezelésének az a célja, hogy a vércukorértékeket a normális tartományhoz közelítsük. Ennek során azonban előfordul, hogy a betegnél nem kívánatos módon túl alacsony vércukor alakul ki, ezt nevezzük hipoglikémiának. A hipoglikémia veszélyekkel jár, a betegnek panaszt, olykor tudatzavart okozhat, amit mindenképpen el kell kerülni, vagy legalábbis a kialakulás kockázatát csökkenteni kell. Az alábbiakban a hipoglikémiával kapcsolatos alapvető tudnivalókat foglaljuk össze.
Tovább
Gyakorta felmerülő kérdések
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A cukorbetegséghez gyakran társul hipertónia. A fiatalkorban kezdődő, inzulinkezelést szükségessé tévő 1-es típusú cukorbetegségben vérnyomás-emelkedést elsősorban akkor látunk, ha veseszövődmény kezd kialakulni. Ebben a betegségtípusban a vesekárosodást a vérnyomás emelkedése, a vizeletben a fehérjeürítés fokozódása és a vesefunkciót jelző laboratóriumi paraméterek romlása jelzi. Szerencsére ez a szövődmény az 1-es típusú cukorbetegeknek csak kis hányadát érinti, a kialakulásra hosszabb betegségtartam és nem megfelelő kezelés esetén számíthatunk. Ezzel ellentétben a felnőtt- és időskorban kezdődő 2-es típusú cukorbetegségben a hipertónia a betegek kb. 80–90%-ában megjelenik, az már a cukorbetegség felismerésekor, sőt, annak kórmegelőző állapotaiban is észlelhető. A vérnyomás emelkedését (a cukorbetegség kialakulásával együtt) az elhízás, a stressz, gyakran a feszített munka, a rendszertelen életvitel, a váltott műszakban való dolgozás elősegíti. Ugyanakkor 2-es típusú diabéteszben is kialakulhat a cukorbetegség veseszövődménye, amelynek egyik kísérő jelensége a hipertónia lehet.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A vércukor-önellenőrzés célja a beteg vércukorszintjének rendszeres ellenőrzése, így az a cukorbetegség kezelésének, követésének hasznos eszköze. Megfelelő edukáció nélkül a vércukor-önellenőrzés célja nem teljesül, hiszen az nem az adatok gyűjtése, hanem azok hatékony felhasználása a jobb anyagcserehelyzet elérése érdekében. A vércukormérés célját, kivitelezését a kezelőorvosnak, illetve a gondozást segítő diabetológiai szakápolónak minden esetben el kell magyaráznia a betegnek.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A cukorbetegség (diabetes mellitus, a közbeszédben diabétesz) kezelésére használatos vércukorcsökkentő gyógyszerek (antidiabetikumok) fő hatása értelemszerűen a vércukorcsökkentés, hiszen ezeket a készítményeket azért választjuk, hogy a diabétesz alapvető jellegzetességét, az emelkedett vércukorértékeket a normális tartományhoz közelítsük. Mivel a cukorbetegek jó része emellett hipertóniás, túlsúlyos, gyakran elhízott, kezeléskor célszerű olyan antidiabetikumot választani, amely a társbetegségeket is előnyösen befolyásolja.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A hipertónia és a cukorbetegség (diabétesz) meglehetősen gyakran társul egymással. Egyik fajtája, a 2-es típusú (felnőtt- vagy időskori) cukorbetegség meglehetősen gyakran társul magasvérnyomás-betegséggel, egyes felmérések szerint a betegek csaknem 90 százalékában együtt lehet megtalálni a cukorbetegséget és a magas vérnyomást. Az 1-es típusú (gyermek-, serdülőkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdődő) cukorbetegség esetén magas vérnyomást sokkal ritkábban, általában csak a cukorbetegség veseszövődményének kialakulásakor látunk. Érdemes néhány gyakran feltett kérdést áttekinteni ebben a témakörben.
Tovább
Szerző: Dr. Jermendy György
Cukorbetegség, magasvérnyomás-betegség, vesebetegség – kialakulásuknak sok a közös kockázati tényezője, amit bizonyít az is, hogy nemritkán együtt fordulnak elő. Közös bennük az is, hogy kezelésükhöz alapvetően hozzátartozik a diétás étrend. A magasvérnyomás-betegségben követendő étkezési elvekről korábban már olvashattak, a vesebetegek diétájáról e számban találhatnak információkat. Az alábbiakban pedig összefoglaljuk a cukorbetegekre vonatkozó étkezési előírásokat.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A diabetológiai kutatás nemcsak rendkívül intenzív, hanem eredményes is, hiszen a cukorbetegek terápiás lehetőségei az elmúlt néhány évben új készítményekkel bővültek. A szakma számára fontos körülmény, hogy 2012-ben megjelent az Európai Diabétesz Társaság és az Amerikai Diabétesz Társaság közös ajánlása, amely a 2-es típusú diabéteszben szenvedők ellátása terén ad útmutatást. Hazánkban is megújult és 2014. január vége óta hozzáférhető a szakmai irányelv, a részleteket is tartalmazó és ezért elég terjedelmes útmutatásból érdemes áttekinteni azt a részt, amely a gyógyszeres kezelés elvével foglalkozik.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
Régóta ismert, hogy a diabétesz mellitusz és a hipertónia, azaz a cukorbetegség és a magasvérnyomás-betegség egymással szorosan összefügg. Számos felmérés igazolta, hogy a jellegzetesen felnőtt- vagy időskorban kezdődő 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők kb. 80 százalékának egyidejűleg magas a vérnyomása is.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A cukorbetegségre jellemző idült szövődmények között kiemelt jelentőségű a veseszövődmény (nephropathia diabetica). Veseszövődmény esetén a vérnyomás emelkedik, a vizeletben fehérje (albumin) jelenik meg, s a vese egyre kevésbé tud eleget tenni kiválasztó funkciójának. A betegek gyakran tesznek fel olyan kérdéseket, amelyekből kiderül, hogy e szövődmény néhány részletével talán kevésbé vannak tisztában, s a teendőket illetően is útmutatást várnak. A fontosabb ismereteket érdemes tehát áttekinteni.
Tovább
Szerző: Prof. dr. Jermendy György
A metabolikus szindróma olyan tünetegyüttes, melynek fő alkotói az elhízás, magas vérnyomás, magas vércukorszint és kóros vérzsír-összetétel (diszlipidémia). A felsorolt kockázati tényezők együttes jelenléte nagyban megnöveli a koszorúérbetegség, a stroke és a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Tovább