Diabetes és Hypertonia Magazin
Szerző: Dr. Benczúr Béla
Egy 36 éves fiatal nőnek egy szűrőprogram során 265/145 Hgmm-es vérnyomást mértek a szűrést végző nővérek. Az 1-1 perc szünettel végzett további két mérés eredménye: 232/152 és 249/146 Hgmm! A páciens teljesen panaszmentes volt! A dátum: 2024. május 17-e, mely éppen a Hipertónia Világnapja volt! Vérnyomására nem szedett gyógyszert, vérnyomását legalább 5 éve nem mérte, semmilyen ismert betegsége nem volt.
Tovább
Február 2. – Wear Red Day
Szerző: Dr. Benczúr Béla
Február 2-a, február első pénteki napja a Wear Red Day arra utal, hogy aznap öltözzünk pirosba, viseljünk valami pirosat a ruhánkon, ami lehet egy kendő, sál, kalap vagy kitűző, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők szívbetegsége legalább annyira fontos kérdés, legalább…
Tovább
Korai artériás öregedés
Szerző: Dr. Benczúr Béla
2016 márciusában futottam életem első félmaratonját, a Roma-Ostia félmaratont Olaszországban. Sokezer idősebb-fiatalabb futó között volt egy idős úr, akit egy jóval fiatalabb futó utolérve megkérdezett: Quanti anni hai? Settanta due – hangzott a válasz, vagyis – Hány éves ön? Hetvenkettő. Az idős futó nem nézett ki többnek hatvannál.
Tovább
Szerző: Dr. Benczúr Béla
A magas vérnyomás, a hipertónia az egyik leggyakoribb szív-érrendszeri rizikótényező, amelynek számos szervi szövődménye alakulhat ki. A hipertóniára joggal mondhatjuk, hogy „néma gyilkos”, hiszen világszerte 10 millió haláleset írható közvetlenül a hipertónia számlájára, több, mint a cukorbetegség (évi 5 millió haláleset) és a dohányzás (3 millió haláleset) áldozatainak a száma együttvéve, és sajnos a páciensek felénél nem diagnosztizálják időben a betegséget. Nem véletlen, hogy a Nemzetközi Hipertónia Társaság 2017 óta májust a vérnyomásmérés hónapjának szenteli (MMM: May Measurement Month) annak érdekében, hogy minél több olyan egyénnek mérjenek vérnyomást, aki nem tudott a hipertóniájáról. A mozgalomhoz a Magyar Hypertonia Társaság is csatlakozott, hiszen a hipertónia hazánkban a felnőtt lakosság közel felét, legalább 3,5–4 millió embert érint.
Tovább
Szerző: Dr. Benczúr Béla
A szív- és érrendszeri betegségek az elmúlt 100 év során világszerte vezetik a halálozási statisztikákat, ami azt jelenti, hogy a legtöbb áldozatot ezek a betegségek követelik. Közülük a legtöbb halálesetért a szívbetegségek a felelősek, míg a stroke (vagyis a szélütés, melynek 85 százaléka érelzáródáson alapuló, úgynevezett lágyulásos stroke, míg csupán 15 százaléka a klasszikus vérzéses stroke, vagyis agyvérzés) a harmadik vezető halálok. Talán kevesebben tudják, de nőkben is ez a két betegségcsoport a legfőbb ellenség, szemben azzal a köztudatban lévő felfogással, miszerint a daganatos betegségek, pl. az emlőrák okozza nők körében a legtöbb halálesetet. Elgondolkodtató, hogy az infarktussal, agyvérzéssel, érszűkülettel kórházba kerülők jó részének kórelőzményében gyakran akár 4-5 kockázati tényező is szerepel.
Tovább
Mikor? Kinek?
Szerző: Dr. Benczúr Béla
A vérnyomáshoz mindenki ért, a vérnyomás hálás téma az emberek között nemcsak az orvosi rendelők várótermeiben, de a családtagok, barátok körében is. A vérnyomás célértékét, vagyis azt az értéket, amelyet a kezeléssel el szeretnénk érni, nem is olyan könnyű meghatározni, nem annyira egzakt tudomány, mint azt elsőre gondolnánk.
Tovább