Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

Sokat adott a GDM, de el is vett

Sokat adott a GDM, de el is vett

Eddig két terhességem volt, az elsőnél irtózatos „paramami” voltam. A cukorterhelés eredménye 7,2 lett, így csak „odafigyeltem”. Hozzáteszem, 2020-ban, a COVID miatt nem csinálták meg a vizsgálatot TB-alapon, mert a családomban nincs egyenes ágon cukorbeteg, így magánrendelőbe mentem. A környezetemtől kaptam érte hideget, meleget: régen sem volt ilyen, felesleges!

 Tovább
Telemedicinás cukorbeteg-gondozás az EESZT-ben

Telemedicinás cukorbeteg-gondozás az EESZT-ben

A Dcont® eNAPLÓ telemedicinás rendszert fejlesztő 77 Elektronika Kft. víziója, hogy elérhetővé váljon a napi betegellátásban a teljes körű diabéteszmenedzsmentet támogató online orvosi távfelügyeleti megoldás. Ennek egyik fontos mérföldköve, hogy a Dcont® eNAPLÓ rendszerbe feltöltött vércukoradatok automatikusan szinkronizálódnak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térrel (EESZT), így ezekhez minden egészségügyi dolgozó azonnal hozzáférhet.

 Tovább

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Tippek nőgyógyászoktól

Szerző: Somfai Katalin

Az amerikai diaTribe.org portál elismert nőgyógyászokat kérdezett: mit tanácsolnak azoknak, akiket frissen diagnosztizáltak gesztációs diabétesszel?

 Tovább
Főtt ételek szénhidráttartalom-számolása

Főtt ételek szénhidráttartalom-számolása

Szerző: Zoboky Barbara

A főtt ételek szénhidráttartalmának kiszámolása a legnehezebb, hiszen ezek több nyersanyagból állnak, több helyről tevődik össze a szénhidráttartalmuk. Eleinte nagyon bonyolultnak látszik, de odafigyeléssel hamar megtanulható. Ehhez nyújtok most segítséget.

 Tovább
Hidratálás

Hidratálás

A víz valamennyi élő szervezet fő alkotórésze, az emberi test legnagyobb mennyiségben előforduló összetevője. Egy újszülött testtömegének akár 75 százaléka is lehet víz, egy felnőtt ember testtömegének 50–60 százalékát teszi ki…
 Tovább
Jakupcsek Gabriella gesztációs diabétesze

A mi kilenc hónapunk

Jakupcsek Gabriella gesztációs diabétesze

Szerző: Herth Viktória

Kismamák örök panasza – nekem is az volt annak idején –, hogy domborodó pocakjuk minden hölgyet saját terhessége, szülése felelevenítésére ösztönöz. Több évtizeddel saját történetünk után osztjuk a jó tanácsokat, ha kérik, ha nem. Szívesen beszélgetünk a mi kilenc hónapunkról.
Jakupcsek Gabriellát is azért hívtam fel, hogy az ismert televíziós személyiség gesztációs diabéteszéről interjút készítsek. A kérdés-felelet „katonás” ritmusa helyett azonban jóízű beszélgetés kerekedett. Én természetesen ismertem őt, ha nem is személyesen, ő azonban nem tudott a létezésemről. De mielőtt letettük a telefont, megállapítottuk, sok a hasonlóság köztünk. Mi élveztük a beszélgetést, és reméljük, egy-két jó tanács segít a most gesztációs diabétesszel élő fiatal anyukáknak.

 Tovább
A jó diabos holtig tanul

DiabAkadémia

A jó diabos holtig tanul

Szerző: Muskát Erika

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete többnapos intenzív képzést tartott 1-es típusú diabétesszel élő felnőttek számára. A DiabAkadémia célja, hogy a meglévő ismereteket bővítse, elmélyítse. A képzéshez nagyszerű szakemberek, kiváló előadók csatlakoztak, az ő szakértelmük, nyitottságuk, közvetlenségük garantálta, hogy a résztvevők – barátságos légkörben – teljes körű és mély ismereteket szerezzenek a diabétesz kezeléséről.

 Tovább

Kérdések és válaszok

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket. Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.

 Tovább
XVIII. Országos Gyermekdiabétesz Nap – Győr

XVIII. Országos Gyermekdiabétesz Nap – Győr

Szerző: Dr. Pap Krisztina

Ma Magyarországon mintegy 6000 gyermek él cukorbetegséggel, az elmúlt 30 évben megháromszorozódott az 1-es típusú cukorbetegség megjelenésének gyakorisága, évente 250–300 új esetet diagnosztizálnak, ezért is fontos ez a rendezvény.

 Tovább
Bennünk van a létra

Bennünk van a létra

2014-ben jelent meg a Diabetest is menedzselő Tudomány Kiadó gondozásában Ambrus Flóra Candy című könyve. A vékony könyvecske akkor 1500 forintba került, ma az antikváriumokban 8–9000 forintért kínálják. A hatalmas áremelés oka a máig meglévő kereslet, s a tény, hogy nehéz hozzájutni. (A közeljövőben ez megváltozik, mert ismét kiadásra kerül a Candy.)

 Tovább
Mediterrán diéta

A legjobb megelőzés

Mediterrán diéta

Szerző: Kicsák Marian

Ancel Keys és munkatársai végeztek egy nagyobb vizsgálatot még az 1950-es években Seven Countries Study néven, és azt tapasztalták, hogy az eltérő kultúrákban élők étrendje között különbségek mutatkoznak…
 Tovább
Az eredmények mutatják meg, hogy jól csináltam-e a dolgomat

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Az eredmények mutatják meg, hogy jól csináltam-e a dolgomat

Erős Antóniát mindenki ismeri az országban. Az RTL Klub híradósa sokat tett a cukorbetegség megismertetéséért, a cukorbetegek elfogadtatásáért. Már azzal is, hogy nyilvánosan felvállalta diabéteszét, az általa létrehozott Egy Csepp Figyelem Alapítvány pedig nagyon sok mindent tesz e célok érdekében.

 Tovább
Tudásmegosztás és a közösség ereje – Szurikáta módra

Szurikáta Alapítvány

Tudásmegosztás és a közösség ereje – Szurikáta módra

Szerző: Tóbiás Lilla

Május 11-én harmadik alkalommal adott át 100 Varázspálca díjat a diabéteszes gyermekek pedagógusainak a Szurikáta Alapítvány az Eisberg támogatásával.
Újdonságként mutattuk be a SzuriTesók alkalmazást, a Szurikáta Alapítvány szülői kapcsolatteremtő appját. A díjátadón debütált Lackfi János Cukiságok verseskönyve, ami a gyermekkori cukorbetegségre hívja fel a kisgyermekes szülők figyelmét.

 Tovább
Peti, Fecsi és Kornélia

Peti, Fecsi és Kornélia

Szerző: Herth Viktória

Ezt az interjút tekintsék a Diabetes magazin születésnapi ajándékának. Úgy érzem, ennél szebb ajándékot nem is kaphattunk volna.

 Tovább
A terhesség tervezésekor kell elkezdeni a gondozást

Cukorbetegség és gyermekvállalás

A terhesség tervezésekor kell elkezdeni a gondozást

Szerző: Herth Viktória

A Magyar Diabetes Társaság Diabétesszel Társuló Terhességgel Foglalkozó Munkacsoportjának vezetője prof. dr. Tabák Gy. Ádám, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika diabetológiai szakrendelésének vezetője. A professzor több mint 20 éve foglalkozik cukorbeteg kismamákkal.
Ezen a néven az MDT munkacsoportja 2008 óta működik, de a cukorbeteg terhes anyák speciális, intenzív gondozásának jelentőségét hazánkban már évtizedekkel ezelőtt felismerték, és a ’60-as évektől számos orvos foglalkozott a diabéteszes nők terhesség alatti gondozásával.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!