Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

Sikeres évet zárt a Cukorbetegek Egri Egyesülete

Sikeres évet zárt a Cukorbetegek Egri Egyesülete

A Cukorbetegek Egri Egyesülete tavaly is rengeteg programot valósított meg. Minden hónapban betegoktató klubfoglalkozást tartottunk, ami azért nagy szó, mert 2000 óta egyetlen klubfoglalkozásunk sem maradt el…
 Tovább
10 éves Szurikáta programok

Szurikáta Alapítvány

10 éves Szurikáta programok

2025 elején 10 éves lett a DiabTanoda pedagógusképzés és a Szurikáta gyermekfoglalkozás – a Szurikáta Alapítvány két alapprogramja, amivel a diabéteszes gyerekek integrációjához aktívan hozzájárul. A cikkben felidézzük mi történt 10 év alatt.

 Tovább
Betegen is teljes életet élni!

Gödöllői jelmondat

Betegen is teljes életet élni!

A tudomány mai állása szerint a diabétesz gyógyíthatatlan. A szinten tartás, a szövődmények megelőzése nagyon fontos annak, aki ebben a betegségben szenved. Bizonyított tény, hogy a rendszeres testmozgás csökkenti a vércukorszintet, jó hatással van a vérkeringésre, az erek tágulására. Ezért vezettük be klubtagjainknak – heti kétszeri alkalommal – a nordic walking sétát. Mottónk: „Mozogj az egészségedért!”

 Tovább
Sportos Cukros gála

Sportos Cukros gála

Rendszeres olvasóink tudhatják, hogy a Sportos Cukorbetegek Egyesületében mindig történik valami. Általában edzőtáborokról, fantasztikus sporteredményekről, túrákról, a Balaton körbebiciklizéséről szoktunk tudósítani…
 Tovább
Az elhízás krónikus betegségnek számít

Több mint 5,5 millió magyar él súlytöbblettel

Az elhízás krónikus betegségnek számít

Napjaink egyik legjelentősebb járványává nőtte ki magát az obezitás: világszerte több mint 1 milliárd, hazánkban több millió ember küzd elhízással vagy túlsúllyal, és az előrejelzések szerint 2035-re a Föld lakosságának több mint felét érinti majd a probléma. A legjelentősebb nemzetközi orvosszervezetek önmagában is krónikus betegségként tartják számon az elhízást, amely gyakran túlmutat az egyén kontrollján. Az obezitás ráadásul 200 szövődmény fokozott kockázatával is jár, valamint komoly anyagi terhet jelent az ellátórendszer számára. Tekintve, hogy a lakosság körülbelül egyharmada túlsúlyos, közel egynegyede pedig elhízott, Magyarország jelentős népegészségügyi kihívással néz szembe – hívták fel a figyelmet szakorvosok és dietetikusok a Lilly Hungária Kft. kerekasztal-beszélgetésén.

 Tovább
Cukorbetegség? Inkább édes élet – csak okosan!

Cukorbetegség? Inkább édes élet – csak okosan!

Szerző: Füzesi Brigitta

A cukorbetegségről valószínűleg senkinek sem egy izgalmas kalandfilm, hanem sokkal inkább a többé-kevésbé szigorú diéta és az orvosi vizsgálatok sora jut eszébe. Pedig a CEOSZ, azaz a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége éppen azért dolgozik, hogy a diabétesz ne egy végeláthatatlan tiltólista, hanem egy jól kezelhető, sőt akár élvezhető életmód legyen. Nézzük, hogy 2025-ben hogyan próbáljuk ezt elérni.

 Tovább
Mutassuk meg a világnak, mire képesek a diabéteszesek!

Mutassuk meg a világnak, mire képesek a diabéteszesek!

Szerző: Somfai Katalin

Aleksandra Wielogórska a tavalyi Lengyelország szépe verseny 5. helyezettje, a legszebb hajú versenyző különdíj nyertese, ő képviselte hazáját a Miss Grand Internationalen. Aleksandra 1-es típusú diabéteszes, a szépségversenyeken is büszkén viselte Dexcomját és inzulinpumpáját.

 Tovább
Az ízületi kopásról

Az ízületi kopásról

Szerző: Dr. Mező Róbert

Az ízületi kopás, avagy artrózis a porcot érinti, fokozatosan alakul ki, fájdalmat és mozgáskorlátozottságot okozva. Több oka lehet, elsőként még a mesterséges intelligencia is az öregedést nevezi meg.

 Tovább
Junior 2025 KVÍZ

Junior 2025 KVÍZ

Szeretnénk még izgalmasabbá tenni a Diabetes Junior új számának megjelenését és a XIX. Országos Gyermekdiabétesz Napot. A rendezvény alkalmából, a szervezőkkel kapcsolatos kérdésekből összeállított tesztet április 5-én 0 órától április 6-án éjfélig töltheted ki…
 Tovább
Újhagymás rántotta tortillaágyon, salátával

Szálka Brigitta receptje

Újhagymás rántotta tortillaágyon, salátával

Szerző: Szálka Brigitta

1 adag energia- és tápanyagtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
364 kcal 19 g 17 g 32 g
 Tovább
Fonott kalács

Szálka Brigitta receptje

Fonott kalács

Szerző: Szálka Brigitta

1 szelet energia- és tápanyagtartalma (tészta nélkül):
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
132 kcal 3 g 5 g 18 g
 Tovább
Zöldborsóleves saját anyagával sűrítve

Szálka Brigitta receptje

Zöldborsóleves saját anyagával sűrítve

Szerző: Szálka Brigitta

1 adag energia- és tápanyagtartalma (tészta nélkül):
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
119 kcal 4 g 5 g 12 g
 Tovább
A nagymama főztje

Keressük a régi ízeket

A nagymama főztje

Szerző: Szálka Brigitta

Minden családban van egy füzet, de legalább egy szakadozott, kopott dosszié, benne cédulákkal, s a füzetben, a cédulákon ősi családi receptek olvashatók. Az egyik az anyai dédmama levesének leírása, a másik az apai nagymama pogácsájának a titka. A harmadik az anya családjából hozott pirospaprikás és az apa családjától örökölt halvány színű, ecetes zöldbabfőzelék „házasságából” született új – piros és ecetes – változata a főzeléknek. Kincsek ezek, az idő múlásával egyre inkább felértékelődnek. Igaz, az ilyen-olyan intoleranciák, a mi esetünkben a diabétesz miatt nem ehetjük azt, amit gyermekkorunkban. Mégis keressük a régi ízeket.

 Tovább
Dr. Strényer Ferenc

Bemutatjuk szakértőinket

Dr. Strényer Ferenc

Szerző: Herth Viktória

A Diabetes magazin legfőbb érdeme, hogy a benne olvasható információk mindig hitelesek. A mai világban, amikor mennyiségi – és minőségi – korlát nélkül ömlik ránk a neten mindenféle ismeret, ez különösen fontos. Mert az információhiánynál a hibás tudásanyag talán még rosszabb. Ezt a szakszerűséget – a lapunkat és a cukorbetegek országos közösségét segítő – diabetológusoknak és egyéb szakembereknek köszönhetjük.
A minden kedd este megtartott DiabPont interaktív szakmai programok, a CEOSZ honlapján feltehető és 24 órán belül megválaszolt kérdések, a közérthető nyelven megfogalmazott, de időnként orvosi mélységet elérő cikkek magazinunkban – mind-mind a diabéteszesek tájékoztatását, képzését szolgálják.
Elhatároztuk, hogy ebben az évben megismertetjük olvasóinkat azokkal a szakértőkkel, akik e munkánkat segítik. Elsőként dr. Strényer Ferenc főorvos urat, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház osztályvezetőjét mutatjuk be.

 Tovább
Orvosok, betegek közösen

15 éve létezik a Civil Fórum

Orvosok, betegek közösen

Szerzők: Prof. dr. Winkler Gábor, Herth Viktória

2010-ben rendeztük az első Civil Fórumot Tihanyban, a Magyar Diabetes Társaság kongresszusához csatlakozva (címkép). A COVID miatt egy év kimaradt, ráadásul 2020-ban nem személyesen találkoztunk, honlapunkon lehetett megnézni az előadásokat. 2014-ben születésnapot tartottunk, nem fórumot, de a program hasonló volt, ráadásul, ha „elő-fórumnak” tekintjük a veszprémi Arénában megtartott 20 éves születésnapot – teljesen zavarossá válik, hogy hányadik alkalommal találkoznak a civil szervezetek vezetői egymással és a szakemberekkel. Annyi biztos, hogy 15 éve rendszeresen. Ez pedig alkalmat teremt a visszatekintésre.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!