Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

A cukorbetegség veseszövődményeinek kapcsolata a vérnyomással

Szerző: Prof. dr. Wittmann István

A cukorbetegek száma folyamatosan nő. Ma Magyarországon a népesség 8–10%-ában mutatható ki cukorbetegség, és a cukorbetegséget megelőző, már kóros eltéréseket mutató állapotok hasonló gyakorisággal fordulnak elő. Így ma hazánkban csaknem minden ötödik embernek van valamilyen szénhidrátanyagcsere-zavara, azaz népbetegségről beszélhetünk.

 Tovább
Élhet úgy, mint az egészségesek

Vérnyomás- és cukorbeteg?

Élhet úgy, mint az egészségesek

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Mint valamennyi családorvos, én is sokszor találkozom olyan beteggel, akinek egyidejűleg van cukor- és magasvérnyomás-betegsége. Számtalan kérdést tesznek fel pácienseim, érthető, elfogadható választ várva. Ebben a cikkben a leggyakrabban felmerülő problémákat tárgyalom. Arra keresünk választ, hogy mennyiben jelent nagyobb kockázatot az, ha meglévő hipertónia mellett kialakul a cukorbetegség is, vagy ha a már ismert cukorbetegség mellett a vérnyomás is tartósan magassá válik. Miért fordul elő gyakran a két betegség együtt? Mi az a metabolikus szindróma? Mit tud tenni az illető a jobb állapotáért?

 Tovább
Ahogy a gyógyszerészek látják

Gyógyszer(ész)ek – beteg(ség)ek

Ahogy a gyógyszerészek látják

Szerző: Fazekas Erzsébet

Riportban kérdeztük a gyógyszerellátás két fontos szereplőjének, a patikusokat tömörítő Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) és az originális gyógyszereket gyártó cégeket képviselő Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGy) egy-egy vezető tisztségviselőjét.

 Tovább
Gondolatok a gyógyszerválasztásról (rendelésről)

Gondolatok a gyógyszerválasztásról (rendelésről)

Szerző: Dr. Barta László

A 70-es években is szép számmal kezeltünk magas vérnyomású betegeket. Mások voltak a határértékek, és nem ismertük a célértékek fontosságát. Mást jelentett a gondozás, és nem tudtuk, hogy a beteg-felvilágosításnak mekkora a jelentősége. A hipertónia kivizsgálásának a lehetőségei korlátozottak voltak. Az otthoni vérnyomásmérések csak fehérholló számban történtek. A kezeléshez két-három gyógyszerből írtunk fel. A bonyolult esetekben volt lehetőség még néhány erélyes szer alkalmazására, de veszélyeik miatt csak a kórházi kezelések során használtuk. Az orvos kevesebből választhatott, így a betege is keveset szedhetett. Talán a betegnek és orvosnak is „egyszerűbb” volt, de szakmailag mégis szegényebb.

 Tovább
A gyógyszeres szekrény rejtélye…

A gyógyszeres szekrény rejtélye…

Szerző: Dr. Antalics Gábor

A családorvosi munka egyik sajátos vonása a folyamatos betegellátás. Ez  alatt  az értendő, hogy egy páciens praxisba bejelentkezése után mindig a választott családorvossal találkozik, a legtöbb betegségére helyben megkapja a szükséges ellátást. A heveny betegségek ellátása mellett ez természetesen vonatkozik a krónikus bajok, mint például a magasvérnyomás-betegség gyógyítására is. Hónapról hónapra, évről évre, mindig az állapottól függően, a szövődményeket, a társuló egyéb betegségeket figyelembe véve látjuk el betegeinket! Azt is gondolhatjuk, hogy ez a folyamat hamar egyszerűvé válik, meglepetéseket nem tartogat. Nemrégiben az otthonában látogattam meg egyik régi betegemet – nevezzük csak Beteg Lászlónak – soron következő állapotfelmérésre, kezelésellenőrzésre, gyógyszerfelírásra. A látogatás során meglepő tapasztalatokkal gazdagodtam. Szolgáljon tanúsággal mások számára is, legyen elgondolkodtató orvosnak és betegnek egyaránt!

 Tovább

Diéta haladóknak

Menüvariációk

Szerző: Kicsák Marian

Az egyéni étrend összeállítását segíthetik a különböző szénhidráttartalmú menüvariációk. Az alábbi táblázatokban a szénhidráttartalmon kívül az energia-, zsír- és fehérjetartalmat is feltüntettük.
A táblázatokat Kicsák Marian dietetikus állította össze.

 Tovább
Ryan megtornáztatna, de előbb sétáljunk

Ryan megtornáztatna, de előbb sétáljunk

Szerző: Madácsy Tamás

A második Civil Fórumon egy fiatalember, Ryan Phillips megtornáztatta a résztvevőket, ámbár sokan visszafogottan mozogtak, hiszen nem sportruhában érkeztek a találkozóra. A hétköznapokban viszont érdemes tréningruhába öltözni, és mozgás, mozgás! Ennek fontosságáról beszélt a Magyarországon élő angol fitnesztanár lapunk olvasóinak.

 Tovább
A fogyás és az egészség receptje: a testmozgás

A fogyás és az egészség receptje: a testmozgás

Szerző: Szőke Mária

Amerikában is, itt Magyarországon is sok a túlsúlyos ember, mondja szemünkbe egy fiatalember, így egyenesen, nem kertelve.

 Tovább
Akkor is a mi életünk

Akkor is a mi életünk

Ne haragudj, meggondoltam magam, mégsem szeretnék interjút adni. Nem szeretném, ha a fiam tudná, miket éreztem akkoriban.

 Tovább

Itt mindenki tök jól van

15 éve táboroztat cukorbeteg fiatalokat a 20 éves Heves Megyei Diabétesz Szövetség.

 Tovább

Tengerparti nyaralás

Szerzők: Kissné, Cserhalmi, Márta

A tengerparti nyaraláson részt vevő gyermekek kiválasztásának szempontjai évek óta változatlanok: azaz figyelembe vettük az életkort – 15–18 év –, a rugalmasságot biztosító kezelési módot – analóg inzulinok, inzulinpumpa –, a gyerekek önállóságát. Így állt össze kis csapatunk…

 Tovább
Tutira életben tart! <span>Az éltető fehérje: inzulin</span>

Tutira életben tart! Az éltető fehérje: inzulin

Becsszó, hogy nem fog kémia- vagy töriórába „torkollni” ez a cikk, de vannak minimuminfók, amelyeket érdemes a magunkévá tenni erről az életfontosságú anyagcsere-szabályozó hormonról, nevezzük csak nemes egyszerűséggel inzulinnak.

 Tovább

A muzsika hangja

Szerző: Herth Viktória

Veszprém nemcsak a királynék városa – ahogy azt a turisztikai reklámszöveg mondja –, hanem a zene városa is. Kisebb-nagyobb zenekarok működnek nálunk, és a kórusokat sem lenne könnyű felsorolni.

 Tovább

Nagy öregjeink

Két évvel ezelőtt Győrben találkozót szerveztek olyan diabéteszesek számára, akik legalább negyven éve betegek. A Diabetes című folyóirat szerkesztőjeként ott kellett lennem! Csodálatos élmény volt találkozni a jelenlévőkkel. Közülük néhányukat mutatom be.

 Tovább

Cukorbeteg gyermekek közösségben

Szerző: Lázár Virág

Óriási próbatétel a szülőnek gyermeke óvodába vagy iskolába íratása, hiszen a féltett csemetéért napközben már egy idegen ember felel. Aggódással teli napok, hetek, hónapok következnek.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!