Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

A diabéteszről másképpen

A diabéteszről másképpen

Szerző: Keller Richard

Szubjektív beszámoló az MDT Szakdolgozói Szekciójának VII. kongresszusáról (2009. március 27–29., Eger)

 Tovább
A csoda óráiról

Negyven éve diabéteszesek találkozója Győrben

A csoda óráiról

Szerző: Herth Viktória

Minden ember életében vannak katartikus pillanatok. Nem feltétlenül az ünnepi eseményekre gondolok, az esküvőkre, temetésekre. Egy reggelre, amikor hirtelen felismerés villan belénk… egy találkozásra, amely megváltoztatja az életünket… egy helyzetre, amelyre rég vártunk, amelytől mindig féltünk, s végre bekövetkezett… Ezek a valódi ünnepek, a lélek mérföldkövei. Ezekről nehéz másnak mesélni. Nincs mit mondani, érezni kell.

 Tovább

Karácsonyi készülődés: lélekben és a konyhában

Szerző: Kicsák Marian

A karácsonyi készülődés az adventi időszakban veszi kezdetét. Az utcákon megjelennek a karácsonyi fények, otthonunkat apró díszekkel öltöztetjük fel, lelkünk egyre erősebben vágyik a meghittségre.

 Tovább
Diabetes Papirus

A cukorbetegség hiteles története

Diabetes Papirus

Lapunk 20. születésnapján neves vendég is köszöntötte az ünneplőket: Maksa Zoltán humorista – ahogy kisebbik fiam mondja: humorász –, aki miután a Diabetes lapot értékelte, „tudományos előadást” tartott a cukorbetegség történetéről.

 Tovább

Diabéteszévfordulók szerte a világban

Laptársaink jubileumai

Szerző: József Attila

d-journal (Svájc) – Diabetes (Finnország)

 Tovább
Miért pont én…?

Miért pont én…?

Gabi „története” 2004. szeptember 17-én kezdődött, két hónappal második születésnapja előtt. Ezen a napon derült ki cukorbetegsége, közel másfél hét aggodalom és orvosi „találgatás” után. Hidegzuhanyként érte a családot, hiszen előtte a 2-es típusú diabéteszen kívül nem fordult elő hasonló eset a családban.

 Tovább
Rosszkedvünk tele

Rosszkedvünk tele

Szerző: Szőke Mária

Egy pszichiáter doktornőtől hallottam: az első, amit betegeinek ajánl, hogy változtassanak külsejükön, új frizura, gondos öltözködés teljesen felélénkíti, gyógyítja a „depi” embereket, de még a valóban depressziósokat is. Bánatból, gyászból, kimerültségből, aggodalmakból is jobban kivezet, mint akármilyen gyógyszer. Mert az ápolt, jó külső energiát ad az önbizalomhoz, az életkedvhez.

 Tovább

Új laboratóriumi adat a vesefunkció jellemzésére

Az eGFR

Szerző: Dr. Mácsai Emília

Néhány hónap óta új lelettel találkozhatunk a diabetológiai gondozáshoz szükséges laborok sorában, ez az úgynevezett eGFR. Ez a szám a veseműködés mértékére utal, egészséges egyének esetén értéke 120 ml/perc/1,73 m2, az alacsonyabb értékek kóros állapot fennálltára hívhatják fel a figyelmet.

 Tovább
Mennyibe kerül egy doboz Optimum tesztcsík?

Mennyibe kerül egy doboz Optimum tesztcsík?

Szerző: Módos Anikó

A történet első ránézésre nem tűnik sem túlságosan bonyolultnak, sem túlságosan követhetetlennek. Az, hogy mégis bonyolult és helyenként követhetetlen sztori vált belőle, több dolog szerencsétlen együtthatásának tudható be. Annak jártam utána, mennyiért juthatok hozzá egy doboz, 50 darabos Optimum elnevezésű vércukor-ellenőrző tesztcsíkhoz az ország különböző városaiban és gyógyszertáraiban, illetve az interneten. A hosszas (természetesen nem teljes körű) kutakodás meglepő eredménnyel zárult. Nem fogják elhinni: a cukorbetegek által kifizetendő térítési díj – október végén, a cikk megírásakor – dobozonként 583 és 4725 forint között „mozgott”!

 Tovább
Változtassuk meg a cukorbetegséget!

Változtassuk meg a cukorbetegséget!

Szerző: Szőke Mária

Aki beteg, legyen bármi baja, annak legfőbb óhaja, hogy jól gyógyítsák, jól lássák el az egészségügy rendszerében. A Changing Diabetes (Változtassuk meg a cukorbetegséget) koncepció magában foglalja azokat a programokat, amelyek segíthetnek a jobb minőségű ellátás biztosításában.

 Tovább

Időskorúak táplálkozása

Szerző: Kicsák Marian

Az egészség megőrzését elősegítő táplálkozási szokásokat már gyermekkorban kell kialakítani. A szülőknek, a tágabb családnak, majd az óvodai, iskolai közösségnek döntő szerepe van ebben. Felnőttkorban a tudatosság jelentősége nő meg. Mindig szem előtt kell tartanunk, hogy étrendünk az egészségünk védelmét szolgálja, s törekedni kell a helyes – mennyiségileg és minőségileg is megfelelő – táplálkozásra.

 Tovább
Gliptinek

Új lehetőség a 2-es típusú diabétesz kezelésében

Gliptinek

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Napjainkban a 2-es típusú diabétesz járványszerű terjedését tapasztalhatjuk, a fejlett országokban csaknem minden 10. ember cukorbeteg. Hazánkban egy 2005–2006-ban végzett szűrővizsgálat szerint a cukorbetegség 8,65 százalékos előfordulást mutatott a felnőtt lakosság körében. E népbetegség kialakulása elsősorban életmódunkban keresendő.

 Tovább

Szakemberek a diabéteszesekért

Szerző: József Attila

A hazai diabétesz-centrumokban számos szakterület szakemberei működnek együtt a cukorbetegek korszerű ellátásában. A sokoldalú csoportokat rendszerint diabetológusok, belgyógyászok, diabétesz-szakápolók és dietetikusok alkotják. Velük legalább kéthavonta, negyedévente találkoznak a betegek. Éves rendszerességgel azonban minden cukorbetegnek ajánlott szemészeti, kardiológiai és neurológiai szűrésen is részt vennie.

 Tovább

Szakápolás hazánkban és Európában

Szerző: József Attila

A diabéteszesek ellátása, oktatása és a szövődmények megelőzése terén nagy szerep hárul a diabétesz-szakápolókra. Dr. Halmos Tamásné a Magyar Diabetes Társaság Szakdolgozói Szekciójának elnöke, Anne-Marie Felton pedig az Európai Diabétesz Szakápolók Szövetségének (FEND) elnöke, valamint a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) alelnöke.

 Tovább
Cukorbetegek diétás kezelése III.

Az inzulin felfedezésének korában és az előtt

Cukorbetegek diétás kezelése III.

Szerző: Kicsák Marian

Az inzulin felfedezése az 1920-as évek elején sokakban azt a reményt keltette, ha inzulint adnak, nem szükséges a diéta. Az inzulinéra előtt meghatározták a beteg számára, hogy mennyi szénhidrátot ehet, s annál sem többet, sem kevesebbet nem volt szabad fogyasztania.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!