Diabetes és Hypertonia Magazin
Diabéteszes betegek ellátása
Szerző: Dr. Halmos Tamásné
Ismeretes szakmai körökben az 1988-as St. Vincent-i deklarációban megfogalmazott program, amelynek kitűzött céljai között szerepelt a cukorbetegek életminőségének javítása, többek között kevesebb vakság és kevesebb amputáció elérése, a diabétesszel szövődött terhesség kimenetelének a normálishoz közelítése. A diabéteszes beteggel foglalkozó szakdolgozó iránti igény is fellépett, hiszen az az ápoló, akinek a képzettsége már tartalmazza a diabétesszel kapcsolatos tudást, nagymértékben hozzájárulhat a kezelés sikeréhez.
Tovább
Joslin-díjazottak
Ez év áprilisában Tihanyban, a Magyar Diabetes Társaság jubileumi kongresszusát megelőző napon, a Civil Fórumon az Alapítvány a Cukorbetegekért kuratóriumi elnöke és a Diabetes főszerkesztője újabb 10 cukorbetegnek nyújtotta át a Joslin Diabetes Centrum elismerő okleveleit.
Tovább
Joslin-díjazottak
Ez év áprilisában Tihanyban, a Magyar Diabetes Társaság jubileumi kongresszusát megelőző napon, a Civil Fórumon az Alapítvány a Cukorbetegekért kuratóriumi elnöke és a Diabetes főszerkesztője újabb 10 cukorbetegnek nyújtotta át a Joslin Diabetes Centrum elismerő okleveleit.
Tovább
Az étrend és a mozgás szerepe
Szerző: Dr. Földesi Irén
A diabéteszes embereknek ma már nem szükséges a korábbi – főként tiltásokon alapuló, az egyén étkezési szokásait figyelmen kívül hagyó –, úgynevezett „cukros” diétát folytatniuk. CSAK egészségesen, a mai korszerű táplálkozási irányelveken alapuló étrendi ajánlásokat követve kell ételeiket elkészíteni és elfogyasztani.
Tovább
Szerző: Dr. Hidvégi Tibor
Napjainkban a cukorbetegség korszerű kezelésére számos új gyógyszerkészítmény áll rendelkezésre. A nem gyógyszeres terápia lehetőségei: a diéta, helyes életmód és a fizikai aktivitás fokozása továbbra is a kezelés alapjául szolgálnak. A fentiek mellett a terápiás betegoktatás a mindennapi gyógykezelés és gondozás nélkülözhetetlen eszköze, célja a diabéteszes személy betegségével kapcsolatos tudásszintjének folyamatos növelése, mindez a szénhidrát-háztartás és az életminőség folyamatos javulását eredményezi. Az élethosszig tartó edukációs folyamat keretében a páciens képessé válik betegségét önállóan menedzselni.
Tovább
Szerző: Keller Richard
Benedek a vártnál jóval hamarabb, 7 és fél hónapra született, mindössze 1,3 kilogrammos testsúllyal. Bár a természet által kiszabott próbákat hősiesen kiállta, ahogy az a népmesékben lenni szokott, a legkisebb és legbátrabb fiút újabb, még ördöngösebb próba elé állítják: Benedeknek születése második napján bizony a cukorbetegséggel is szembe kellett néznie. Hősünk jelenleg 7 hónapos, és örömmel jelenthetem: nagyszerűen kiállta az újabb próbát is édesanyja segítségével. Erika elmondása szerint kisfia nagyon derűsen és fegyelmezetten viseli diabéteszét, na meg (az országban egyedül ilyen fiatalon) inzulinpumpáját (!). Ha tehetném, én már neki adtam volna nemcsak a fele, hanem az egész királyságot is, ráadásul a legkisebb és legszebb királylány kezét. Benedek édesanyjával, Mester Erikával beszélgettem.
Tovább
Egy ismerősöm a szomszéd asztalnál ült a belvárosi étteremben, ahol Virág Istvánnal beszélgettem. Mikor az interjú véget ért, átültem volt kolléganőm asztalához, aki alig hitte el, hogy az előbb beteg emberrel beszélgettem. Nem csodálom. Ha valaki ránéz az 59 éves Istvánra, energikus, intelligens, kedves embert lát. Aki beszélget is vele – ahogy én tettem –, még kevésbé hiszi, hogy beteg. Mert nem beteg! Hiszi, hogy egészséges, csak… pedig ami a három pont helyén van, sokakat tönkretett, megviselt volna.
Tovább
A végállapotú vesebetegség kialakulásáig és azon túl
Szerző: Prof. dr. Gerő László
A cukorbetegség legnagyobb egészségügyi terhét ma az érszövődmények jelentik. Húsz-harminc éves betegségtartam után a betegek többségén kialakulnak a mikrovaszkuláris, és a 2-es típusú diabéteszes betegek jelentős hányadán kifejlődnek a makrovaszkuláris szövődmények (miokardiális infarktus, stroke, alsó végtagi artériás keringési zavar).
A mikrovaszkuláris szövődmények egyik fontos képviselője a diabéteszes nefropátia (diabéteszes vesebetegség). Ez a szövődmény a betegek körülbelül 35–40 százalékán alakul ki, kifejlődésében meghatározó szerepet játszik a genetikai háttér. Bár ennek molekuláris biológiai háttere mind a mai napig nem pontosan ismert, epidemiológiai megfigyelések bizonyítják, hogy ha a családban több generáción át előfordult 1-es típusú diabétesz, és a szülők valamelyikén kialakult a diabéteszes nefropátia, akkor az nagy valószínűséggel kialakul az 1-es típusú diabéteszben szenvedő gyermekeken is.
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
A táplálkozástudomány kimondja, hogy nincs önmagában egészséges vagy egészségtelen étel, élelmiszer, csak a táplálkozás egésze lehet előnyös vagy káros az egészségre. Nincsenek „bűnös” táplálékok, csak arra kell figyelni, hogy mit, milyen gyakran és egyszerre milyen mennyiségben fogyasztunk.
Tovább
Joslin-díjazottak
Az ő érdeme, hogy 2009 tavaszán Győrben oly sok, több mint 40 éve diabétesszel élő sorstárs találkozhatott egymással. (A rendezvényről lapunk is beszámolt.) A Diabetes születésnapján ő is átvehette a Joslin-emlékérmet. Most az ő életével ismerkedhetnek meg.
Tovább
Szerző: Dr. Strényer Ferenc
A világszerte járványszerűen terjedő, részben a helytelen életmóddal, részben örökletes tényezőkkel magyarázható 2-es típusú cukorbetegség diétával, mozgással, testsúlycsökkentéssel és tablettákkal sokáig jól kezelhető; mivel itt nem inzulinhiányról, hanem főleg az inzulinhatás csökkenéséről, inzulinrezisztenciáról van szó. Emellett azért már a kezdeti stádiumban is megfigyelhető inzulin-elválasztási zavar. Mindenkinél előfordulhatnak olyan „stresszhelyzetek”, amelyek átmenti jelentős vércukor-emelkedéssel járhatnak és rövid időre inzulinkezelést kell alkalmazni. Az évek múlásával a betegek egy részében a tablettás kezelés már nem eléggé hatékony, a hasnyálmirigy inzulintermelése kimerül, és a normális vércukorszint biztosítása érdekében végleges inzulinkezelés bevezetése válik szükségessé.
Tovább
Szerző: Dr. Bakó Barnabás
A cukorbetegség összetett betegség, a magas vércukorértékek hátterében nagyon különböző kórfolyamatok állhatnak. Két fő típusa mellett (1-es és a 2-es típus) külön csoportba sorolják a terhesség alatt felismert cukorbetegséget, illetve vannak ritkábban előforduló, speciális diabétesz-típusok. A megelőzés lehetőségei attól függenek, hogy a cukorbetegség melyik típusával állunk szemben.
Tovább
Új klub alakult
Örömmel tudatom a Diabetes lap olvasóival, hogy 2010. január 7-én megalakult a Berettyóújfalui Diabétesz Klub − 20 fővel. Jót beszélgettünk, kicsit szórakoztunk, citerazenét, nótákat, verseket hallgattunk. A klub alakuló ülésén jelen volt Papp Sándor, az 1993-ban alakult Bihari Diabétesz Egyesület elnöke, dr. Nagy Bertalan főorvos úr, aki szakmai segítője az egyesületnek, valamint Nagy Judit dietetikusunk. Harmadik, márciusi összejövetelünkön – amelyen a Jázmin virágbolt segítségével a férfiak egy-egy szál virággal köszöntötték hölgytagjainkat –, már 34 tagot számlált klubunk.
Tovább
Szerző: Dr. Mosonyi Tamás
Kedves Betegek! A kommunikációt javító cikksorozatunk első részében azzal foglalkoztunk, hogy beszéljenek kevesebbet, de hatékonyabban, viszont ne hallgassanak el a kezelés szempontjából fontos információkat. Ebben a cikkben a kérdezésről és a kérdések fontosságáról írok.
Tovább