Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

A koleszterinszint mérése otthon

A koleszterinszint mérése otthon

Szerző: Trieber László

A koleszterin a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírnemű anyag, egy része a táplálékból származik, másik részét a szervezet maga állítja elő. A zsírok (lipidek) szállítása a véráramban különböző típusú fehérjékhez (proteinek) kötötten történik (lipoproteinek), a szállítófehérjék szerint megkülönböztetett két legfontosabb koleszterin az LDL- és a HDL-koleszterin. A véráramban keringő zsírok kóros szintje, különösen a koleszteriné, hosszú távon érrendszeri problémákat okoz, hozzájárul az érelmeszesedéshez, fokozva a szívroham vagy a gutaütés esélyét.

 Tovább
Hasznos ismeretek vérnyomásmérő készüléket használóknak

Hasznos ismeretek vérnyomásmérő készüléket használóknak

Szerző: Trieber László

Napi munkám során rendszeresen találkozom leendő vásárlókkal, akik tájékozódni kívánnak a készülékekről, és olyanokkal is, akik meglévő készüléküket hozzák javításra vagy a pontosság ellenőrzésére. A cikkben Önökkel is megosztom azt, amit ilyenkor gyakran elmondok a vérnyomásmérőkről.

 Tovább
Só és hipertónia

Só és hipertónia

Szerző: Dr. Zajkás Gábor

A túlzott sóbevitel és a magas vérnyomás közötti összefüggésre utaló első megfigyelés mintegy 4500 évvel ezelőtti, amikor a kínai Sárga Uralkodó kitűnő belorvosa, Nei Ching megállapította: „Ha túl sok só van az ételekben, akkor kemény lesz a pulzus…” – a kemény pulzus pedig a magas vérnyomás jele.

 Tovább
A krónikus vesebeteg étrendje

Diétás sarok

A krónikus vesebeteg étrendje

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A csontok eltörhetnek, az izomzat sorvadhat, a mirigyek tétlenkedhetnek, még az agy is megpihenhet anélkül, hogy az életünk közvetlen veszélybe kerülne, de ha a vese nem működik, sem a csont, sem az izom, sem a mirigyek, sem az agy nem folytathatja munkáját. (Hamer W. Smith)

 Tovább
Ami finom, az mind ártalmas, avagy lehet az egészséges is finom?

Ami finom, az mind ártalmas, avagy lehet az egészséges is finom?

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Előző számunkban ismerhettük meg hősünket, aki háziorvosa, majd felesége révén is szembesült azzal, amit már maga is tudott: változtatnia kell életmódján az egészsége érdekében. Az elhatározás megszületett, a házaspár közös erővel, egymást segítve halad az egészség felé vezető úton. Lépéseiket Ádám doktornő jegyezte le ismét.

 Tovább
Pulzuskontrollált edzés

Pulzuskontrollált edzés

Szerző: Béres Alexandra

A sportrajongók egyre szélesebb körében ismert fogalom ma már a pulzuskontrollált edzés. Ennek lényege, hogy aktuális edzettségi, pszichés és fizikai állapotunknak megfelelően tervezzük edzéseinket a hatékonyság maximalizálása érdekében. Fontos tudnunk, milyen pulzus-célzónában tartsuk szívfrekvenciánkat ennek eléréséhez.

 Tovább
Együtt élni – egy életen át

Itt az idő váltani! Nyomás!

Együtt élni – egy életen át

Szerző: Ambrus Zsófia

„Csak ha ideges vagyok, akkor megy fel a vérnyomásom!”– szabadkozott István egy baráti orvos-társaságban, mikor a közeli nyugdíjazásáról és céklavörös bőrszínéről érdeklődtek. Pár mérés után sajnos kiderült, hogy István hipertóniában, vagyis magasvérnyomás-betegségben szenved. Gépjárművezető-oktatóként pedig bőven akad stresszhelyzet az életében, a fővárosi forgalomban van mit idegeskednie.

 Tovább
A magas vérnyomás nemzetközi története – a XX. század

A magas vérnyomás nemzetközi története – a XX. század

Szerző: Dr. Barna István

Ott hagytuk abba a magasvérnyomás-betegség történetét, hogy megismertük az osztrák Leopold Augenbruggert, aki 1761-ben a kopogtatásról, majd a francia orvosiskola nagyságát, René Theophile Laennec-t, aki 1819-ben a közvetett hallgatózás módszeréről számolt be. Bemutattuk az olasz Scipione Riva-Roccit, aki elődei sok-sok próbálkozását követően 1896-ban publikált felfedezéséről, az első klinikailag is használható higanyos vérnyomásmérőről. Egy felfújható mandzsetta segítségével egyenletes nyomást gyakorolva a felkarra megszüntette a keringést a karban, majd a felfújt mandzsetta leengedése során a pulzus megjelenésével a szisztolés vérnyomásértéket tapintotta. Lépjünk tovább a történelemben, ahogyan tette ezt a szentpétervári Nyikolaj Szergejevics Korotkov is és ismerjük meg a vérnyomásmérés és hallgatózás egyidejű használatának örökbecsű felfedezését.

 Tovább
A vesebetegek együtt, egymásért

A vesebetegek együtt, egymásért

A Vesebetegek Országos Egyesületét (VORE) 1987-ben a vesebetegek olyan csoportja hozta létre, akik elégedetlenek voltak az akkori ellátással, a betegeknek biztosítható életminőséggel. Kiket számítunk mi a vesebetegek táborába?

 Tovább
Veseszövődmény, magas vérnyomás cukorbetegségben

Veseszövődmény, magas vérnyomás cukorbetegségben

Szerző: Prof. dr. Jermendy György

A cukorbetegségre jellemző idült szövődmények között kiemelt jelentőségű a veseszövődmény (nephropathia diabetica). Veseszövődmény esetén a vérnyomás emelkedik, a vizeletben fehérje (albumin) jelenik meg, s a vese egyre kevésbé tud eleget tenni kiválasztó funkciójának. A betegek gyakran tesznek fel olyan kérdéseket, amelyekből kiderül, hogy e szövődmény néhány részletével talán kevésbé vannak tisztában, s a teendőket illetően is útmutatást várnak. A fontosabb ismereteket érdemes tehát áttekinteni.

 Tovább
Az életadó víz – hipertónia és vesebetegségek

Az életadó víz – hipertónia és vesebetegségek

Szerző: Dr. Barta László

Az emberek fele nemigen érez szomjúságot, és bevallottan egy liter, vagy még kevesebb folyadékot vesz magához naponta, pedig napi 2-3 liter folyadék fogyasztásával igen csekély erőfeszítéssel nagyon sokat tehetünk egész testünk, különösen vesénk egészségének megőrzéséért.

 Tovább
Lehet a családorvosi praxisban komoly (vese) beteg is?

Lehet a családorvosi praxisban komoly (vese) beteg is?

Szerző: Dr. Antalics Gábor

Családorvosi gyakorlatok kezdetén már többször hallottam orvostanhallgatóktól, de időnként még kórházi, klinikai orvos kollégáktól is, hogy a praxisokban komoly, súlyos beteget nem kell ellátni! „A családorvos ellátja a bagatell eseteket, felírja a szakorvosok által ajánlott gyógyszereket, a súlyos betegeket pedig azonnal kórházba küldi…” – mondta hajdanán egy kedves medika. Valóban így van ez? Tényleg csak sablonos, unalmassá váló feladatok végzése a családorvos jussa? Receptet ír? Beutalót szerkeszt?

 Tovább

Az akadályok leküzdése

Szerző: Kicsák Marian

Az Együtt erősebbek vagyunk – civil program keretében e lapszámunkban már olvashattak egy cikket a megfelelő táplálkozás fontosságáról. Ehhez kapcsolódva most praktikus tanácsokat kapnak: hogyan valósítsák meg a helyes elképzeléseket.

 Tovább
Az ásványvizekről és fogyasztásukról

Az ásványvizekről és fogyasztásukról

„Ha tájékozódni akarsz az ott élők egészségi állapotáról, először vizsgáld meg, milyen vizet isznak.” (ókori görög orvosi tanítás)

 Tovább
Hogyan beszéljünk orvosunkkal? – III.

Hogyan beszéljünk orvosunkkal? – III.

Szerző: Dr. Mosonyi Tamás

Kedves Betegek! Cikksorozatunk eme részében olyan kommunikációs ajánlásokat tárgyalunk, amelyek használata elősegíti a jó orvos–beteg kapcsolatot, s amelyek segítik Önöket abban, hogy jobban megértsék és megértessék magukat orvosukkal.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!