Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

Diabetes és Hypertonia Magazin

Ne csak együnk, igyunk is!

Ne csak együnk, igyunk is!

Szerző: Szőke Mária

Ünnepek, családi és a baráti találkozók alkalmával lazábbak vagyunk, poharunkat emelve nyugtatgatjuk lelkiismeretünket vagy a családunkban élő diabéteszeseket – egyszer megengedhetjük magunknak… Ahhoz, hogy eltérjünk a szabályoktól, mindig ismerni kell a határokat. És a veszélyeket is. Foglaljuk hát össze az italokról a legszűkebb tudnivalókat.

 Tovább
A cukorbetegség házi kedvenceinket sem kíméli

Édes a kutyaélet?

A cukorbetegség házi kedvenceinket sem kíméli

Szerző: Dr. Tamás Gergely

Előfordul kutyában, macskában, sőt az újabban teret hódított „egzotikus" házi kedvencek között, például a vadászgörényben halmozottan jelentkezik.

 Tovább

Az ADVANCE-vizsgálat eredménye

A súlyos veseszövődmények csökkenthetők

Az ADVANCE-vizsgálatnak az Amerikai Diabétesz Társaság 2008. június 6-án San Franciscóban megtartott kongresszusán, valamint a rangos New England Journal of Medicine hasábjain ismertetett eredményei szerint a szoros vércukorkontroll a cukorbetegek millióinak lehet előnyös.

 Tovább
A mozgás az életük

A mozgás az életük

Szerző: Módos Anikó

Régóta tudjuk, hogy a testmozgás a legjobb módja annak, hogy a cukorbeteg emberek kordában tudják tartani a betegségüket. Sajnos sokan vagy nincsenek ezzel tisztában, vagy nem vesznek erről tudomást.

 Tovább
Bőrmentés

Mit igényel a bőrünk nyáron?

Bőrmentés

Szerző: Szőke Mária

A bőr nem felejt – hallottuk már eleget a bőrgyógyászoktól, és ez különösen igaz a cukorbetegek bőrével kapcsolatban. Nem csoda, ha ötből négy diabéteszes bőrproblémákkal küszködik.

 Tovább

Enni jó!

Szerző: Herth Viktória

Enni jó! Én húsvét táján pár napig kételkedtem ebben. Kaptam valami fertőzést, majd’ belehaltam. Lázas voltam, émelyegtem, s az ételnek még a szagát sem bírtam. Mikor családom tagjai tőlem öt méterre és két helyiségnyire elővették a füstölt sonkát, én a zárt szobában öklendezni kezdtem. Három nap alatt több mint négy kilóval lettem „súlytalanabb". Mikor a mérlegen állva konstatáltam a fogyást, arra gondoltam: ez az! Csak így tovább. Még három napig nem eszem, s a betervezett nyolc kiló mínusz teljesítve! Tiszta haszon ez a fertőzés!

 Tovább

Diéta haladóknak

Miért kell diétáznia a cukorbetegnek?

Szerző: Kicsák Marian

Egészségeseknél az egyes étkezések alkalmával elfogyasztott táplálék szénhidráttartalmától függően a hasnyálmirigy több-kevesebb inzulint termel. Az inzulin feladata, hogy a vérben lévő cukor bejutását a sejtekbe segítse. Cukorbetegnél a saját inzulintermelés, vagy a termelődő inzulin hatása olyan mértékben károsodott, hogy a megfelelő gyógyszeres (tablettás és inzulinos) kezelés nélkül a szervezet sejtjei éheznének, miközben a táplálék formájában elfogyasztott szénhidrát a vérben igen magas vércukorszintet eredményezne.

 Tovább

A diabétesz nem ellenség…

Sokan a kezdet kezdetén azt gondolják, hogy a diabétesz tönkretette az életüket. (Én is azt hittem.) Szinte megszemélyesül az állapot. Ellenségünknek, korlátozónknak tituláljuk.

 Tovább

Állásinterjú – keserűséggel

Meséli harmincas diplomás diabéteszes ismerősöm, hogy megpályázott egy szaktudást, tapasztalatot, kapcsolati tőkét feltételező állást. Miután ő mindhárommal „bírt", s még érdekelte is a dolog, gondolta, megpróbálja. Megírta az önéletrajzát, csatolta hozzá az újonnan készített fényképét, majd elküldte a felhívásban megjelölt címre. E-mailen, mert manapság így szokás. Aztán várt.

 Tovább
Fogyóznom kell! Mégsem? Mégis?

Fogyóznom kell! Mégsem? Mégis?

Tavalyi utolsó számunkban terjedelmes összeállítást közöltünk munkatársaink fogyókúrával kapcsolatos írásaiból. Talán emlékeznek, „nagyon komoly" és nagyon őszinte vallomások, vélemények voltak ezek. Egy írás erejéig visszatérünk a témára.

 Tovább

HbA1c, önellenőrzés és torna

Szerző: Orlik Szidónia

Amint megtudtam, hogy cukorbeteg lettem, elhatároztam: mindent elkövetek, hogy jóra, jobbra forduljon állapotom. Kis küzdelem még most is nap mint nap ellenállni a sok csábító kínálkozásnak. Hét év elteltével olyanok az eredményeim, mint amikor egészséges voltam, igaz, gyógyszer segítségével.

 Tovább

Az inzulin 24 órája

Az inzulin hormont a hasnyálmirigy béta-sejtjei termelik, naponta 40–50 egységnyit. A napi össz-inzulintermelés 50 százaléka bázisinzulin, a másik fele pedig az étkezések idején termelődik. Az inzulin kulcsszerepet játszik a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Segít a vérben lévő cukornak a sejtekbe bejutni, így a vércukorszint csökken, a sejtek pedig energiához jutnak. Az egészséges ember inzulintermelése: a nap 24 órájában folyamatosan termelődik bázisinzulin, majd az étkezést követően a hasnyálmirigy 1-2 percen belül érzékeli a vércukor emelkedését és többletinzulin-termeléssel reagál. A cukorbetegeknél ez a folyamat károsodik.

 Tovább

Nem csak cukorbetegeknek…

Egy háziorvos üzenetei

Szerző: Dr. Varga István

A cukorbetegség sikeres kezelésének záloga az adott beteg kezében van

 Tovább
A magas vérnyomás kezelése diabéteszeseknél

Az ADVANCE vizsgálat eredményei

A magas vérnyomás kezelése diabéteszeseknél

A Magyar Diabetes Társaság idei, XIX. kongresszusán Prof. Dr. Jermendy György a Servier gyógyszergyár szekciójában számolt be egy nemzetközi kutatásról, amely a cukorbetegséghez társuló nagyfokú érelváltozási kockázat kivédésére indult.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!