Diabetes és Hypertonia Magazin

Orvosok üzeneteiTájékozottságTeljes életHelyes életmódReceptek

Kismamák inzulinpumpával

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Kismamák inzulinpumpával

Szerző: Dr. Ferencz Viktória

Ez a cikk a terhesség alatt alkalmazott inzulinpumpa-terápia előnyeit tárgyalja. Fontos azonban kiemelni, hogy a közleményben szereplő fejlett, hibrid zárt hurkú inzulinpumpa (AHCL) terápiás alkalmazásának szigorú feltételei vannak mind a kismama, mind a gondozó team oldalán. A terápia melletti döntés mindig egyedi elbírálás kérdése.
A rendszerrel tapasztalt kiváló klinikai eredményekre, az egyre szélesebb körben történő elterjedésre való tekintettel az AHCL-kezelés lehetőségét, az előnyöket, az esetleges korlátokat minden 1-es típusú cukorbetegnek ismernie kell.

 Tovább
Diéta kialakítása szenzorral

Diabétesz: a motiváló állapot

Diéta kialakítása szenzorral

Szerző: Várkonyi Ákos

Állandó rovatomban tapasztalaton alapuló, gyakorlati tanácsokat, valamint tudományos érdekességeket osztok meg az érdeklődőkkel. Várkonyi Ákos vagyok, Szegeden élek, egy diabéteszes egészségközpont egyik működtetője vagyok. Soha nem foglalkoznék ilyesmivel, ha a saját állapotom nem motivált volna: 2019 óta 1-es típusú diabéteszes vagyok.

 Tovább
A biztonságos gyógyszeralkalmazásért

SZEBB-protokol

A biztonságos gyógyszeralkalmazásért

Tavaly novemberben, 2023/5 számunkban írtunk már a Magyar Gyógyszerészi Kamara programjáról, a SZEBB-protokolról. Most további gyakorlati tudnivalók mellett saját gyógyszereinkből is felkészülhetünk.

 Tovább
Kézen fogom a betegeket

Doktori címet szerzett edukátor

Kézen fogom a betegeket

Szerző: Herth Viktória

Nem mindennapi teljesítményről és egy nem mindennapi hölgyről lesz szó az alábbiakban. Egy gyógytornászról, diabetológiai edukátorról, aki a közelmúltban megszerezte a doktori címet.

 Tovább

Diabétesz és Alzheimer-kór

Szerző: Somfai Katalin

A Newswise.com tudományos hírportál beszámolt egy egészen friss, egereken végzett kutatásról, amelynek eredményei rámutatnak arra, mi történik azoknak a diabéteszeseknek a szervezetében, akiknél Alzheimer-kór alakul ki. Azt több korábbi kutatás is kimutatta már, hogy a két betegség között kapcsolat áll fenn. Az újabb eredmények azt sugallják, hogy az Alzheimer-kór kialakulásának rizikófaktora csökkenthető.

 Tovább
Prevenció

Prevenció

Szerző: Dr. Domboróczki Zsolt

A cukorbetegek kezelésben, akár 1-es, akár 2-es típusú vagy egyéb diabéteszformáról beszélünk, a terápiaválasztás során a preventív szemlélet a meghatározó: megfelelő anyagcserehelyzet elérésével, majd fenntartásával és a társbetegségek megfelelő kezelésével meg tudjuk-e előzni a szövődményeket? Ehhez elsősorban korai felismerés és korai, hatékony kezelés szükséges.

 Tovább
Almáspite-pohárkrém

Torta helyett

Almáspite-pohárkrém

Egy pohár energia- és tápanyagtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
223 kcal 6 g 15 g 12 g
 Tovább
Pudingos kosárka

Torta helyett

Pudingos kosárka

Egy darab energia- és tápanyagtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
155 kcal 3 g 9 g 12 g
 Tovább
Komlói Cukorbetegek Egyesülete

Lang Gusztáv-díj

Komlói Cukorbetegek Egyesülete

A komlói cukorbetegek 1994 őszén hozták létre klubjukat, a Baranya Megyei Diabétesz Szövetség részeként. A klub évről évre egyre több tagot számlált, megérett az önállóságra, ezért 2014-ben megalakították a Komlói Cukorbetegek Egyesületét…
 Tovább
Ha az orvos meglátja a mélyebb összefüggéseket…

Lang Gusztáv-díj

Ha az orvos meglátja a mélyebb összefüggéseket…

– Nagy megtiszteltetés, hogy átvehettem a Lang Gusztáv-díjat. Számomra a betegektől kapott elismerésnél nincs fontosabb – mondta beszélgetésünk elején a doktor úr…
 Tovább
A St. Vincent-i nyilatkozat céljai

A St. Vincent-i nyilatkozat céljai

1990-ben az észak-olaszországi St. Vincentben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Diabetes Társaság (IDF) közös kongresszust tartott Diabetes mellitus Európában: valamennyi korosztály és valamennyi ország problémája címmel…
 Tovább
Szezámos céklakrém

Torta helyett

Szezámos céklakrém

Egy adag energia- és tápanyagtartalma (kétszersült nélkül):
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
145 kcal 3 g 12 g 5 g
 Tovább

„Letakarítani az asztalt”

Szerző: Füzesi Brigitta

A manapság desszertként emlegetett finomságok – szakértők szerint – csak a XVII. század óta léteznek. Ekkor született az ötlet, hogy étkezéskor az édesség külön fogás legyen. Ezt megelőzően az édes és sós ételeket egyszerre fogyasztották, később a főételek között tálalták az édességet. Végül az étkezés zárása lett a desszert, köszönhetően az újvilági ültetvények megművelésének és a csökkenő cukorárnak.

 Tovább

Egész életre vonatkozó tanácsok terhességi cukorbetegség után

Szülés utáni tennivalók

Tájékoztató a terhességi cukorbetegséggel gondozott kismamának a szülés utáni, illetve a későbbi életszakaszban követendő teendőkről

 Tovább
Amit feltétlenül tudni kell!

Cukorbetegség és gyermekvállalás

Amit feltétlenül tudni kell!

Szerző: Dr. Hevesi Judit

Terhesség során a hormonháztartásban történt átalakulások hatására a szénhidrátanyagcsere-állapot változik, egyre fokozódó inzulinrezisztencia jelentkezik, vagy ha már fennállt, az tovább erősödik…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!