Orvosok üzenetei

Szakemberek tanácsai

A cukorbetegség komplex kezelése vesebetegségben

A cukorbetegség komplex kezelése vesebetegségben

Szerzők: Dr. Cseprekál Orsolya, Dr. Wágner László

A lakosság közel 10 százaléka szenved a cukorbetegség valamely formájában, illetve újabb 10 százaléka a cukorbetegség előállapotaiban. Az érintettek felénél azonban a szénhidrát-anyagcsere zavara nem felismert. A betegek 30–50 százalékánál vissza nem fordítható, idült (krónikus) vesekárosodás alakul ki. A diabétesz szűrése, megelőzése vagy a kialakult betegség időben való kezelése a legtöbb, amit tehetünk a cukorbetegség okozta vesekárosodás előfordulásának csökkentésére. Fordítva, a vesebetegség előrehaladott stádiumaiban a cukorbetegség kezelése is nagy kihívás a páciens és kezelőorvosai számára, szoros együttműködésük nélkülözhetetlen. Cikkünk célja a két folyamat kapcsolatának ismertetése.

 Tovább
A dialíziskezelés szerepe a veseműködés pótlásában

A dialíziskezelés szerepe a veseműködés pótlásában

Szerző: Prof. dr. Karátson András

A dialíziskezelés során természetes (hashártya) vagy mesterséges (dializátor) membrán segítségével a szervezetből vizet és benne oldott anyagokat (pl. toxinokat, mérgeket) távolítunk el. A kezelés fizikokémiai folyamatok (diffúzió, ozmózis, ultrafiltráció) révén lehetőséget nyújt a vérben lévő ion- és sav-bázis eltolódás (metabolikus acidózis) rendezésére és a felesleges folyadék eltávolítására.

 Tovább
A vérszegénység hatékony kezelése

Humán rekombináns eritropoetin

A vérszegénység hatékony kezelése

Szerző: Dr. Ambrus Csaba

Az eritropoetinkezelés az egyik leggyakrabban alkalmazott biológiai terápia, mely elsősorban krónikus vesebetegek és daganatos betegségben szenvedők vérszegénységének enyhítésére szolgál. A gyógyszer pótolja a vesékben elégtelen mennyiségben termelődő, a vérképzéshez alapvető fontosságú hormont. Segítségével a szükséges transzfúziók száma jelentősen csökkenthető, a betegek életminősége egyértelműen javítható.
Használata során elengedhetetlen a rendszeres vérképkontroll. A kezelés követése nagy odafigyelést és tapasztalatot igénylő feladat, hiszen a dózismódosítások eredménye csak hetek múlva látható.

 Tovább
A nem gyógyszeres terápia

Nem könnyű, de mellékhatás nélkül biztos a haszna

A nem gyógyszeres terápia

Szerző: Dr. Barta László

A háziorvosi és a belgyógyászati rendeléseken a leggyakrabban előforduló probléma a magasvérnyomás-betegség. Meghatározása egyszerűnek tűnik, hiszen mondhatjuk, ha valakinek nem sikerül folyamatosan „140/90 Hgmm alatt élni”, akkor biztos a hipertónia. Ahány beteg, szinte annyiféle ennek az egyszerűen meghatározható betegségnek a kezelése és a gondozása.

 Tovább
Derékfájdalom – amit mindenki átél, érez

Derékfájdalom – amit mindenki átél, érez

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Nehézség a fájdalmak megítélésében, így a derék fájdalmában is, hogy szubjektív, a fájdalom objektíven nem mérhető. Nagyon gyakori panasz, mindenki életében jelentkezik, ritkán vagy gyakrabban. A fájdalom megélése, a fájdalomra adott reakció nagymértékben függ az érintett neveltetésétől, fájdalomra vonatkozó vélekedéseitől, társadalmi, szociális helyzetétől, aktuális pszichés, fizikális állapotától.

 Tovább

Okozhat-e betegségeket a kialvatlanság?

Szerző: Dr. Purebi György

Az alvás zavara nagyon gyakori probléma. Az európaiak kb. egyharmada elégedetlen az alvásával, az orvosi értelemben vett alvászavarok némelyike pedig a leggyakoribb 10 orvosi panasz közé tartozik. Mindnyájan saját tapasztalatból tudjuk, hogy kialvatlannak lenni nem jó – de vajon a fáradtság, nyűgösség és a kialvatlanság többi nappali tünete pusztán kellemetlen, vagy esetleg veszélyes is?

 Tovább

Cukorbetegséghez társuló vesebetegség jelentősége a gyermekkorban

Szerző: Dr. Fekete Andrea

A cukorbetegség (diabétesz mellitusz – DM) napjainkban már járványszerű méreteket ölt. A nemzetközi adatok szerint több mint 371 millió cukorbeteg él világszerte, számuk 2030-ra meg is duplázódhat. Magyarországon közel 8 százalék a cukorbetegek aránya. Hasonló a helyzet gyermekkorban is; az 1-es típusú cukorbetegek száma a világon közel félmillió, a betegség gyakorisága évről évre nő, főként az 5 év alatti korosztályban.

 Tovább
A hipertónia gyógyszeres kezelése

A hipertónia gyógyszeres kezelése

Szerző: Dr. Farsang Csaba

A hipertóniabetegség az egész szervezet kóros állapota. A kezelésére alkalmazott gyógyszerek vagy a perctérfogatot, vagy a perifériás érellenállást, vagy mindkettőt csökkentik. Nem elég azonban csak a vérnyomást csökkenteni…
 Tovább
Hipertóniás betegek és nyári veszélyek

Hipertóniás betegek és nyári veszélyek

Szerző: Dr. Antalics Gábor

Évek óta megfigyelhető praxisomban is, hogy betegeink vérnyomása nem csak a nap 24 órájában mutat változást, hanem befolyásolják az évszakváltások is. Ez leginkább az egyre melegedő nyári napokban nyilvánul meg.

 Tovább
Optimális sebellátás cukorbetegségben is

Optimális sebellátás cukorbetegségben is

Szerző: Orbán Andrea

Otthonunkban leggyakrabban akut sebekkel találkozunk. Ezek lehetnek horzsolt, vágott, metszett, szúrt, harapott, zúzott, roncsolt, de ide tartoznak a kémiai anyagok által okozott sérülések is. Előfordulhatnak savas vagy lúgos vegyszerek által okozott sebek, valamint égési és fagyási sérülések is.

 Tovább

Terítéken a „sárga leves”?

Szerző: Dr. Sudár Zsolt

A IV. században élt kínai orvos és író, Ke Hong tett elsőként említést arról, hogy az ételmérgezést, hasmenést higított széklet beöntésével gyógyították. Ezt hívták „sárga leves”-nek. Európában a XVII. században tehenek bélpanaszait kezelték ezzel a módszerrel, majd 1958-ban dr. Ben Eiseman ismertetett egy esetet, amikor páciensének álhártyás bélgyulladását sikerült egészséges emberből nyert, folyékonnyá tett széklet beöntésével meggyógyítani.

 Tovább
A diabétesz prevalenciája nő a férfiak és stagnál a nők körében

Új adatok a WHO-tól

A diabétesz prevalenciája nő a férfiak és stagnál a nők körében

A diabéteszről készült globális jelentés áttekintést nyújt a cukorbetegség magyarországi helyzetéről és a hazai intézkedésekről is.

 Tovább

Ígéretes magyar hatóanyag a szövődmények ellen!

A diabétesz és szövődményeinek kialakulásában nagy szerepe van az oxidatív stressznek. Ezt a fogalmat 1985-ben Helmut Sies német kutató vezette be az orvosi köztudatba azonos című könyvével. Ebben írja le az oxidációs stresszt mint a szervezetben zajló oxidációs folyamatok és az ezek megakadályozását végző antioxidánsok közötti egyensúlynak az előbbiek javára történő felborulását.

 Tovább

Az érbetegség rizikója – II.

Szerző: Dr. Tschürtz Nándor

Előző számunkban kezdtük ezt az érdekes és olvasmányos cikket, amelyből az érbetegségek rizikófaktorait ismerhetjük meg. Most az előző részben többször is emlegetett koleszterinről lesz szó.

 Tovább
Az érbetegség rizikója – I.

V. Civil Fórum

Az érbetegség rizikója – I.

Szerző: Dr. Tschürtz Nándor

Immár több mint fél évet ülepedett bennem a gondolat, és rendhagyó módon az érzelem is, azóta, hogy februárban Budapesten, az immár V. Civil Fórumon megoszthattam gondolataimat a hallgatósággal. Két, véleményem szerint egészségünket és életünket közvetlenül befolyásoló betegségről beszéltem… változó hatással.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!