Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Mit együnk?

Mit együnk?

Szerző: Herth Viktória

Valójában nem is az a kérdés foglalkoztat engem, ami a címben szerepel, sokkal inkább az, milyen táplálkozással kapcsolatos témákról írjunk a Diabetesben.

 Tovább
Botra fel!

Botra fel!

Szokatlanul hosszúra nyúlt és hidegre sikeredett az idei tél. Ilyenkor már mindannyian vágyakozunk a napfény és a tavaszi levegő után. Érdemes elgondolkodni, milyen testmozgást, milyen gyakorisággal és milyen társaságban fogunk végezni? Hiszen cukorbetegségben érintettként jól tudjuk, hogy a legjobb terápia is csak akkor lehet hatékony, ha megfelelő életmóddal párosul.

 Tovább
Örömök a cukorbetegségben

Örömök a cukorbetegségben

Jó belegondolni, hogy mennyi kedves emberrel hozott össze eddig a sors a diabéteszes állapotom során. 2012 szeptemberében diagnosztizáltak 1-es típusú cukorbetegként, ekkor 27 éves voltam…
 Tovább
„Futok, tehát vagyok”

„Futok, tehát vagyok”

Első Vivicittánk sikerén felbuzdulva tavaly nem volt kérdés, hogy lesz folytatás. Már alig vártuk a versenykiírás megjelenését, azonnal belefogtunk a szervezésbe. A legtöbben azonnal nekiestek a nevezési lapok kitöltésének, csak azon gondolkodtak, hogy idén melyik távot válasszák. Sokan az előző évi családi futás után most megpróbálkoztak a 2,5 kilométerrel, és több cukorbeteg kamasz a 7 helyett 10 kilométert futott. A felkészülés így kicsit több időt vett igénybe, de ezt senki nem bánta.

 Tovább
1-es típusú diabéteszesek találkozója és 24 órás figyelemfelhívó röplabdázás – Sportosan

1-es típusú diabéteszesek találkozója és 24 órás figyelemfelhívó röplabdázás – Sportosan

November közepe a diabéteszről szól: egymást érik a cukorbetegeknek szervezett rendezvények, mégis hiányérzetünk volt évek óta, nem találtuk a helyünket a sok 2-es típusú cukorbeteg néni és bácsi között.
Tavaly egy hirtelen ötlettől vezérelve 24 órás röplabdázást és beszélgetéseket szerveztünk cukorbeteg fiatalok és családjaik számára, ami annyira sikeres volt, hogy idén megismételtük, kibővítve egyéb programokkal.

 Tovább
„Futok, tehát vagyok”

„Futok, tehát vagyok”

Első Vivicittánk sikerén felbuzdulva tavaly nem volt kérdés, hogy lesz folytatás. Már alig vártuk a versenykiírás megjelenését, azonnal belefogtunk a szervezésbe…
 Tovább
Létrán a Vatikánban

Létrán a Vatikánban

Ferenc pápa június 16-i audienciáján a 18 éves György Tibort, a Baross Imre Artistaképző növendékét érte az a megtiszteltetés, hogy több száz artista között egyedüli magyarként lépett fel az úgynevezett „pápaváró előadáson”, a Vatikán évente egy alkalommal megrendezett fergeteges cirkuszi kavalkádján.

 Tovább
A „diabetikus” élelmiszerekről

A „diabetikus” élelmiszerekről

Szerző: Kicsák Marian

2016. július 20-tól megszűnt a „diabetikus”, a „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés az élelmiszereken, amelyek segítséget adtak a választáshoz a vásárlások alkalmával. Az indok, hogy a szigorú kontrollt igénylő étrendet követők számára (értsd cukorbetegek) félrevezető lehet ez a fajta jelölés, hisz értelmezhetik úgy, hogy korlátlanul fogyaszthatják az adott termékeket.

 Tovább
Siker, teljesítmény, motiváció

Siker, teljesítmény, motiváció

Szerző: Kerekes Andrea

Napjaink egyik kulcsszava a siker. Ki ne szeretne sikeres lenni – a munkájában, a párkapcsolatában, a tanulásban, netán a diabétesz menedzselésében? Aligha találkozhatnánk olyannal, aki azt felelné: „nem, köszönöm, én sikertelen szeretnék lenni…” Járjuk kicsit körül a témához illeszkedő folyamatokat!

 Tovább
A gyermekkori elhízás visszaszorítható

A gyermekkori elhízás visszaszorítható

Az elhízás-járvány nem csak a felnőtteket érinti, hanem nagyszámban a gyerekeket és kamaszokat is. A World Obesity Federation adatai szerint napjainkban világszerte több mint 223 millió iskolás elhízott vagy túlsúlyos, és ez a szám 2025-re várhatóan 268 millióra emelkedik, hacsak nem cselekszünk azonnal.

 Tovább
Diétás főzés Győrben

Diétás főzés Győrben

Egyesületünkben diétás elméleti oktatás már sokszor történt. Azonban a visszaellenőrzések, a tesztek alapján látható volt, hogy nem rögzült a kívánt mértékben a tudás, és a gyakorlat is hiányzott, ezért gyakorlati diétás oktatás szervezésébe fogtunk. Ehhez találnunk kellett egy lelkes dietetikust, aki nem csak az elméletet tudja, hanem tud főzni is diétásan és tudását jó módszerrel át is tudja adni. A PAMOK dietetikusa, Ladocsi Anikó személyében sikerült megtalálni a számunkra alkalmas szakembert.

 Tovább
Lavinia segít

Lavinia segít

A Lavínia latin eredetű női név, de ne egy csinos nővérkét, ne is egy okos doktornőt képzeljenek a név mögé. Lavinia, aki segíteni tud a diabéteszeseknek, rövid i-vel használja a nevét, és egy applikáció, amely most készült el, és folyamatosan fejlődik a veszprémi Pannon Egyetemen.
A Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központjában jó tíz évvel ezelőtt egy számítógépes életmód-programon kezdtek el dolgozni, amely a naplózást, az adatok rögzítését, értékelését segítette. Az idő és a technika előrehaladtával a programot mobiltelefonra alkalmassá alakították, hiszen ma már egyre többen használják az okostelefonokat a mindennapokban.
Mit tud Lavinia? Gyuk Péter, a Pannon Egyetem informatikus mesterszakos hallgatója mesél róla.

 Tovább
Vesekövek étrendi kezelése

Vesekövek étrendi kezelése

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A vesekőképződés világszerte, így hazánkban is az egyike a leggyakrabban előforduló betegségeknek. A vesekövek kialakulásának pontos oka a mai napig nem minden részletében tisztázott, de számos olyan tényezőt ismerünk, amely elősegíti a vesekövek kialakulását. A genetikai tényezők, egyes anyagcsere-betegségek (pl. a köszvény), húgyúti fertőzések, a vizelet pangása, a kevés folyadék fogyasztása miatti túlkoncentrált vizelet mellett természetesen mozgásszegény életmódunk, egyoldalú táplálkozási szokásaink is lényeges szerepet játszanak a kövek kialakulásában. A vesekövek a vizeletben oldott anyagokból keletkeznek. Részben anyagcseretermékek, egy részük pedig a táplálékok természetes alkotórésze. A kövek mérete igen változó, a homokszemnagyságtól akár az egész vesemedencét kitöltő méretűek is lehetnek.

 Tovább
A nők védelmében

A nők védelmében

Szerző: Ambrus Zsófia

Marcsit a lánya hozta el hozzám személyi edzésre, mondván, hogy az édesanyja mindenkivel foglalkozik a családban, csak a saját egészségével nem. Magas vérnyomását már évekkel ezelőtt felfedezték és kezelik is, ha az ímmel-ámmal, itt-ott bevett gyógyszereket hatékonynak minősíthetnénk. Marcsi elmondása szerint nincs ideje magára, de mozog minden nap: rohan a munkába, utána rohan az unokákhoz, rohan a postára, rohan a piacra, majd rohan a férjét ellátni, „hiszen Pisti egy kávét sem tud magának rendesen megfőzni.” Bár ezt a fajta rohanást nem nevezhetjük sportnak, a napi sport helyett inkább napi robot van. A nagy káoszban elfelejti bevenni a vérnyomáscsökkentő tablettáit is, és rendszerint azon veszi észre magát, hogy a vérnyomása az egekben.

 Tovább
Hidratációs index

Az egyes italok folyadékpótlásban játszott szerepe

Hidratációs index

Normál körülmények között egy átlagos nap során a szervezet folyadékegyensúlya ingadozik ugyan, de a 24 órás cikluson belül rendszerint visszatér ugyanarra a pontra, ahonnan elindult…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!