Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Tavaszváró

Tavaszváró

Szerző: Ambrus Zsófia

László doktor nagyon határozott elképzelésekkel keresett fel egy szép tavaszi napon. Azt szerette volna, hogy legyek a személyi edzője, ő ugyanis ezen a nyáron fecskében, „sixpackkel”, azaz kockahassal szeretné a nyugdíjas hölgyeket meghódítani a strandon…
 Tovább
Mentális felkészülés

Mentális felkészülés

Szerző: Faludi Viktória

Ahhoz, hogy a versenyeken létrejöjjön a csúcsteljesítmény, a sportolónak az edzések során kiváló fizikai állapotba kell kerülnie, de mindez nem elég ahhoz, hogy az adott pillanatban a legjobb legyen. Fel kell készülnie mentálisan is, vagyis fejben ott kell lennie.

 Tovább
Hogyan vigyázzon a cukorbeteg a veséjére és az idegrendszerére?

Hogyan vigyázzon a cukorbeteg a veséjére és az idegrendszerére?

Szerző: Dr. Letoha Annamária

Hazánkban a lakosság 5 százaléka szenved cukorbetegségben és jelentős részük, csaknem 90 százalékuk, 2-es típusú cukorbeteg. Sajnos, míg korábban a 40–50-es korosztályt érintette (régebben időskori diabétesznek is nevezték), mára már nem ritkán észlelhető a 20–30 évesek körében. A folyamat előrehaladása következtében előbb-utóbb gyógyszeres, majd inzulinkezelés válik szükségessé.

 Tovább
Vesevilágnap 2017

Vesevilágnap 2017

Szerző: Prof. dr. Reusz György

A vesevilágnap megrendezésére 2017-ben immár tizenkettedik alkalommal került sor. A 6 kontinens több mint 100 országában – köztük Magyarországon is – megtartott világnap ez évi témája a vesebetegség és az elhízás volt, jelmondata pedig: „Egészséges életmóddal az egészséges vesékért!”.

 Tovább
Mrożek-életérzés

Orvosságok

Mrożek-életérzés

Ahhoz még csak színházrajongónak sem kellett különösképpen lennünk, hogy megtapasztaljuk a Mrożek-életérzést. Hiszen belülről tapasztaltuk meg. Mert bár bennem például máig hatóan maradandó nyomott hagyott Paál István 1978-as szolnoki Tangó-rendezése (a fényesen debütáló Udvaros Dorottyával, Margittai Ágival, vagy az Edek szerepében bömbölő Újlaki Dénessel: „Én szeretlek, de te alszol!…”), mintha valamiféle nemzedéki életérzés hozott anyagából készült volna az akkor szerzett élmény. Ennek az anyagnak a patetikusan groteszk, romantikusan abszurd, naturálisan szürreális szálai szövik át Sławomir Mrożek (1930–2013) lenyűgöző életművének egészét. A világhírű és sűrűn játszott drámáit is persze, a Tangót, a Rendőrséget, az Emigránsokat, a Mulatságot vagy a Nyílt tengerent, de ugyanígy az iskolát teremtő (és bennünket sokszor Örkényre emlékeztető) novellák sokaságát is. Jól példázza ezt az itt következő két egyperces. Az „orvosos” tematika persze (a kórházi ellátás, illetve a diagnózis nehézségei) senkit se tévesszen meg. Tudjuk, amit tudunk. – Barna Imre

 Tovább
Hyper Tóni

Hyper Tóni

Szerző: Ambrus Zsófia

Az ötéves okos fiúunokám nagyon megijesztett – mesélte Antal, amikor felkeresett a teremben –, azt kérdezte az egyik nap, hogy: Papa, mondd te is nemsokára olyan flúgos leszel, mint a Józsi bácsi? – Miért? – kérdeztem szegény Józsi bácsira gondolva, aki nemrég kapott agyvérzést. – Mert te is sok vacakságot iszol. A Mami mondta, hogy aki sok vacakságot iszik, az kövér lesz, és akkor magas lesz a nyomása és flúgos lesz, mint a Józsi bácsi, mert neki az agyára ment a sok kóla, meg kávé, meg a cigi. És te is sokat iszol ilyeneket, és kövéredsz is, papa! – Hát ez volt az a pont, amikor Antal fogta magát, felkereste a háziorvosát, és egy teljes kivizsgálást kért. A kontrollok után elhatározta, hogy 60 évesen, magas vérnyomással, plusz 15 kilóval olyan személyi edzőt keres magának, akivel egy slank és „flúgtalan” nagypapát tudnak varázsolni pár hónap alatt.

 Tovább
Élet és veszély – Életveszély?

Élet és veszély – Életveszély?

Szerző: Dr. Barta László

„Az élet vagy veszélyes, vagy unalmas. Tessék választani. Igazán felnőtt ember az, aki megtanul unatkozni anélkül, hogy megsértődnék ettől az állapottól.”
(Márai Sándor, Napló 1945.)

 Tovább
Tipikus téli ételek

Tipikus téli ételek

Szerző: Kicsák Marian

Szervezetünk harmonikus működéséhez elengedhetetlen a változatos étkezés. A nyári és őszi hónapokban nagyon sokféle alapanyag kerülhet az asztalunkra. Télen úgy tűnik, szűkül a választék. Vagy egyszerűen csak változik? Hogyan lehet télen egészséges étrendet összeállítani? A kulcs továbbra is a változatosság, a mértékletesség, a rendszeresség és az idényszerűség. Tagadhatatlan, hogy minden évszaknak megvan a maga „idény” alapanyaga. Azután ott vannak azok az alapélelmiszerek, amelyek egész évben elérhetők. Tudatossággal, leleményességgel sok mindent megtehetünk, hogy jól válasszunk.

 Tovább
Sportterápia Pécsen

Sportterápia Pécsen

Először is a Pécs-Baranya Megyei Diabétesz Egyesület nevében szeretnék köszönetet mondani, hogy a Sanofi cég által meghirdetett „Teljes élet cukorbetegen” pályázat nyertesei lehettünk. A Sanofi cég támogatásának köszönhetően lehetőségünk nyílt megvalósítani a pályázatban…
 Tovább
Szándék, akarat, kitartás

Magányos küzdelem

Szándék, akarat, kitartás

Szerző: Herth Viktória

Levélben kereste meg szerkesztőségünket Bognár Jánosné, aki akkoriban ocsúdott fel a meglepetésből, hogy ő példa lehet mások előtt. A tapolcai klubba hívták, hogy meséljen magáról.

 Tovább
A szeretet ünnepén

A szeretet ünnepén

Szerző: Bóta Tímea

Az adventi időszak meghittségében évről évre lehetőségünk van egy különleges belső út bejárására, ami végső soron önmagunkhoz vezet.
A valóságban azonban nincs még egy ünnep, ami ennyi feszültséget generálna, amiben több szorongás, külső és belső konfliktus lehetősége lenne. Többnyire a „tökéletes ünnep” kényszere hajtja az embereket, így aztán a feladattá degradálódó karácsonyból könnyen eltűnik a lényege: a szeretet.

 Tovább
„Kell egy kis áramszünet…”

„Kell egy kis áramszünet…”

Szerző: Kerekes Andrea

A stressz mindennapjaink része – ki ritkábban, ki gyakrabban, de mindannyian átéljük időnként. Diabéteszesként vagy diabéteszes családtagunk, barátaink mindennapjainak részeseként talán gyakoribbak a stresszhelyzetek. A vércukor-ingadozások, a hipoglikémia, az olykor megmagyarázhatatlan (vagy annak tűnő) magas vércukorértékek önmagukban is feszültségforrások, de gyakran stresszhelyzetből adódó következmények. Egy vizsgaszituációban például egyeseknél magasba szökő, másoknál nagyon leeső vércukorértékkel lehet találkozni, de ugyanígy eltérő reakciókat tapasztalhatunk intenzíven ható pozitív élmények (születésnap, esküvő stb.) kapcsán is.

 Tovább
A dietetikus javaslatai 1-es típusú cukorbetegeknek

A dietetikus javaslatai 1-es típusú cukorbetegeknek

Szerző: Kicsák Marian

Az 1-es típusú cukorbetegnek étrendje összeállításakor nagyfokú tudatosságra van szüksége…
 Tovább
Gyümölcsöt mindennap – de csak mértékletesen!

Gyümölcsöt mindennap – de csak mértékletesen!

Szerző: Kicsák Marian

Mi az az ennivaló, ami zamatos, lédús, illatos és színes? A gyümölcs. Olyan táplálék, amely „megdolgoztatja” az érzékszerveket. A nyár eljöttével a gyümölcsfák ágai sokszor szinte roskadoznak a termés súlya alatt. A piacok asztalai, az üzletek polcai megtelnek jobbnál jobb, finomabbnál finomabb gyümölcsökkel. Éppen ezért itt az ideje, hogy élvezzük a lédús, idény adta, zamatos, friss gyümölcsöket. A mértékletesség persze itt sem árt!

 Tovább
Diabéteszes nordic walking = síjárás cukorbetegen

Botra fel!

Diabéteszes nordic walking = síjárás cukorbetegen

2017. május 6-án Magyarország-szerte közel 1000 cukorbeteget mozgatott meg a Botra fel! Nordic walking túra a cukorbetegekért elnevezésű program. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) által kezdeményezett, idén először megrendezett túra arra hívja fel a cukorbetegek figyelmét, hogy rendszeres testmozgással a diabétesz jobban ellenőrzés alatt tartható. Egy másfél órás, intenzív sétával már megfelelő lehet vércukorszintjük.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!