Egészséges életmód

Életmód = életminőség

Kúrák szezonja

Kúrák szezonja

Április-májusban felszökik, majd júniusban csúcsra ér a fogyókúraláz. A Nielsen piackutató adatai szerint ilyenkor fogy a legtöbb karcsúsító por és kapszula a drogériákban. A súlykontrollt segítő szerek éves forgalmának több mint ötöde esik erre az időszakra. A „strandképes megjelenés” – ugyancsak a Nielsen egy kutatása szerint – a legtöbbünknek komoly kihívás.

 Tovább
A korszerű táplálkozás megjelenítése

OKOSTÁNYÉR®

A korszerű táplálkozás megjelenítése

Szerző: Szűcs Zsuzsanna

Egészségünk szempontjából minden falat étel, amit megeszünk és minden korty ital, amit megiszunk, számít. Ahhoz, hogy mindent, amire szervezetünknek szüksége van, megkapjunk, asztalunkon rendszeresen kell hogy szerepeljenek a zöldségfélék, gyümölcsök, gabonafélék, halak, sovány húsok és tejtermékek. Becslések szerint hetente 20-30 különböző élelmiszer fogyasztásával biztosítható az egészséget támogató változatosság. Emellett kalóriabevitelünknek is igazodnia kell az életkorunkhoz, nemünkhöz, testtömegindexünkhöz és a fizikai aktivitásunkhoz.

 Tovább
Figyeljünk az élelmiszerek foszfáttartalmára!

Figyeljünk az élelmiszerek foszfáttartalmára!

Szerző: Dr. Mátyus János

Az idült vesebetegség fogalmának az elmúlt évtizedben történő bevezetését a vesebetegek jelentősen fokozott szív- és érrendszeri megbetegedése és halálozása tette szükségessé. Hazánkban ma közel egymillió az idült vesebetegek száma, közülük azonban csak alig 15 ezren érik el a vesepótló kezelést igénylő végstádiumú veseelégtelenség állapotát.

 Tovább
Orvosságok

Orvosságok

A L’Espresso című olasz hetilapot három évtizeden át sok olvasó kezdte a végén: a tárcarovatát olvasták el először, hogy megtudják, mi jutott az eszébe azon a héten Umberto Ecónak ország-világ és az univerzum viselt dolgairól. A levélgyufa-hátoldalnyi kis remekművekből 1999-ben kötet, és ennek nyomán, Gyufalevelek címmel, egy magyar nyelvű válogatás is jelent már meg. Most pedig jön Pape Satan címmel a folytatás: a 2000 és 2016 között írt, csaknem négyszáz újabb gyufalevél legjava. A kötet címe Dante-idézet, a Pokol negyedik körének őre, Plutus mondja a „Pape Satan, pape Satan, aleppe” szavakat. „Halandzsaként hatnak – mutat rá Eco –, és mindenféle huncutságra jók. Kapóra jöttek hát címnek ehhez a nem is annyira miattam, mint inkább korunk miatt igencsak összevissza gyűjteményhez, mely tücsköt és bogarat összehord…” Tücsköt és bogarat tehát. A mindenáron látszani akarásról és az internetről, a mobilról és a gonosz mostoháról, a templomosokról és Verne Gyuláról, a Véletlenről és az Intelligens Tervezésről, Berlusconi „daddy”-ről és a kis Marináról, arról, hogy Napóleon nem létezett... és a Raphazol nevű csodaszerről is, igen. Így, és bár a Mester már nincs köztünk, továbbra is a megszokott ecói gesztussal tartva hű tükröt e rémes világ elé, ugyanakkor – az olvasó szerencséjére – megannyi támpontot, kapaszkodót is kínálva ezzel mégiscsak, addig is, amíg. – Barna Imre

 Tovább
Tavaszi szívügyek

Tavaszi szívügyek

Szerző: Ambrus Zsófia

Laci bácsi komoly szívügyekkel keresett fel. „Duplán hátrányos a helyzetem – kezdte –, egyrészt magas a vérnyomásom, nagyon elhíztam az utóbbi években, másrészt – és ez a nagyobbik bajom – vénségemre újra szerelmes lettem.” A hatvanas éveiben járó, enyhén köpcös, kopaszodó úr széttárta a kezeit, és esdeklőn nézett rám. Biztosan tudunk mindkét dolgon segíteni – mosolyogtam.

 Tovább
Lehet-e a sport egészségtelen?

Lehet-e a sport egészségtelen?

Szerző: Faludi Viktória

Test és lélek összefonódása elfogadott tény, akárcsak a mozgás és az egészség közötti szoros kapcsolat. A testmozgás csökkenti a testi megbetegedéseket, és a mentális zavarok gyógyulásában is szerepet játszik. De mikortól számít függőségnek, mikor mondjuk azt, hogy csak tüneti megoldás a szenvedéllyel űzött sporttevékenyég?

 Tovább
Egyéni étrend kialakítása

Egyéni étrend kialakítása

Szerző: Kicsák Marian

Dietetikus kolléganőnk, Kicsák Marian előző számunkban a diéta legalapvetőbb szabályait foglalta össze a kezdő diabéteszeseknek, és azoknak, akik évek, évtizedek óta sorstársaink, s talán épp a rutin miatt elsiklanak néhány alapvető szabály fölött. Most feljebb lép az étkezési szabályrendszer létráján – s ezt fogja tenni következő számunkban is.

 Tovább
Álljon fel magáért!

Álljon fel magáért!

A cukorbetegség kialakulása ellen minden mozgás jó, kezelése során pedig egyik sem haszontalan.

 Tovább
Mézesmadzag

Mézesmadzag

Van egy 2,5 éves, dacos gyermekem, Dávid, akit borzasztóan nehéz etetni. Aki ráadásul diabéteszes is, 1 éves kora óta. A hazai protokoll szerint minden 1-es típusú diabéteszesnek azt tanácsolják, hogy éljen szigorú diéta szerint, és kerülje a cukros, fehér lisztes ételeket…
 Tovább
Cukorbetegséggel élni, cukorbetegen enni

Cukorbetegséggel élni, cukorbetegen enni

Szerző: Kicsák Marian

A cukorbetegség kezelésének egyik célja, hogy hosszú távon (akár 20-30-50 év távlatában) a lehető legjobb egészségi állapot fenntartható legyen. A másik cél, hogy ezek az évtizedek jó életminőségben teljenek. Ehhez nagyon fontos a megfelelő táplálkozás.
Lapunk állandó témája – mint minden cukorbetegé – a diéta. E cikkünkben visszatérünk az alapokhoz. De azok se lapozzanak tovább, akik úgy érzik, gyakorlottan, profi módon állnak a diétához. Ismételni mindig hasznos!

 Tovább
Séta a cukorbetegekért

Botra fel!

Séta a cukorbetegekért

A 2017-ben indult, mozgásra ösztönző kezdeményezés minden várakozást meghaladó sikerén felbuzdulva az idén is folytatjuk a kampányt. A „Botra fel!” nordic walking séta a cukorbetegekért az idén május 12-én, 22 helyszínen, 25 tagszervezet részvételével, szakképzett edző vezetésével egyszerre indul. A közel 2 órás intenzív, de mindenki számára ajánlott mozgásformával végzett túra célja, hogy a résztvevők jól érezzék magukat és rászokjanak a rendszeres testmozgásra. A séta előtt és után mindenkinél történik vércukormérés, hiszen így tényekkel is bizonyítható, hogy kellemes társaságban, élményszerzés közben akár két egységgel is lejjebb lehet vinni a vércukorszintet. A túrához bármelyik helyszínen bárki – nem csak CEOSZ tagszervezeti tag és nem csak cukorbeteg – csatlakozhat, érdemes vinni barátot, barátnőt, családtagot, unokát, mert garantáltan élvezetes program lesz kortól, nemtől, állapottól függetlenül!

 Tovább
Megfizethető „mentes” ételek

Megfizethető „mentes” ételek

E számunk másik cikkében a gluténérzékenység és a cukorbetegség kapcsolatáról ír dr. Tóth-Heyn Péter, melyben hangsúlyozza az élethosszig tartó gluténmentes diéta fontosságát. A következő receptekkel ebben szeretnénk segítséget nyújtani.

 Tovább
„Ha kordában tartjuk, nem állíthat meg”

„Ha kordában tartjuk, nem állíthat meg”

Matheus Paulo de Santana 1996-ban született, 8 éves korában diagnosztizálták 1-es típusú diabéteszét. Mára a 20 éves profi úszó Brazília egyik legnagyobb reménysége, számos versenyen nyert összesen 12 érme után legnagyobb álma is teljesült: a 2016-os riói olimpia tárt karokkal várta.

 Tovább
Egészséghét Csetényben

Egészséghét Csetényben

A Csetényi Vámbéry Ármin Általános Iskolában egész hétig tartó rendezvénnyé alakítottuk át a diabétesz világnapját. A témahéttel az volt a célunk, hogy tanulóink egyre tudatosabban válasszanak egészséges ételeket, és a rendszeres mozgás az iskola falain kívül is napi tevékenységükké váljék, hogy megelőzzék a 2-es típusú diabétesz kialakulását. A rendezvény egyfajta szolidaritás kifejezése is, mert sajnos iskolánkban vannak 1-es típusú cukorbeteg diákok.

 Tovább
Sóérzékenység és étrend

Sóérzékenység és étrend

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozom olyan hipertóniás betegekkel, akik a sószegény étrend oktatásakor azt kérdezik: ha ő nem sóérzékeny, miben segít az életmódváltás, a sószegény étrend? Ők úgy tudják, vannak sóra érzékeny és sóra nem érzékeny emberek, és ez öröklődik.
Ennek a kérdésnek részben örülök, mert ez azt jelenti, a betegek egyre tájékozottabbak, egyre többet akarnak megtudni betegségükről, de egyben elszomorít, hogy a hasznos információknak csak egy részét fogadják meg.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!