Egészséges életmód
Életmód = életminőség
A szív- és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető lenne tudatosan helyes életmóddal. Az egészségnek négy befolyásoló tényezője van: a biológiai-genetikai adottságok, az életmód, a környezeti tényezők és az egészségügyi ellátás. Az életmódnak van a legnagyobb jelentősége, azaz nagyon sokat tehetünk mi magunk az egészségünk megőrzéséért. A klasszikusnak mondható életmódbeli tényezők a következők: az egészséges táplálkozás megfelelő folyadékbevitellel, a rendszeres testmozgás, a pihenés, a stresszkezelés és a káros szenvedélyek mellőzése. Az egészséges táplálkozáshoz szervesen hozzátartozik a megfontolt bevásárlás is, mert időt, pénzt takaríthatunk meg és még a környezetünket is kímélhetjük. Bővítsük és tartsuk naprakészen az ismereteinket rendszeresen az egészséges, kiegyensúlyozott életmódról, és legyünk tudatosak, hogy egészséges, hosszú, boldog életet élhessünk!
Tovább
Szerző: Kicsák Marian
Az emberek egészségesen akarnak élni, hosszú életet, jó életminőségben. Diabétesszel élni azt jelenti, hogy nem elég évente néhány alkalommal találkozni a kezelőorvossal, és abban a néhány percben megbeszélni a kezelést. A cukorbetegség 24 órás odafigyelést igényel, amit mindenki saját maga tehet meg. A kezelőorvosa segít, de fontos tudnia, hogy az ön együttműködése nélkül nem kezelhető sikeresen a cukorbetegsége.
Tovább
Az i. e. 1550-es évekből származik a felső-egyiptomi Ebers-papirusz, amelyen a cukorbetegség legrégebbi ránk maradt írásos említése olvasható. Az ókorban azonban még nem jelentett akkora problémát ez a világszerte egyre több embert érintő krónikus betegség, mint ma.
97 milliós lakosságával Egyiptom az arab világ legnépesebb országa, a közel-keleti és észak-afrikai régióban a harmadik legelhízottabb ország Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok után. A felnőtt lakosság 15 százaléka, több mint 8 millió fő diabéteszes, ami azt jelenti, hogy világviszonylatban az első 10 ország között van a diabéteszesek számát tekintve.
Tovább
Receptek Marton Adritól
Marton Adrienn privátséf, ételstylist, blogger, kétgyermekes édesanya. Teljes életet él. Hogy mi ennek a receptje? Különösen figyel arra, hogy ne csak ízletes ételeket készítsen, hanem az allergiával vagy bármilyen érzékenységgel, betegséggel küzdők számára is választékos étkezési ötleteket adjon.
Tovább
A diabéteszgondozás keretein belül főleg a szénhidrátbevitel mennyiségéről esik szó, nem magáról az étkezésekről és azok élvezeti funkciójáról, hiszen nagyon kevés idő áll rendelkezésre egy-egy gondozás alkalmával elmélyedni a dietetikában.
Tovább
Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona
Világszerte megfigyelhető, hogy a lakosság egyre nagyobb része lesz „szép” korú. Az ENSZ előrejelzése szerint a XXI. század közepére Európa lakosságának 36–37 százaléka lesz 60 évnél idősebb. Magyarországon 2011-ben a KSH adatai szerint a lakosság 23,45 százaléka múlt el 60 éves.
Tovább
Amikor a diabétesz lehetőséget ad
2018 februárjában a Sportos Cukorbetegekért Egyesület meghívást kapott egy olasz kerékpáros- és futóversenyre, nyár végére…
Tovább
Számtanóra
Szerző: Kicsák Marian
A szénhidrát energiát adó tápanyag. Úgy kell a testünknek, mint autóba az üzemanyag. Túlzott fogyasztása – a szervezet számára szükséges mennyiségnél rendszeresen és lényegesen többet enni – éppúgy kerülendő, mint teljesen kihagyni az étrendből. De ez a többi tápanyagra is igaz.
Tovább
DiaEuro 2018
Szlovákia fővárosában július 22. és 28. között rendezték meg a cukorbetegek futsal-Európa-bajnokságát. Az idei kontinensviadalon minden idők legnagyobb mezőnye volt jelen: Anglia, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Kirgizisztán, Lengyelország, Macedónia, Magyarország, Olaszország, Oroszország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna, Üzbegisztán.
Tovább
Amikor kézbe veszünk egy újságot, rendszerint átlapozzuk, s csak utána kezdünk bele az egyes cikkek elolvasásába. Ha most ezt tették a Diabetesszel, ne ijedjenek meg! Nem kaptak tévedésből sportújságot. Ez a Diabetes – tele diabéteszes sportolókkal, sporteseményekkel.
Tovább
Diabéteszesek a Tour de Hongrie-n
Magyarországon 39. alkalommal, augusztus 14. és 19. között rendezték meg a Tour de Hongrie-t, az ország legnagyobb közúti kerékpárversenyét. A 800 kilométeres verseny 5 szakaszból állt, 10 megyét érintett és 100 településen haladt át. Siófoktól indult, Kazincbarcikán zárult, 20 csapat 140 versenyzője vett részt rajta. A verseny magyar történelmében először volt jelen az 1-es típusú cukorbetegekből álló nemzetközi csapat, a Team Novo Nordisk.
Tovább
Fogyni cukorbetegen
Szerző: Kicsák Marian
Mindenkinek érdemes időként elgondolkodnia azon, mit tesz egészsége érdekében, vagy mit kellene tennie! Van, aki hetente többször is sportol (úszás, kerékpározás, nordic walking), van, aki egészségesen étkezik (változatosan és mértékletesen). És van, aki dohányzik, inaktív életet él (nagyon keveset mozog). Van, aki sokat, de legalábbis többet eszik, mint amire testének szüksége van.
Tovább
Április 14–15-én rendezték meg a 33. Telekom Vivicittá futóversenyt, ahol külön sátorral a Sportos Cukorbetegekért Egyesület is büszkén képviseltette magát.
Tovább
Szerző: Kerekes Andrea
Egész nap rohanunk. Sokat dolgozunk, emellett ott van a családunk: mit főzzek, be kell vásárolni, el kell hozni az autót a szervizből, a gyereket az iskolából. El kell vinni a gyereket edzésre, különórára, a kutyát sétálni, érte is kell menni – mármint a gyerekért, a kutya jó esetben mellettünk van –, át kell ugrani a nagyihoz. Összetört egy tányér, fel kell söpörni, el is kell mosogatni – na, legalább az összetört tányért már nem… Vannak szomszédjaink, barátaink, rokonaink…
Tovább
Botra fel!
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége által május 12-én második alkalommal megrendezett „Botra fel” elnevezésű rendezvényen közel 1500-an vettek részt. A 18 vidéki városban és 2 budapesti helyszínen megtartott, nordic walking oktatással egybekötött séta célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az életmód és mozgás fontosságára, amelyek segítségével a diabétesz jobban ellenőrzés alatt tartható.
Tovább