Diabetes és Hypertonia Magazin

Biztos, hogy megfelelően táplálkozik?

Biztos, hogy megfelelően táplálkozik?

Cimkék: táplálkozás diabetes

A cukorbetegek étrendjét, az étkezések gyakoriságát és szénhidráttartalmát, valamint a napi javasolt kalóriamennyiséget mindig orvosa határozza meg, ez egyénenként eltérő lehet. Nem mindegy, hogy a beteg ülőmunkát vagy fizikai munkát végez, szükséges-e fogynia, vagy sem. Általánosságban elmondható, hogy minden cukorbetegnek kerülnie kell az „üres” kalóriákat: ezek a cukros üdítők, sütemények, édességek. Törekedjünk a nagyobb rosttartalmú (barna, teljes kiőrlésű) lisztet tartalmazó élelmiszerek fogyasztására, és vigyázzunk a magas cukortartalmú gyümölcsökkel is.

 Tovább

Szóval…

Cimkék: kezelés diabetes edukáció jog

Mi sem mehetünk el szó nélkül az utóbbi hónapok történései mellett. Sokakat érint az a nemrég életbe lépett rendelkezés, amely a cukorbetegek gyógyszeres kezelését szabályozza. Az inzulinanalógok felírási gyakorlatának változása számos cukorbetegnek azt jelenti: változtatni kell. Lehet, hogy csak jobban oda kellene figyelni a diétára. Vagy többet kellene mozogni, vagy rendszeresebben mérni a vércukorszintet. De meglehet az is, hogy az eddig megszokott életvitelt kell feladni, és új szabályoknak megfelelően, új gyógyszerrel kell élnie. Tudjuk, hogy sokaknál a legnagyobb odafigyelés mellett sem érhető el a jelenleginél jobb anyagcserehelyzet. Hiszen a diéta, a mozgás, az önmenedzselés jobbítása ellenére vannak olyan élethelyzetek, lelki tényezők, amelyek labilissá teszik a cukorbetegséget vagy emelik a vércukorszintet. Avval is tisztában vagyunk, hogy az inzulinanalógok sokuknak jobb életminőséget és kevesebb hipoglikémiát hoztak.

 Tovább
Mozgásra fel!

Mozgásra fel!

Cimkék: diabetes testmozgás

Kérje szakorvosa tanácsát, hogyan kezdjen el mozogni, és ha teheti, válasszon olyan mozgást, ahol másokkal együtt edzhet. Tapasztalja ki, hogyan reagál vércukorszintje az edzésekre, mérjen gyakrabban vércukrot! Vegye figyelembe, hogy az egyes inzulintípusok hatásmechanizmusa között lényeges különbség van: a hagyományos inzulinok kevésbé rugalmasak, míg a modern inzulin(analóg)okkal jobban tud alkalmazkodni a sporttal járó megváltozott inzulinszükséglethez. Mindig legyen önnél szőlőcukor vagy cukros üdítő!

 Tovább

Cimkék:

Ugyan már tavasszal megtartottuk az Együtt erősebbek vagyunk mozgalom III. Civil Fórumát, de a tavalyi tesztek eredményeinek kihirdetésével eddig adósok maradtunk. Tavaly a Diabetes lap öt számában, valamint a www.diabetes.hu oldalon tesztlapot találhattak…
 Tovább

Teszt 2012/2.

Cimkék:

.
 Tovább

Előadás a III. Civil Fórumon – Páciensoktatási program cukorbetegeknek
2012. március 3., Budapest

Együtt erősebbek vagyunk

Cimkék:

.
 Tovább

Előadás a III. Civil Fórumon – Páciensoktatási program cukorbetegeknek
2012. március 3., Budapest

Együtt erősebbek vagyunk

Cimkék:

.
 Tovább
A tudományosan bizonyított fogyókúrás diétákról

A tudományosan bizonyított fogyókúrás diétákról

Szerző: Dr._Pados_Gyula
Cimkék: táplálkozás

A testsúlycsökkentésnek több komponense van, a diéta, az életmód megváltoztatása, a fizikai tréning, a gyógyszeres kezelés és szükség esetén gyomorszűkítő műtét. Ezek közül ehelyütt a diétás kezelés variációival foglalkozunk.

 Tovább

Mi változott és mi nem?

A cukorbetegek új gyógyszer-támogatási rendszere

Szerző: Dr._Strényer_Ferenc
Cimkék: jog diabetes

A sajtóban és a médiában napvilágot látott hírek nem mindig tükrözték a valóságot a változásokról, amit az egészségügyi kormányzat hajtott végre a cukorbetegek gyógyszer-támogatási rendszerében az utóbbi fél évben. Ezért az alábbiakban szeretném összefoglalni a jelen helyzetet. Az igazsághoz tartozik, hogy az előző, a 2011 végén kiadott rendeletmódosítás a jelenleginél sokkal szigorúbb, szinte teljesíthetetlen megszorítást írt elő. Ez nagy felháborodást keltett mind szakmai berkekben, mind a betegek körében.

 Tovább

Földön, vízen…

Cimkék:

Geoládakeresés, kompkirándulás és állatbemutató várta a Diabetes újság, a Roche Magyarország Kft. és a Kisalföldi Erdőgazdaság közös szervezésű geocaching túráján részt vevő 35 fős csoportot május elején.

 Tovább
Geocaching – avagy a XXI. századi kincskeresés rejtelmei

Geocaching – avagy a XXI. századi kincskeresés rejtelmei

Cimkék: közösség testmozgás

A Diabetes magazin meghirdette a túrák évét 2008-ra, így talán nem haszontalan dolog az olvasókat megismertetni a kirándulások XXI. századi trendjének egyik népszerű képviselőjével. Az utóbbi néhány évtized ugyanis kitermelte a természetjárók között is a maga „kütyüimádó” rétegét, akik minden függőségük ötvözetét Dave Ulmer fenomenális ötletében vélték felfedezni, és ezzel megszületett a XXI. századi kincskeresés egyik lehetséges formája, amit úgy hívnak, geocaching (ejtsd: geokesing). (Dave Ulmer volt az a szkeptikus informatikus, aki először helyezett ki megkeresendő ládát a természetbe, és ezzel 2000 májusában tesztelte a GPS-t, miután megszüntették a 100 méternél pontosabb helymeghatározást zavaró jelet, civil felhasználásra is alkalmassá téve a rendszert.)

 Tovább

Forradalmi technológia a szemészeti szűrővizsgálatokban

Cimkék: diabetes beszámoló szövődmények

Elsőként Veszprémben helyezték üzembe azt a legmodernebb műszert, mellyel néhány perc alatt optikában elvégezhető a cukorbetegek számára évente indokolt szűrővizsgálat. Az úgynevezett funduskamera néhány perc alatt több felvételt is készít a szemfenékről. A felvételeket a Semmelweis Egyetemen értékelik, majd tíz évig tárolják. Így a rendszeres vizsgálati eredmények a kezelőorvosok számára bármikor elérhető. A Semmelweis Egyetem, az Első Magyar Optikus Zrt. és a Szemorvostársaság országos szűrőhálózatot épített ki. Az országban összesen tíz helyen lesz elérhető a gyors és precíz vizsgálat az új műszerrel.

 Tovább

Őszintén az analóg inzulinok kiemelt támogatásával kapcsolatos „8,0%-os rendeletről”

Cimkék: kezelés diabetes jog

Az egyes készítmények kiemelt, illetve emelt támogatásának szabályozását összefoglaló 32/2004. (IV. 26.) ESZCSM rendelet módosításával kapcsolatban kiadott 25/2012. (IV. 21.) NEFMI rendelet a laikus írott és elektronikus média egészségügyi kérdésekben korábban soha sem tapasztalt mértékű érdeklődését – a többség hangvételét tekintve támadását – keltette. A sajtóvisszhang eljutott a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) illetékeseihez is, akik a Magyar Diabetes Társasághoz (MDT) írt levelükben – nyilvánvalóan téves információk alapján – az analóg inzulinokkal kezelt, „nem kellően együttműködő” cukorbetegek „megbüntetése” miatti aggodalmukat jelezték.

 Tovább

Teszt 2012/1.

Cimkék:

.
 Tovább

Előadás a III. Civil Fórumon – Páciensoktatási program cukorbetegeknek
2012. március 3., Budapest

Együtt erősebbek vagyunk

Cimkék:

.
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!